Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Groźna bakteria wykryta na basenie Perła na Wyżynach. Pływalnia będzie nieczynna do 15 listopada

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Pływalnia na Wyżynach będzie nieczynna do 15 listopada
Pływalnia na Wyżynach będzie nieczynna do 15 listopada Dariusz Bloch
W instalacjach Perły stwierdzono zbyt wysoką liczbę pałeczek bakterii Legionella. Zakażenie tym drobnoustrojem może zaowocować ciężkim zapaleniem płuc. To nie pierwszy raz, kiedy wykryto tę bakterię na bydgoskich pływalniach, ale może ona występować nawet bliżej, niż nam się wydaje. W naszych mieszkaniach.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwa budowa mostów. Miasto stoi w korkach

- Kiedy dowiedziałam się o tym, że na Perle wykryto legionellę, zmroziło mnie. To bardzo niebezpieczna bakteria. Może powodować ciężkie zapalenie płuc z powikłaniami - mówi jedna z naszych Czytelniczek. To matka 6-letniego Krzysia, który uczęszczał na basen na naukę pływania. - Jak doszło do tego, że bakteria pojawiła się na tym obiekcie? - pyta nasza rozmówczyni.

Występuje powszechnie i jest niebezpieczna

Bakteria z rodzaju Legionella została pierwszy raz wykryta w 1976 roku, kiedy na nietypowe zapalenie płuc zapadli uczestnicy zorganizowanego tam konwentu Legionu Amerykańskiego. Kłopot z tym drobnoustrojem jest jednak taki, że występuje on dość powszechnie w wielu miejscach. Możemy się z nim zetknąć nawet w domu. Służby sanitarne ostrzegają, że łatwiej zarazić się legionellozą (chorobą wywołaną przez legionellę) pod prysznicem niż na basenie.

- Obecności tej bakterii sprzyjają takie czynniki fizykochemiczne, jak podwyższona temperatura wody osiągająca od 25 do 45 stopni, korozja materiałów konstrukcyjnych, zaburzenia ciśnienia wody oraz niskie stężenia środka dezynfekcyjnego, zastoiny wody i czynniki biotyczne - mówi Dariusz Omniczyński, kierownik zespołu pływalni w Bydgoskim Centrum Sportu zarządzającym basenami na terenie Bydgoszczy.

- Tę bakterię wykrywa się również w szpitalach, nie tylko na pływalniach. Najprostszym sposobem na jej usunięcie jest dezynfekcja termiczna, czyli wspomniany tzw. przegrzew wody. Bakteria ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Rzadziej Legionellę wykrywa się na nowych basenach, choć przyznam, że mieliśmy ją już też na pływalni Aqua.

Teraz na Perle zgodnie z procedurą sanitarną wdrażany jest "program naprawczy".

- To przede wszystkim przegrzew instalacji, dezynfekcja membran. Stosujemy lampy UV i jonizację. Inne etapy to chlorowanie i jonizacja - wyjaśnia Dariusz Omniczyński.

Dodaje, że niestety częściowo do namnażania bakterii przyczyniają się sami korzystający z basenów. Przyznaje, że wciąż wiele osób nie myje się przed wejściem do wody.

Jak często bydgoskie pływalnie są badane pod kątem występowania groźnych drobnoustrojów? Badania wykonuje - jak ustaliliśmy - dwa razy w miesiącu laboratorium Anchem z Brodnicy.

- Niezwłocznie otrzymujemy wyniki. Badania są przesyłane do nas, a my je od razu przekazujemy do sanepidu - dodaje Omniczyński. - Z Legionellą jest jednak trochę inaczej, bo stwierdzenie jej obecności w badanych próbkach w badaniach laboratoryjnych zajmuje do 14 dni.

Parametry wody badają również i to kilka razy dziennie basenowi konserwatorzy. Pierwsze i najważniejsze odbywa się o godzinie 6 rano, zanim do basenu wejdą uczniowie szkół na zajęcia lekcyjne.

Pływalnia na Wyżynach zostanie uruchomiona ponownie w połowie listopada.

Trwa głosowanie...

Czy odwiedziliście w miniony długi weekend groby bliskich?

bydgoszcz.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto