Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile wypada dać do koperty na ślub w 2023 roku? To zależy od kilku czynników. Podpowiadamy konkretne kwoty!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Kwota, którą daje się w prezencie parze młodej, zależna jest od wielu czynników.
Kwota, którą daje się w prezencie parze młodej, zależna jest od wielu czynników. Melike Benli/ pexels.com
Rozpoczął się sezon ślubny, a to dla wielu zaproszonych gości oznacza poważny dylemat. Podczas, gdy jedni zdecydują się na nową drogę życia podarować młodej parze prezent, inni wybiorą kopertę z pieniędzmi. Ale ile wypada do niej włożyć? O ile nie istnieje jednoznaczna reguła dotycząca tej kwestii, są pewne wskazówki, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Spis treści

Wręczanie koperty z pieniędzmi jako podarunku ślubnego nikogo nie dziwi, jednak kontrowersje mogą wzbudzać same kwoty. Dla wielu stanowią one źródło wątpliwości. Z jednej strony goście chcą pomóc młodej parze i przynajmniej finansowo zrekompensować swój pobyt na weselu, z drugiej, tego rodzaju podarunek może poważnie nadszarpnąć domowy budżet.

Ile do koperty na wesele? Przynajmniej kilka banknotów

Kwota, którą włożymy do koperty, zależy od kilku czynników, takich jak bliskość relacji z młodą parą, miejsce, w którym odbywa się ślub oraz nasze indywidualne możliwości finansowe. Warto jednak pamiętać, że dla nowożeńców najważniejsza jest przede wszystkim obecność gości i możliwość wspólnego świętowania wyjątkowego dnia.

Zastanawiając się nad tym, ile należy włożyć do koperty, przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile nas stać? Dostosujmy kwotę do naszych możliwości. Nawet jeśli nie są one duże, nie rezygnujmy z uczestnictwa w wydarzeniu z tego powodu. W końcu para młoda zaprosiła nas, by wspólnie cieszyć się ze wstąpienia na nową drogę życia, a nie z prezentów, ani pieniędzy.

Drugim czynnikiem jest stopień pokrewieństwa z panną lub panem młodym. Przyjęło się, że im bliższa rodzina, tym wyższa kwota w kopercie. Szczególną hojnością tego dnia powinni wykazać się chrzestni „młodych”. Wybierając się na ślub i wesele, chrzestny bądź chrzestna ze swoją drugą połówką umieszcza w kopercie średnio około 1500 - 2000 złotych. Podobną kwotę dają rodzice, o ile wcześniej nie pokrywają części kosztów przygotowań. Nieco mniej podarują świadkowie, bo około 1000 - 1500 złotych od pary. Od rodzeństwa oczekuje się około 1000 złotych. Dziadkowie to bliska rodzina, ale zazwyczaj są na rencie bądź emeryturze, z tego względu inaczej postrzega się prezenty od nich. W kopertę mogą włożyć około 600 - 1000 złotych.

Trzecim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, dając kopertę z pieniędzmi, są koszty, które poniesie para młoda. Przyjęło się, że podarunek powinien pokryć opłatę „za talerzyk”, czyli opłatę, którą „młodzi” ponieśli za jedną osobę w lokalu. W tym zakresie wiele zależy od regionu, w którym urządzane jest przyjęcie, a także od konkretnego miejsca, czyli na przykład, czy jest to tańsza restauracja, czy luksusowy lokal.

Jak pisze Agata Wodzień-Nowak, w tekście Ślub z przyjęciem staje się luksusem. Tyle płaci się sali weselnej w sezonie 2023. Ceny za talerzyk na weselu zwalają z nóg

To już nie „starszyzna” organizuje wesele, dziś głos decydujący mają młodzi. A młodzi chcą wyjść z utartych schematów, powędrować tam, gdzie nikt jeszcze nie był – mówi dr Monika Golonka-Czajkowska, antropolożka. – Skąd te zmiany? Podążamy za płynną nowoczesnością świata. Staliśmy się indywidualistami, wszystko, co robimy publicznie, ma przekonać innych o naszej kreatywności i wyobraźni (informacja prasowa, Grupa Medialna LIFESTYLE).

Dlatego sam obiekt, w którym odbędzie się wesele, również ma być zaskakujący, dlatego powodzeniem cieszą się osady, stare młyny, dawne browary czy budynki poprzemysłowe i stodoły dostosowane do wymogów współczesnego klienta i gościa.
Wydamy tyle, na ile pozwoli nam budżet, czasem powiększony o zaciągnięty kredyt. Każda para samodzielnie musi zdecydować o tym, czy warto i czego potrzebuje, by świętować dzień swojego ślubu.

Koperta, a może coś innego? I co zamiast kwiatów? Podpowiedzi od pary młodej

Często na zaproszeniach można otrzymać podpowiedzi od pary młodej w zakresie prezentów. Niektórzy wprost sugerują, że chcieliby dostać pieniądze, niekiedy podają, na jaki cel, na przykład podróż poślubna. Sugestie dotyczą też dodatków do prezentu. Przyjęło się, że goście przynoszą ze sobą kwiaty. Zamiast nich „młodzi” proszą o kupony lotto, wino albo coś, co mogliby przekazać dalej, robiąc dobry uczynek. Wówczas piszą wprost, że chcieliby na przykład wesprzeć konkretne schronisko dla zwierząt, w związku z czym zależy im na karmie dla zwierząt lub celem jest wsparcie dla któregoś domów dziecka i mile widziane są dziecięce ubrania czy też przybory szkolne. Warto wziąć podpowiedzi pary młodej na poważnie, co zminimalizuje ryzyko nietrafionego upominku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wypada dać do koperty na ślub w 2023 roku? To zależy od kilku czynników. Podpowiadamy konkretne kwoty! - Strona Kobiet

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska