Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino mają mieć nowego właściciela

(dan)
IKS Solino obsługują Podziemny Magazyn Ropy i Paliw. Paliwa przechowywane są 350 metrów pod ziemią, w komorach, z których wcześniej wydobyto solankę. Składowane są tutaj strategiczne, państwowe rezerwy ropy i paliw.
IKS Solino obsługują Podziemny Magazyn Ropy i Paliw. Paliwa przechowywane są 350 metrów pod ziemią, w komorach, z których wcześniej wydobyto solankę. Składowane są tutaj strategiczne, państwowe rezerwy ropy i paliw. Archiwum
Spółka Gaz-System otrzyma misję zakupu od Orlenu udziałów w Inowrocławskich Kopalniach Soli. Taką decyzję podjęła Rada Ministrów.

Swoje plany dotyczące Inowrocławskich Kopalń Soli Solino rząd zdradził w uchwale dotyczącej przyjęcia "Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym".

IKS Solino obsługują Podziemny Magazyn Ropy i Paliw. Paliwa przechowywane są 350 metrów pod ziemią, w komorach, z których wcześniej wydobyto solankę. Składowane są tutaj strategiczne, państwowe rezerwy ropy i paliw.

Jest nowa strategia IKS Solino. Spółka zapowiada inwestycje

Aktualnie właścicielem IKS Solino jest spółka PKN Orlen, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 27 procent udziałów. Z komunikatu Rady Ministrów opublikowanego przez Centrum Informacyjne Rządu wynika, iż władze chcą mieć pełną kontrolę nad spółkami kluczowymi dla bezpieczeństwa paliwowego kraju.

"Mając na względzie konieczność objęcia pełnej kontroli nad aktywami kluczowymi dla bezpieczeństwa paliwowego przez spółki ze 100 procentowym udziałem Skarbu Państwa, sprawnej realizacji inwestycji istotnych dla bezpieczeństwa dostaw i magazynowania zapasów interwencyjnych oraz optymalizacji zarządzania istniejącymi aktywami logistycznymi ropy naftowej i paliw, Rada Ministrów przyjęła program działań wobec organów administracji publicznej oraz spółek, których akcje w całości lub w części należą do Skarbu Państwa. W spółkach, których akcje w części należą do Skarbu Państwa, dążyć się będzie do realizacji programu działań przez wykonywanie praw ze swoich akcji" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów PKN Orlen i Grupa Lotos ma się skoncentrować na swojej działalności podstawowej, czyli produkcji oraz obrocie paliwami. Transportem rurociągowym oraz magazynowaniem ropy i paliw zajmować ma się głównie PERN. Podmiotem odpowiedzialnym za skoordynowanie działań dotyczących gospodarki solankowej ma być państwowa spółka GAZ-SYSTEM. To ona otrzyma misję dokonania zakupu akcji Inowrocławskich Kopalń Soli Solino oraz udziałów Kopalni Soli Lubień.

Zapowiadane zmiany cieszą Jerzego Gawędę, szefa "Solidarności" w IKS Solino, który od lat krytykuje decyzje Orlenu i władze swojej spółki. - Dzięki tej zmianie rola Solino w mojej ocenie wzrośnie. Jest szansa, że staniemy się operatorem solanki pomiędzy magazynami, które są budowane na złożach w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Będziemy ją przejmować i sprzedawać zakładom chemicznym. O to zabiegaliśmy przez długie lata - komentuje Gawęda.

Poprosiliśmy o komentarz władze IKS Solino. Odesłano nas do Orlenu. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Lech Wałęsa w Inowrocławiu o współpracy z SB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska