Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławianie na 42. Europejskim Spotkaniu Młodych we Wrocławiu

Justyna Majewska-Michy
Br. Alois w historycznej stolicy Dolnego Śląska nawiązał do polskiej gościnności, nazywając ją ewangelicznym znakiem.
Br. Alois w historycznej stolicy Dolnego Śląska nawiązał do polskiej gościnności, nazywając ją ewangelicznym znakiem. Justyna Majewska-Michy
W 42. Europejskim Spotkaniu Młodych we Wrocławiu brali udział również mieszkańcy Kujaw. Oto relacja Justyny Majewskiej-Michy z Inowrocławia.

„To wielka radość znaleźć się znowu we Wrocławiu, na polskiej ziemi, która już cztery razy gościła spotkania europejskie: dwa razy tutaj, we Wrocławiu, raz w Warszawie i ostatni raz w Poznaniu” – tymi słowami br. Alois, przeor ekumenicznej Wspólnoty Taizé oficjalnie rozpoczął 42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu.

Gość w dom, Bóg w dom

Br. Alois w historycznej stolicy Dolnego Śląska nawiązał do polskiej gościnności, nazywając ją ewangelicznym znakiem. „W Polsce mówi się często: Gość w dom, Bóg w dom” - zaznaczył. Dokładnie 30 lat temu, kiedy upadał mur berliński, Polacy po raz pierwszy gościli uczestników Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. W 1989 roku we Wrocławiu „wiał wiatr entuzjazmu i wolności i niósł wspaniałą nadzieję”. Przeor Taizé nadmienił, iż kolejny wrocławski etap pielgrzymki zaufania odbywa się w trudniejszej sytuacji, tj. w dobie braku europejskiej solidarności. „Chcielibyśmy, aby w tej jedności i solidarności, którymi staramy się żyć, znalazło się miejsce dla najuboższych. W parafiach, które was goszczą, spotkacie się z osobami, które pomagają wykluczonym, chorym, które odwiedzają więźniów, cudzoziemców... tyle znaków nadziei” – mówił br. Alois do młodych Europejczyków w pierwszym dniu spotkania. We Wrocławiu nie zabrakło również mieszkańców Kujaw, w tym inowrocławian.

Staropolskie przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” koresponduje ze słowami św. Pawła Apostoła z Listu do Hebrajczyków: „Gościnności nie zapominajcie; przez nią bowiem niektórzy, nie wiedząc o tym, aniołów gościli” (Heb. 13,2). Gościnności, która jest wizytówką naszego kraju, doświadczyli we Wrocławiu pielgrzymi m.in. z Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec, Ukrainy. Przekraczając progi dolnośląskich domów młodzi Europejczycy zaznali ciepłego przyjęcia i otwartości dla swojej inności. „Zgromadziliśmy się w całej różnorodności narodów, pochodzenia, poglądów... Ta różnorodność nie przeszkadza żyć w komunii. Przeciwnie, pozwala nam bezpośrednio zetknąć się z wolą Boga dla nas: to On pragnie gromadzić nas w jedności przez Chrystusa, który jest komunią” – wskazywał we Wrocławiu przeor Wspólnoty Taizé. Mówił także o tym, że jedność w różnorodności w czasach zamętu przenikającego europejski kontynent jest świadectwem, które wykracza poza granice Kościoła powszechnego. Br. Alois zachęcał, aby uszanować cechy poszczególnych miejsc, różnorodność tradycji i kultur, aby nie obawiać się swoich sąsiadów, lecz z coraz większą uwagą słuchać się nawzajem.

Zakorzenieni w Chrystusie

Uczestnicy ESM otrzymali we Wrocławiu propozycje na 2020 rok zatytułowane: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”. Być ciągle w drodze nie oznacza życia w stałej niepewności, ale świadomość zakorzenienia w rzeczywistości, która się nie zmienia. Słowa te - jak podkreślił br. Alois - opisują życie Urszuli Ledóchowskiej, polskiej siostry zakonnej, która wyprzedziła swój czas. Czyniła piękne dzieła, ponieważ zakorzeniona była w Chrystusie. Dziś Urszulanki mieszkają również w Taizé i wspólnie z siostrami Świętego Andrzeja dzieląc się wiarą, pomagają braciom w posłudze wśród młodzieży przybywającej z różnych zakątków Europy i świata do tej maleńkiej wioski w sercu Burgundii. „W Polsce wiara wielu osobom stworzyła przestrzeń głębokiego zakorzenienia, co pozwoliło im, nawet wśród różnych przeciwności, wykazać się odwagą i niezwykłą śmiałością. My także chcielibyśmy głębiej zakorzenić się w wierze przyjmując miłość, jaką Bóg obdarza każdego i każdą z nas” – czynił rozważania br. Alois.

Zakorzenienie w Chrystusie oznacza radykalizm i wiarę w to, iż człowieka prowadzi sam Pan Bóg. Trzeba odrzucić lęk i wybrać zaufanie. Zaufanie do miłującego Ojca przynagla, aby porzucić fałszywe zabezpieczenia, tak jak to uczynił Abraham, który po otrzymaniu Bożej obietnicy postanowił wszystko zostawić, żeby ze swoją żoną Sarą wyruszyć do nieznanego kraju. „We wszystkich naszych krajach jesteśmy wezwani, by przyjmować osoby przybywające z innych państw, czasem z bardzo daleka. To burzy nasze przyzwyczajenia i może wywoływać poczucie niepewności. Równocześnie jednak jest bardzo wzbogacające” – takie słowa usłyszeli uczestnicy ESM we Wrocławiu. Przyjmując przybyszów pod swój dach wiele otrzymujemy, może nawet więcej niż dajemy. Nie zawsze jednak jest to łatwe. Zaufanie stanowi kluczową kwestię. „Ludzka wrażliwość na innych, braterstwo należą do wartości najważniejszych” – zapewniał przeor ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

Solidarni w obliczu cierpienia

Br. Alois podczas Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu wiele mówił o międzyludzkiej solidarności, którą można w sposób szczególny okazać w obliczu cierpienia, w zetknięciu z którym często czujemy się bezradni. Jak ważnym jest, aby przypomnieć sobie wówczas o sile modlitwy. Powierzając Bogu trudne sprawy swoje i innych, stajemy się bardzo głęboko solidarni ze swoimi bliźnimi, co więcej łączymy się z solidarnością samego Chrystusa, który cierpi wraz z osobami przeżywającymi trudne doświadczenia natury duchowej i fizycznej. „Modlitwa sprawia, że wyruszamy w drogę, dzięki niej stajemy się odpowiedzialni za innych i za siebie samych” – usłyszeli młodzi z całej Europy.

Nowa solidarność potrzebna jest, aby sprostać wyzwaniom chwili obecnej. Wymaga to zmiany mentalności i zmierzenia się z konsumenckimi nawykami. Umiarkowanie bowiem - jak podkreślił br. Alois - jest źródłem komunii i radości. „Bardziej niż kiedykolwiek wypełnia nas świadomość, że jesteśmy częścią ogromnej komunii, komunii Kościoła. We Wrocławiu odmłodziliście oblicze Kościoła” – mówił do zgromadzonej młodzieży przeor Wspólnoty Taizé.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska