Jeżeli jesteś właścicielem domu, w którym znajduje się garaż dwustanowiskowy, zapewne główkujesz, jak mądrze wykorzystać wolną przestrzeń i co zrobić, by to pomieszczenie stało się przede wszystkim bardziej funkcjonalne. Ten tekst pomoże Ci podjąć dobrą decyzję oraz dostarczy Ci wielu inspirujących pomysłów.

Gdy decydujemy się na budowę garażu, często nie przewidujemy, że kupimy kolejny samochód. Z tego względu ten drugi musi później być parkowany w ogrodzie i tym samym zabierać cenną przestrzeń na rabaty lub chodnik prowadzący do głównego wejścia mieszkania. Jeśli pomyślimy zawczasu, będziemy mieli te kłopoty z głowy. Dlaczego?

Garaż dwustanowiskowy – dlaczego warto w niego zainwestować?

Często przed zdecydowaniem się na garaż w domu, obawiamy się, że zajmie on cenną powierzchnię mieszkalną. To szczególnie częste w przypadku osób, które posiadają małą działkę i chcą zbudować jak najmniejszy dom, by nie zając całej jej powierzchni i jeszcze wygospodarować miejsce na altanę. Taki garaż możemy zrobić w formie piwnicy pod domem. Reszta pomieszczeń rozmieszczona na pierwszym piętrze i poddaszu budynku nadal będzie dobrze pełnić swoje funkcje.

Kolejna sprawa, która spędza sen z powiek to zagospodarowanie go. Martwimy się, że taka wielka powierzchnia będzie stała pusta i się marnowała. Bez obaw, poniżej przesyłamy Ci kilka inspiracji, dzięki którym możesz efektywnie wykorzystać owo miejsce i czerpać z niego szereg korzyści.

Jak efektywnie zagospodarować garaż dwustanowiskowy?


  1. Miejsce na narzędzia do majsterkowania i drobnych naprawa. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku drewniane lub plastikowe skrzynie z pogrupowanymi elementami do naprawy. Gwoździe można wrzucić do specjalnych pojemników, a pozostałe rzeczy, czyli młotki lub śrubokręty powiesić na listwie, by był do nich szybki dostęp.

  2. Mini spiżarnia lub przechowalnia sezonowych owoców. W Twoim ogrodzie rosną jabłka? Zrób stanowisko na skrzynie z tymi owocami i miej je zawsze w zasięgu ręki.

  3. Suszarnia. Często pogoda nie pozwala nam na suszenie prania na podwórku, a szkoda zagracać salon lub łaziankę suszarką. Możesz wstawić ją do garażu i dzięki temu zyskać miejsce w domu, ale i suchą odzież.

  4. Przechowalnia mebli ogrodowych. Kończy się sezon na spędzanie czasu w zaciszu ogródka. Wstaw do garażu meble ogrodowe, stoliki, może nawet poduszki i koce, których używasz tylko na zewnątrz. Na pewno znajdziesz też miejsce na schowanie złożonego basenu albo trampoliny.

  5. Garaż to też dobre miejsce do schowania kosiarki, piły mechanicznej do przycinania drzew lub innych akcesoriów do pracy w ogrodzie. Poza tym można również wykorzystać go, jako warsztat samochodowy i wyposażyć w niezbędne narzędzia do wymiany opon, podnośnik lub zrobić miejsce na zapasowe żarówki i płyny do pojazdu.

Złote zasady aranżacji pomieszczeń w domu

Zanim przystąpimy do projektu i stawiania domu, na pewno zadamy sobie pytanie, jak rozplanować pomieszczenia. Na samym początku dobrze jest poznać kilka złotych zasad, dzięki którym każdy pokój w nowym lokum będzie maksymalnie funkcjonalny i wykorzystany. 

Przede wszystkim weź pod uwagę przyszłość. Dom budujemy na kilkadziesiąt lat, dlatego warto myśleć do przodu. Przykładowo, to, że teraz nie potrzebujesz garażu na 2 samochody, nie oznacza, że na przykład za 5 lat to się nie zmieni. Tak samo poddasze, mimo że obecnie będzie pełniło funkcję pralni i garderoby, w ciągu kilku miesięcy może być użyte jako sypialnia, pokój dla dziecka lub gabinet do pracy.

Więcej inspiracji dotyczących budowy domu i wykorzystania garażu znajdziesz na stronie domoweklimaty.pl