Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja kleszczy i myszy już niedługo? Co nam grozi? Kleszczy i myszy jest coraz więcej

js
Kleszczy i myszy będzie coraz więcej?
Kleszczy i myszy będzie coraz więcej? Pixabay
Inwazja kleszczy i myszy w Polsce to realna wizja. Naukowcy biją na alarm. Wszystko przez żołędzie, które mają wpływ na populacje pajęczaków i gryzoni. Obserwacje wykazały, że im więcej w lesie żołędzi, tym więcej jest myszy, które przekazują kleszczom boreliozę. Tymczasem władze miast rozważają zaprzestanie oprysków przez wzgląd na ochronę środowiska.

Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ostrzegli, że ze względu na żołędzie – będące pokarmem kleszczy – musimy się liczyć z większym zagrożeniem atakami kleszczy. O sprawie poinformował portal Twojapogoda.pl.

Kleszcze już atakują, a będzie jeszcze gorzej

Jak podaje portal Twojapogoda.pl naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza znaleźli korelację między ilością żołędzi, a aktywnością kleszczy:

Obserwacje wykazały bowiem, że im więcej jest w lesie żołędzi, tym więcej jest też myszy. To oznacza, że w bieżącym roku musimy się liczyć z inwazją myszy. Z kolei im więcej jest myszy, tym więcej jest też kleszczy, ponieważ myszy są nosicielkami krętka boreliozy, który bardzo łatwo przekazywany jest kleszczom.

Co warte podkreślenia, władze miast rozważają zaprzestanie oprysków przeciw kleszczom. Tego typu decyzja została podjęta w Katowicach. Władze uznały, że chemia z oprysków szkodzi środowisku – ma negatywny wpływ na pozostałe organizmy żyjące w lasach. UM Katowice zdecydował się na prowadzenie działalności informacyjnej i profilaktycznej w zakresie ochrony przed kleszczami.

Czym grozi inwazja kleszczy?

Aktywność kleszczy rozpoczyna się wiosną (na początku marca) a kończy jesienią (na końcu listopada, jeśli temperatura powietrza jest wysoka). Pajęczaki są niebezpieczne – ich ukąszenie może mieć poważne skutki zdrowotne.

Jakie choroby roznoszą kleszcze?

  • boreliozę;
  • zapalenie opon mózgowych;
  • babeszjozę;
  • bartonellę;
  • anaplazmozę granulocytarną;
  • tularemię;
  • gorączkę Q.

Jak bronić się przed kleszczami?

Najlepszą obroną przed kleszczami jest unikanie kontaktu z nimi. W Polsce najpopularniejszym kleszczem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus). Bytuje przede wszystkim:

  • w lasach;
  • na paprociach;
  • na polanach;
  • na roślinach leśnych.

Po powrocie z lasu lub polany należy dokładnie obejrzeć ciało. Kleszcze mają małe rozmiary (do 4 mm, rosną dopiero po ukąszeniu), poza tym w ich ślinie znajdują się substancje znieczulające.

Kleszcza należy usunąć jak najszybciej – trzeba zrobić to pęsetą, ciągnąc pajęczaka ku górze. Nie należy smarować ciała masłem lub alkoholem w celu ułatwienia pozbycia się kleszcza.

Jeśli po kilku dniach od ukąszenia na skórze pojawi się rumień, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Objawy niektórych chorób bywają mylące. Wiele przypadłości może przypominać np. grypę lub przeziębienie. Bądź ostrożny i obserwuj swój organizm! Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt długo przeciągająca się grypa, częste migreny, stany depresyjne - te symptomy mogą wskazywać na postępujący poważny stan chorobowy. Musisz być tego świadomy!

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska