Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławska dyskusja o miastach-powiatach

(fi)
fot. sxc
Miasta prezydenckie liczące mniej niż 100 tysięcy mieszkańców trzeba wydzielić z powiatów ziemskich i uczynić z nich powiaty grodzkie.

Tak podsumować można wczorajszą ogólnopolska konferencję w inowrocławskim ratuszu.

O powiatach grodzkich dyskutowało w Inowrocławiu 21. prezydentów i ich przedstawicieli. Termin konferencji nie został wybrany przypadkowo. Rząd przystępuje akurat do prac nad reformą administracji samorządowej, której celem ma być decentralizacja państwa i przekazanie większych kompetencji samorządom.

Włodarze liczą na przychylność Rady Ministrów i oczekują, że nadadzą oni wszystkim miastom prezydenckim w Polsce status miast na prawach powiatu.

Jeden gospodarz
Podczas konferencji podkreślano wielokrotnie, że w jednym mieście powinien być jeden gospodarz. Tymczasem częścią ulic zarządza starosta, a częścią prezydent.

Podobnie jest też ze szkołami i wielu innych przypadkach. - A my chcemy, by mieszkańcy wiedzieli do kogo mogą udać się z problemami dotyczącymi spraw komunalnych - mówił wczoraj Marek Chrzanowski, prezydent Bełchatowa. Z kolei Andrzej Królikowski, zastępca prezydenta Pruszkowa dodawał: - Powiaty grodzkie usprawnią zarządzanie miastami. Walka o nie wcale nie jest wypowiadaniem wojny starostom.

Efektem inowrocławskiej konferencji są dwa stanowiska prezydentów. Pierwsze dotyczy reformy administracji rządowej, a drugie projektu ustawy, która pozbawia statusu miasta prezydenckiego ośrodki poniżej 100 tys. mieszkańców. Oba stanowiska przekazane zostaną premierowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska