MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O kurcze! Kobieta za kółkiem!

Tomasz DYBALSKI [email protected]
- Bardzo lubię swoją pracę – mówi Iwona Chebda.
- Bardzo lubię swoją pracę – mówi Iwona Chebda. fot. Szymon Wykrota
Takich reakcji na panie kierujące autobusami komunikacji miejskiej jest coraz mniej, a pasażerowie podchodzą do nich bardzo życzliwie.

Leszek Ruszczyk, prezes PKS Radom:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z kobiet, które pracują u nas jako kierowcy. Nigdy nie mieliśmy na nie skarg, są wręcz chwalone przez pasażerów.

Radzą sobie świetnie, niezależnie od tego, czy jeżdżą z wycieczkami, na trasach lokalnych, czy na naszych najdłuższych kursach, na przykład do Wrocławia. I same nigdy nie narzekają, zawsze są pogodne i uśmiechnięte.

Kiedy kilka lat temu na ulicę Radomia wyjechał pierwszy autobusy kierowany przez kobietę, wzbudziło to niemałą sensację. Dziś taki widok staje się normą. Prawo jazdy kategorii D ma coraz więcej kobiet.

Pierwsza kobieta za "kółkiem" miejskiego autobusu zaczęła pracować w firmie ITS Michalczewski we wrześniu 2004 roku. Po kilku latach pracy przeniosła się do jednego z przewoźników obsługujących linie podmiejskie. Przez niemal sześć lat w ITS-ie pracowało jeszcze kilka kobiet.

- W chwili obecnej na stanowisku kierowcy zatrudniamy dwie panie - mówi Robert Rybski, dyrektor radomskiego oddziału ITS. - W firmie nie mają taryfy ulgowej, zatrudnione są na takich samych zasadach jak mężczyźni, ale z dużo większą sympatią podchodzą do nich pasażerowie. Również dwie kobiety zatrudnia radomskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej.

CHCĄ ZATRUDNIĆ

Największy radomski przewoźnik - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji nie zatrudnia jako kierowcy żadnej kobiety. - Ale bardzo chciałbym to zmienić - przyznaje Leszek Lach, prezes spółki. - Cały czas czekam na jakieś podanie o pracę właśnie od kobiety. Lach zaznacza, że praca jako kierowca to ciężka robota. - Kiedy ktoś, nie tylko kobieta, chce pracować na takim stanowisku, musi o tym pamiętać.

CORAZ WIĘCEJ

Jak się okazuje, ciężka praca paniom nie straszna. Coraz więcej uczy się prowadzić autobus. - Jeszcze dwa, trzy lata temu kobiety chcące nauczyć się jeździć autobusem przychodziły do nas sporadycznie - mówi Barbara Celuch z Ośrodka Szkolenia Kierowców Delta. - Dziś to około 15 procent naszych kursantów.

PRZYJEMNA PRACA

Do pracy jako kierowca zachęca inne kobiety Iwona Chebda, która pracuje w ITS-ie. Jak mówi, na taką prace zdecydowała się spontanicznie. - Któregoś razu, przechodząc obok firmy ITS, weszłam i zapytałam się o możliwość pracy. Kiedy dowiedziałam się, że mogę zostać zatrudniona, szybko zrobiłam prawo jazdy na autobus. Dziś nie zmieniłabym pracy na żadną inną - uważa pani Iwona. Lubię tez pracę z ludźmi. Nie nadawałabym się do ośmiogodzinnego siedzenia za biurkiem.

Iwona Chebda przekonuje, że jeśli jakaś kobieta lubi spędzać czas za kierownicą, taka praca jest właśnie dla niej. - Nie odczuwa się wtedy jej ciężaru, jest nawet całkiem przyjemna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie