Hostel w baszcie

  Wojciech Giedrys

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Noclegi na każdą kieszeń w sercu toruńskiej Starówki? To możliwe. XIII-wieczna baszta na Podmurnej 30 zamieni się wkrótce w hostel.
  Toruńska oferta noclegowa jest skromna. Najwięcej propozycji znajdą turyści z zasobniejszymi portfelami. Mają do wyboru wiele hoteli - dwu- lub trzygwiazdkowych.
  Wkrótce pojawią się
  także obiekty czterogwiazdkowe m.in. hotel na Bulwarze Filadelfijskim oraz Przedzamczu. Inaczej jest np. w Krakowie. Tam turyści mają pełną ofertę. Mogą przebierać w różnego rodzaju hostelach, apartamentach czy mieszkaniach wynajmowanych na weekend. A korzysta z nich wielu przyjezdnych, którzy mają nieco skromniejszy budżet na podróż, np. studenci. Nocleg kosztuje kilkadziesiąt złotych - zwykle od 50 do 100 zł.
  Za hotel trzeba
  zapłacić dwu- lub trzykrotnie więcej. Takich miejsc brakuje w Toruniu - a szczególnie w ścisłym centrum miasta. Tę lukę z pewnością wypełni hostel, jaki ma powstać w zabytkowej, XIII-wiecznej baszcie obronnej na Podmurnej 30. - Właściciele kupili ją dwa, trzy lata temu - mówi Lech Narębski, miejski konserwator zabytków. - Dopiero teraz postanowili ją wyremontować. Projekt rodził się długo.
  Właściciele zabytku otrzymają od miasta dotację m.in. na konserwację elewacji. Wyniesie ona 60 tys. zł. Całość prac, czyli remont baszty oraz opracowanie projektu adaptacji na hostel - pochłonie dziesięciokrotnie więcej - aż 652 tys. zł.
  Miejskie dofinansowanie
  pochodzi z puli na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. W tym roku wyniosła ona 1,8 mln zł.
  - Budynek jest w złym stanie - mówi Narębski. - Na przełomie XIX i XX wieku był zaadaptowany na cele mieszkalne. Stropy i klatka wymagają poważnych prac.
  Będzie to
  kolejna staromiejska baszta, która odzyska blask. Warto wspomnieć, że w tego typu obiektach działa wiele toruńskich instytucji np. wydział filologiczny UMK (Koci Łeb), hotel Spichrz (Żuraw), magistracki wydział kultury (ul. Podmurna 60), a niebawem rozpocznie działalność biuro Europejskiej Stolicy Kultury (Krzywa Wieża). Konserwator przymierza się do prac w Baszcie Gołębnik, która została odnowiona od zewnątrz.
  - Chcemy odświeżyć wnętrza - mówi Narębski. - Będą przeznaczone na działalność związaną z kulturą lub ruchem turystycznym.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018