Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gratka radzi: jak znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości? Podpowiadamy, jak wybrać biuro nieruchomości godne zaufania

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zdaniem ekspertów serwisu Gratka najważniejsze jest sprawdzenie opinii na temat danej agencji.
Zdaniem ekspertów serwisu Gratka najważniejsze jest sprawdzenie opinii na temat danej agencji. 123RF
Jak znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości? Eksperci serwisu Gratka radzą, na co zwrócić uwagę, żeby uzyskać ze współpracy z agencją maksimum korzyści.

Pośrednik nieruchomości to fachowiec, który może znacznie ułatwić sprzedaż, kupno czy wynajem nieruchomości. Jak jednak wskazują statystyki, agenci nieruchomości pośredniczą w Polsce w mniej niż 25 proc. transakcji, choć w USA czy Wielkiej Brytanii odsetek ten sięga 90 proc. U przyczyn tego stanu rzeczy leżą przede wszystkim obawy klientów, którzy nie wiedzą, jak znaleźć pośrednika, któremu można zaufać. No właśnie – jak tego dokonać? Odpowiedzi na to pytanie postanowili udzielić eksperci serwisu ogłoszeniowego Gratka.pl. Poniżej prezentujemy zestaw porad dla tych, którzy myślą o nawiązaniu współpracy z agencją nieruchomości. Dlaczego warto?

[QUIZ] Czy byłbyś dobrym agentem nieruchomości?

Gratka wyjaśnia: co robi pośrednik nieruchomości?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak znaleźć dobrego agenta nieruchomości, warto najpierw przypomnieć, kto to taki i czym właściwie się zajmuje. Ponieważ w Polsce zawód ten pojawił się dopiero w latach 90., wiele osób wciąż nie do końca wie, czym taki specjalista się zajmuje. Na początek wyjaśnijmy kwestię językową, nad którą czasem zastanawiają się laicy. Pośrednik a agent nieruchomości – czym się różnią? Otóż… niczym. Oba te określenia oznaczają dokładnie to samo.

Kolejne często zadawane pytanie brzmi: co robi pośrednik nieruchomości? W Polsce niestety w pewnych kręgach wciąż pokutuje fałszywe przekonanie, że pośrednik to ktoś, kto pobiera pieniądze za to, że w zasadzie nic nie robi. Jeszcze inni sądzą, że obowiązki agenta ograniczają się do wrzucenia oferty do serwisów ogłoszeniowych takich jak Gratka czy prezentacji mieszkania klientowi. Nic bardziej mylnego!

Dobry pośrednik nieruchomości to fachowiec z wieloma kompetencjami, którego kompleksowa wiedza i znajomość rynku pozwalają klientowi cieszyć się szybką sprzedażą czy kupnem nieruchomości. Również lista obowiązków i umiejętności pośrednika nieruchomości jest dłuższa, niż sądzą niektórzy. Za co odpowiada pośrednik nieruchomości? Eksperci serwisu Gratka wymieniają następujące obowiązki pośredników:

  • wyszukiwanie nieruchomości pasujących do oczekiwań klienta,
  • poszukiwanie nabywcy lub najemcy na nieruchomość klienta,
  • pośredniczenie w negocjacjach cenowych,
  • przygotowanie profesjonalnej oferty nieruchomości na sprzedaż lub wynajem,
  • wykonywanie dobrej jakości zdjęć mieszkania, domu czy działki,
  • usługi typu home staging (przygotowanie nieruchomości do sprzedaży czy wynajmu),
  • dobór odpowiednich sposobów promocji,
  • umawianie spotkań między stronami transakcji,
  • wsparcie przy organizacji innych spotkań, np. z notariuszem,
  • sprawdzenie poprawności i kompletności dokumentacji,
  • sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości,
  • doradztwo dot. niezbędnych formalności i sposobu ich załatwienia,
  • doradztwo kredytowe i finansowe,
  • udzielanie informacji nt. stanu technicznego obiektu i jego kosztów utrzymania,
  • organizacja wizyt w mieszkaniu, domu czy na działce,
  • nadzór nad całym przebiegiem transakcji,
  • śledzenie bieżących trendów na rynku nieruchomości,
  • stałe poszerzanie bazy ofert i klientów.

Jak widać, jest to bardzo długa lista! Jak podkreślają eksperci serwisu Gratka, pośrednik nieruchomości to praca dla osoby ambitnej, wszechstronnej i niebojącej się wyzwań. Do umiejętności pośrednika nieruchomości muszą się zaliczać zarówno kompetencje bezpośrednio związane z zawodem, jak i liczne poboczne (m.in. z zakresu fotografii, prawa, ekonomii). Również wiedza agenta nieruchomości musi być rozległa. Co więcej, dobry pośrednik musi też być gotowy pracować w elastycznym wymiarze godzin, w tym często – zależnie od potrzeb klienta – wieczorami lub w weekendy. Profesjonalny agent nieruchomości będzie też stale pogłębiał swoje kwalifikacje i na bieżąco śledził sytuację na rynku, żeby zawsze móc zaoferować klientowi usługi najwyższej jakości.

Warto również dodać, że choć od 2014 roku agenci nieruchomości nie muszą już posiadać licencji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, żeby wykonywać zawód, wielu pośredników mimo to ją uzyskuje, by potwierdzić posiadaną wiedzę i umiejętności. Wbrew opiniom części Polaków pośrednicy nieruchomości nie są dziś z reguły „ludźmi z ulicy”, a fachowcami posiadającymi wykształcenie kierunkowe z zakresu obrotu nieruchomościami lub mającymi na koncie liczne ukończone kursy zawodowe.

Dobry pośrednik nieruchomości – jak go znaleźć?

Jak podkreślają eksperci Gratki, przy wyborze pośrednika nieruchomości najważniejsza jest… cierpliwość. Pośpiech to najgorszy doradca, a osoba, która wybierze pierwszą agencję z brzegu, licząc na szybką sprzedaż domu czy mieszkania, często boleśnie się rozczaruje. Do poszukiwań godnego zaufania agenta nieruchomości trzeba zabrać się tak samo jak do poszukiwań każdego innego fachowca – na spokojnie i z głową.

– Jedna ze starych prawd na temat rynku nieruchomości brzmi: zadowolony klient to najlepsza reklama – mówią przedstawiciele serwisu ogłoszeniowego Gratka. – Warto więc w pierwszej kolejności zapytać o radę znajomych i rodzinę. Jeśli korzystali z usług konkretnego pośrednika i są usatysfakcjonowani, my też możemy mu zaufać. Pamiętajmy jednak, żeby wypytać dokładnie o przebieg współpracy!

Poza opiniami znajomych bardzo ważne będą też opinie o pośrednikach nieruchomości w internecie. Te trzeba oczywiście traktować ostrożnie, jednak przyjrzenie się, co ludzie sądzą na temat współpracy z daną firmą, może nam sporo powiedzieć. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jaki jest stosunek opinii pozytywnych do negatywnych. Kilka recenzji „na plus”, choćby nawet wychwalających pośrednika pod niebiosa, nie zrównoważy dziesiątek wypowiedzi „na minus”. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie argumenty

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska