Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Pod ciężarem śniegu runął dach zabytkowego hangaru lotniczego. Co z muzeum lotnictwa, które miało tutaj powstać? [dawne zdjęcia]

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Hangar przy ul. Parkowej w Grudziądzu był jedną z nielicznych pamiątek po lotnisku na terenie osiedla Lotnisko. Dziś właściwie nie ma już po nim śladu
Hangar przy ul. Parkowej w Grudziądzu był jedną z nielicznych pamiątek po lotnisku na terenie osiedla Lotnisko. Dziś właściwie nie ma już po nim śladu Fot. Czytelnik
Zabytkowy budynek hangaru lotniczego w Grudziądzu od dawna był w fatalnym stanie technicznym. Groził zawaleniem. I jego dach rzeczywiście runął, gdy zasypała go warstwa śniegu. Gdy doszło do tego wypadku, w hangarze nikogo nie było. Co z muzeum lotnictwa, które miało się mieścić w tym obiekcie?

WIDEO: Mirosław Hermaszewski na gali 100-lecia lotnictwa w Grudziądzu:

Zawalił się drewniany dach hangaru lotniczego w Grudziądzu

- Obiekt jest rozbierany. Czy plany utworzenia w tym miejscu muzeum, co szumnie zapowiadano podczas „Gali 100-lecia lotnictwa w Grudziądzu” - runęły wraz z dachem hangaru? - zastanawia się mieszkający w pobliżu miłośnik historii i wojskowości.

Hangar to jedna z ostatnich pozostałości po lotnisku, które istniało na terenie dzisiejszego osiedla mieszkaniowego Lotnisko. O ile jednak prawdziwe lotnisko powstało tutaj jeszcze pod zaborem pruskim, w 1904 roku, to budynek hangaru, którego dach się zawalił, jest znacznie młodszy, liczy zaledwie ok. 60 lat.

- Hangar jest wpisany do ewidencji zabytków. Pochodzi z drugiej ćwierci XX wieku - mówi Izabela Fijałkowska, miejski konserwator zabytków w Grudziądzu.

Stan techniczny hangaru już od dawna był fatalny.

Z tego powodu, w październiku ubiegłego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o wyłączeniu obiektu z użytkowania, umieszczeniu tablic ostrzegających o możliwym zawaleniu się obiektu, a właścicielom nakazał jego odpowiednie zabezpieczenie.

Hangar przy ul. Parkowej w Grudziądzu był jedną z nielicznych pamiątek po lotnisku na terenie osiedla Lotnisko. Dziś właściwie nie ma już po nim śladuFot. Czytelnik

Właścicielem hangaru jest Aeroklub Grudziądzki (nie mylić z Aeroklubem Nadwiślańskim w Lisich Kątach).

- Jeszcze we wtorek, środę zabezpieczaliśmy ściany budynku, zgodnie z zaleceniami PINBud-u, a w nocy ze środy na czwartek, około g. 2 dach runął pod ciężarem śniegu - mówi Andrzej Gawroński z Aeroklubu Grudziądzkiego. Nie ukrywa: - Drewniana konstrukcja dachu była w bardzo złym stanie. Ściany również się pochylały. Wiosną dach miał być rozbierany.

Na szczęście, kiedy dach hangaru lotniczego runął, w budynku nikogo nie było.

- Nie było takiej możliwości, aby ktoś się w nim znalazł. My z niego już nie korzystaliśmy. Obiekt był monitorowany, więc gdyby ktoś do niego wszedł, wszcząłby alarm - wyjaśnia Gawroński.

Co z muzeum lotnictwa w Grudziądzu, które miało się mieścić w tym hangarze?

Liczący około 600 m kw. powierzchni hangar miał być siedzibą muzeum lotnictwa, którego utworzenie jest celem Fundacji Lotniczy Grudziądz. Zapowiadano to m.in. podczas gali 100-lecia polskiego lotnictwa w Grudziądzu, która odbyła się w teatrze, w marcu ubiegłego roku. I plan ten jest nadal aktualny.

- Budynku w tym stanie i tak nie moglibyśmy wykorzystać. Wymagał on gruntownego remontu. Liczę, że uda się go odbudować z zachowaniem zewnętrznej formy, ale wnętrzami przygotowanymi na potrzeby muzeum - mówi Andrzej Maciejewski, prezes Fundacji Lotniczy Grudziądz.

Do Grudziądza już niebawem "przylecieć" mają dwa samoloty odrzutowe

I jak dodaje Maciejewski, przygotowania do tworzenia muzeum idą całkiem dobrze. Fundacja cieszy się z dobrej współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki niej do Grudziądza przekazane mają być dwa samoloty - odrzutowce Iskra oraz Lim - które będą eksponatami w przyszłym muzeum. Ich remontem - wg wstępnych ustaleń - zajmą się grudziądzkie WZU.

Wizualizacja przystosowania starego hangaru na potrzeby muzeum lotniczegoMateriały Fundacji Lotniczy Grudziądz

Zanim jednak muzeum lotnictwa będzie mogło powstać w hangarze na os. Lotnisko , konieczne jest uregulowanie spraw własnościowych dotyczących hangaru i terenu na którym on stoi. W tej sprawie trwają negocjacje między miastem i Aeroklubem Grudziądzkim.

Hangar przy ul. Parkowej w Grudziądzu był jedną z nielicznych pamiątek po lotnisku na terenie osiedla Lotnisko. Dziś właściwie nie ma już po nim śladu

Grudziądz. Pod ciężarem śniegu runął dach zabytkowego hangar...

Kiedyś piękna, a dziś zrujnowana kamienica w centrum Grudziądza  - willa Victoriusa - stała się własnością miasta. Jest ambitny plan na zagospodarowanie tego obiektu.

Zrujnowana willa Victoriusa w Grudziądzu. Jest na nią pomysł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto