Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honory dla Ponara. To była lekcja historii i patriotyzmu

Jolanta Mlodecka
Jolanta Mlodecka
Zaproszeni goście: dr Dominika Pasich z IPN w Krakowie, Szymon Szynkowski, dr Bogdan Rowiński, prezes Fundacji im. Cichociemnych.
Zaproszeni goście: dr Dominika Pasich z IPN w Krakowie, Szymon Szynkowski, dr Bogdan Rowiński, prezes Fundacji im. Cichociemnych. Jolanta Młodecka
To była wspaniała lekcja historii. Nie tylko dla młodzieży Zespołu Szkół i Placówek, gdzie powstał ten projekt, przybliżający Antoniego Iglewskiego - Ponara.

Na ścianie przy wejściu do Zespołu Szkół i Placówek wisi tablica upamiętniająca cichociemnego żołnierza, Antoniego Ig-lewskiego. Miał kilka wojennych pseudonimów, ale najbardziej znany jest jako Ponar.

Przy tablicy wartę honorową trzymają uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Mechanicznych. Podobna warta stoi przy grobie Ponara na radziejowskim cmentarzu, gdzie złożone zostały też kwiaty. To jeden z akcentów uroczystości, przygotowanej dla uczczenia Antoniego Iglewskiego.

To jedna z tych postaci, o których powinno uczyć się młodzież w szkołach. Jego życie i dzieło powinno mieć trwałe miejsce, zapisane nie tylko w historii regionu. Ta myśl towarzyszyła autorom projektu historycznego „Cichociemni”, opracowanego w radziejowskim Zespole Szkół i Placówek, o czym mówił dyrektor Grzegorz Sobczak. „Nie ma sprawy świętszej od ojczyzny” - to przesłanie skierowane do młodego pokolenia.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Życie Antoniego Iglewskiego to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego lub nawet serialu. Życiorys wart upublicznienia w każdej formie. Młodzi pokazali to m.in. w kilku scenach, obrazujących wojenne dzieło Ponara.

Kim był Ponar? Antoni Ig -lewski, żołnierz, konspirator, partyzant - jeden z 316. cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej. Urodził się w 1899 r. w Radziejowie. Szymon Szynkowski, jego siostrzeniec, rodzinny kronikarz, ma w swoich zbiorach zdjęcie domu z lat sześ- ćdziesiątych, gdzie się urodził. Ulica Podgórna 4, skromny, parterowy, wówczas wciąż kryty strzechą... Tu spędził młodość.
Więcej o Antonim Iglewskim Ponarze - w czwartkowym Albumie Historycznym oraz na www.pomorska.pl/ radziejow.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska