Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Nowe autobusy, to nie wszystko. Trzeba wybiegać w przyszłość

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Już dziś Inowrocław spełnia wymogi udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów MPK
Już dziś Inowrocław spełnia wymogi udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów MPK Dominik Fijałkowski
Inowrocław przygotowuje się do stworzenia „Strategii rozwoju elektromobilności”. - Dążąc w kierunku smart city, miasto musi podejmować kolejne działania, zwracając szczególną uwagę na inwestycje proekologiczne - słyszymy w ratuszu.

Jak podkreślają władze Inowrocławia, miasto może pochwalić się tytułem lidera elektromobilności w zakresie taboru komunikacji miejskiej.

- Już dziś spełniamy wymogi udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów, które będą obowiązywały w Polsce dopiero od 2025 roku. To efekt konsekwencji i wykorzystywania zewnętrznych środków na realizację nowoczesnych inwestycji - mówi prezydent Ryszard Brejza.

Obecnie inowrocławianie korzystają z ekologicznych autobusów hybrydowych i elektrycznych. Miasto zainwestowało nie tylko w pojazdy, ale także w nowoczesną infrastrukturę do ładowania ich akumulatorów. Są to cztery cztery pantografy służące do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych wykonujących kursy na trasach poszczególnych linii. Znajdują się one na końcowych przystankach w Mątwach, przy ul. Krzywoustego, Łokietka i na dworcu PKP. Jest to również kilkanaście stacji wolnego ładowania na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

- Na tym jednak nie poprzestajemy. Tworzymy plan dalszego rozwoju elektromobilności w Inowrocławiu - dodaje prezydent Brejza.

Wspomniany plan, to „Strategia rozwoju elektromobilności”. Powstanie m. in. w oparciu o ankietę, którą miasto przeprowadziło ostatnio wśród mieszkańców. Okazuje się, że większość z nich porusza się samochodem, pokonując codziennie od 3 do 5 kilometrów. Tylko niektórzy mieli okazję przemieszczać się pojazdami elektrycznymi. I nie chodzi tu o miejskie autobusy.

Jak wynika z ankiety, inowrocławianie chętnie jeździliby po mieście rowerami elektrycznymi, pochodzącymi z sieci wypożyczalni. Natomiast jeżeli chodzi o zakup alternatywnego środka lokomocji miejskiej, to najchętniej nabyliby hulajnogę lub inny podobny typ pojazdu elektrycznego. Zdaniem mieszkańców, aby zmniejszyć emisje spalin należ rozbudowywać w mieście sieć ścieżek rowerowych.

W oparciu o te i inne dane tworzona będzie wspomniana „Strategia”. Pozwoli ona w przyszłości m. in. ubiegać się o środki zewnętrzne na zaplanowane proekologiczne projekty. „Strategia” powstawać będzie przy wsparciu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Przygotuje ją firma Atmoterm z Opola, która wyłoniona została w trybie postępowanie ogłoszonego na platformie zakupowej.

Informacje na temat elektromobilności i opracowywanego dokumentu można znaleźć na stronie internetowej www.inowroclaw.pl, w zakładce urząd.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska