MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławska "Ceca" zwiększa moce

DOMINIK FIJAŁKOWSKI
W inowrocławskim zakładzie firmy "Ceca", jednego z największych producentów specjalistycznych produktów chemicznych, ruszyła nowa linia do produkcji sit molekularnych stosowanych w szybach zespolonych. "Ceca" jest filią francuskiej firmy "Arkema".

Dodają coś do asfaltu
Posiada 17 zakładów produkcyjnych w krajach Europy oraz w Arabii Saudyjskiej, Egipcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dysponuje też dwoma ośrodkami badawczymi. Firma specjalizuje się w produkcji środków chemicznych, m. in. dodatków do asfaltów, a także dodatków używanych w przetwarzaniu ropy naftowej i gazu. Zajmuje się również produkowaniem sit molekularnych. Wytwarza je w zakładzie w Honfleur we Francji oraz w Inowrocławiu.

- Nasze przedsiębiorstwo od końca lat dziewięćdziesiątych znajduje się na terenie Inowrocławskich Zakładów Chemicznych. Obecnie zatrudniamy 37 osób i pracujemy w trybie czterozmianowym w ruchu ciągłym - mówi Zbigniew Małecki, dyrektor inowrocławskiego zakładu "Ceca". Sita molekularne produkowane są tam już od kilku lat. Obecnie uruchomiona została natomiast nowa linia, która wytwarzać będzie je z przeznaczeniem dla rynku szyb zespolonych. "Ceca" wychodzi w ten sposób naprzeciw potrzebom dynamicznie rozwijającego się rynku podwójnego oszklenia w Europie wschodniej, m. in. dzięki nowej inwestycji w Inowrocławiu jej produkcja wzrasta o 30 proc.

Szukają wody w gazie
Czym są produkowane na Kujawach sita? To substancje mineralne w postaci proszku, granulek lub wytłoczek, które mają właściwości wychwytywania zanieczyszczeń.

W przypadku oszklenia zespolonego, zadaniem sit (granulki) jest wychwytywanie wody znajdującej się w gazie, który wypełnia przestrzeń pomiędzy szybami. W ten sposób zapobiega się kondensacji pary wodnej podczas wytwarzania szyb oraz w trakcie ich eksploatacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska