Hanzeatycki Toruń

Materiał informacyjny Gmina Miasta Toruń

Toruń już w XIII wieku zajął ważne miejsce w związku kupieckim zwanym Hanzą. Dzięki przynależności do tego słynnego związku wielkich ośrodków handlowych, miasto przeżyło w średniowieczu swoją złotą epokę, której ślady przetrwały do dzisiaj.

Toruńscy kupcy odgrywali w Hanzie istotną rolę. Korzystając z położenia nad spławną Wisłą, bogacili się na dalekosiężnym handlu surowcami eksportowanymi z ziem polskich, ruskich i węgierskich do krajów niemieckich i Niderlandów. Z kolei z zachodu sprowadzali solone śledzie, drogocenne sukno i inne towary luksusowe. W XIV i XV wieku torunianie umiejętnie korzystali z praw i przywilejów wywalczonych przez hanzeatyckie miasta, uczestniczyli aktywnie w zjazdach Hanzy a także zarządzali przez pewien czas jej kantorem w dalekiej Brugii.

Na toruńskiej starówce zachowało się wiele gotyckich kamienic zamieszkałych w średniowieczu przez hanzeatów. Ich doskonałym przykładem jest Dom Mikołaja Kopernika - wzniesiony z czerwonej cegły, łączył w sobie funkcję domu i magazynu. Przechowywane na wyższych kondygnacjach towary sprzedawano w halach i kramach ratusza staromiejskiego. W tej wielkiej, gotyckiej budowli można było nie tylko nabyć importowane z Flandrii sukno czy inne towary, ale również spotkać przedstawicieli miast pruskich należących do Hanzy, którzy właśnie w Toruniu odbywali swe wspólne narady.

W średniowieczu transakcji handlowych dokonywano także w Dworze Artusa - położonej przy rynku siedzibie kupieckiej gildii. Dziś tę nazwę nosi zbudowany w końcu XIX w. w tym samym miejscu reprezentacyjny gmach, w którego wnętrzach odnaleźć można historyczne dekoracje nawiązujące do roli Torunia w Hanzie. Przypominają o niej również barwne herby wielkich średniowiecznych miast handlowych i hanzeatyckich kantorów umieszczone w nawierzchni głównego handlowego deptaka starówki – ulicy Szerokiej. Z kolei w chodniku przy ulicy Żeglarskiej zobaczyć można gmerki, czyli znaki własnościowe, którymi hanzeatyccy kupcy z Torunia oznaczali sprowadzane i wywożone przez siebie towary. Ślady związków Torunia z Hanzą widoczne są również w toruńskich świątyniach. Część przechowywanych w nich dzieł sztuki, w tym wysokiej klasy obrazy i płyty nagrobne, sprowadzono do Torunia z dalekich Niderlandów w XIV i XV wieku na pokładzie hanzeatyckich statków.

Pamiątką po hanzeatyckiej przeszłości Torunia są również… smakowite pierniki. Do ich wyrobu potrzebne były przecież nie tylko lokalne produkty, takie jak mąka i miód, ale także zamorskie przyprawy, które dostarczali toruńskim piernikarzom kupcy korzystający z przywilejów Hanzy.

Dziś pamięć o przynależności Torunia do Hanzy jest elementem tożsamości miasta i powodem dumy jego mieszkańców. Przywiązanie do hanzeatyckiego dziedzictwa było jednym z argumentów, które zdecydowały o przyjęciu Torunia w 1998 roku do grona Związku Miast Nowej Hanzy. Po 25 latach od tego momentu torunianie będą gospodarzami prestiżowego wielkiego corocznego 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, który obędzie się pod hasłem „Toruń. W orbicie miast” w dniach 22-25 czerwca 2023 roku.

Zapraszamy do Torunia – miasta Hanzy!

www.hansadays.torun.pl
www.visitTorun.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie