Grupa Enea wspiera energetyczne innowacje

Materiał informacyjny Kongresu 590
Farma wiatrowa Grupy Enea w Bardach (woj. zachodniopomorskie)
Farma wiatrowa Grupy Enea w Bardach (woj. zachodniopomorskie)
Udostępnij:
Grupa Enea, jedna z największych spółek energetycznych w Polsce, aktywnie uczestniczy w transformacji tego ważnego sektora gospodarki. To wielkie wyzwanie wymagające dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także magazynów mogących stabilizować pracę zielonych źródeł. Aby sprostać tym wyzwaniom Grupa Enea angażuje się w rozwój nowych technologii i uczestniczy w innowacyjnych projektach naukowo-badawczych.

Obejmują one przede wszystkim wspomniane magazynowanie energii, ale także wykorzystanie zielonego wodoru w energetyce, czy też zwiększanie efektywność produkcji i dystrybucji ciepła, a także wychwyt CO2.

– Innowacyjne technologie i rozwiązania są jednym z kluczowych elementów branży energetycznej. Napędzają jej rozwój i wpływają pozytywnie na tak ważną w dzisiejszych czasach transformację sektora w kierunku zeroemisyjnym. Odnawialne źródła energii wymagają ciągłego rozwoju w oparciu o najnowocześniejsze technologie, co pozwoli w przyszłości jeszcze lepiej wykorzystać ich potencjał – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Enea Operator, jedna ze spółek Grupy, wraz z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie oraz Uniwersytetem Szczecińskim pracuje nad projektem H2eBuffer, którego celem jest zbudowanie systemu magazynującego energię i stabilizującego sieć energetyczną. System będzie wykorzystywał zielony wodór - nazywany paliwem przyszłości - wytworzony dzięki energii elektrycznej z instalacji OZE.

H2eBuffer, czyli wodorowy bufor energetyczny, ma szansę stać się rozwiązaniem, które w oparciu o ekologiczne paliwo, nie tylko zwiększy efektywność wykorzystania energii z instalacji OZE, ale pozwoli również na zmniejszenie przerw w dostawach energii i poprawę parametrów jakościowych prądu dostarczanego do odbiorców Enei Operator. Zwiększona zostanie również elastyczność sieci, umożliwiając przyłączanie do niej większej liczby odnawialnych źródeł energii.

Z kolei nad możliwościami wykorzystanie zielonego wodoru w ciepłownictwie pracuje Enea Ciepło, która niedawno podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Propozycja Enei Ciepło zakłada stworzenie koncepcji zasilania silnika gazowego zielonym wodorem wyprodukowanym w elektrolizerze, dzięki energii elektrycznej w całości pochodzącej z OZE. Powstała w ten sposób energia ma być wykorzystywana w ciepłownictwie.

Spółki z Grupy Enea chętnie współpracują z uczelniami przy pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Przykładam jest zaangażowanie Enei Innowacje, która wraz z naukowcami z Politechniki Lubelskiej pracuje nad technologią utylizacji paneli fotowoltaicznych oraz sposobami na zagospodarowanie popiołów lotnych ze współspalania biomasy. Celem jest wykorzystanie odpadów przemysłowych w taki sposób, aby móc je powtórnie zagospodarować w procesach produkcyjnych.

Enea Innowacje to spółka Grupy Enea utworzona specjalnie po to, aby zajmować się nowymi technologiami i rozwiązaniami, w tym inwestycjami kapitałowymi w tak zwane start-upy, a także działalnością badawczo-rozwojową. Spółka szuka innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz będą wykorzystywać najnowsze możliwości technologiczne w celu optymalizacji i zwiększenia efektywności systemu energetycznego.

Niedawno Enea Innowacje nawiązała współpracę z norweską spółką CAPTICO2 dotyczącą technologii wychwytu CO2. Grupa Enea wraz z partnerem przetestuje w Polsce możliwości wychwytu i składowania CO2. Pilotaż technologiczny zostanie przeprowadzony w Łęczyńskiej Energetyce, spółce córce LW Bogdanka (Grupa Enea). Norweska firma dysponuje technologią tzw. sekwestracji, która ma szanse być z powodzeniem stosowana w instalacjach ciepłowniczych i energetycznych. Współpraca ta może przyczynić się bezpośrednio do obniżenia emisji CO2 do atmosfery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grupa Enea wspiera energetyczne innowacje - Portal i.pl

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie