Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się długu w ZUS? Podpowiada ekspertka z bydgoskiego ZUS [wideo]

Małgorzata Wąsacz, wideo: Agata Wodzień
Iwona Puzowska, naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów w ZUS Oddział w Bydgoszczy
Iwona Puzowska, naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów w ZUS Oddział w Bydgoszczy Archiwum/Jarosław Pruss
1 grudnia zmieniły się zasady dotyczące spłaty zadłużenia przez przedsiębiorców.

Na pytania dotyczące zmian odpowiada Iwona Puzowska, naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów w ZUS Oddział w Bydgoszczy. 

1. Słyszałem, że od 1 grudnia tego roku zmieniają się zasady dotyczące spłaty zadłużenia przez przedsiębiorców. Jak to teraz będzie wyglądało? 

- Obecnie płatnik, który zatrudnia pracowników, może skutecznie zawrzeć układ ratalny z ZUS-em, jeśli zapłaci składki za pracowników - ok. 60 proc. zadłużenia. Natomiast od 1 grudnia br. Zakład może rozkładać na dogodne raty cały dług - zarówno ten za pracowników, jak i za płatnika. Oznacza to, że "znika "warunek opłacania składek pracowniczych. Jest to na pewno bardzo potrzebna zmiana, która ułatwi płatnikowi prowadzenie działalności gospodarczej. 

2. Jakie trzeba spełniać warunki, by ubiegać się w ZUS o rozłożenie na raty długu z tytułu zaległych składek? 

- Przede wszystkim należy złożyć umotywowany wniosek o rozłożenie długu na raty wraz z wymaganymi dokumentami. Będą się one różnić w zależności od tego, czy wniosek składa przedsiębiorca czy osoba nieprowadząca działalności wykreślona z CEOIG. Wszelkie druki i dokumenty są dostępne na stronie internetowej ZUS pod adresem www.zus.pl Od 1 grudnia tego roku składki finansowane przez pracowników również mogą być rozkładane na raty (do 30 listopada 2015 roku opłacenie tych składek było warunkiem zawarcia umowy ratalnej). Natomiast jeżeli w stosunku do dłużnika była prowadzona egzekucja przez dyrektora oddziału ZUS, to warunkiem zawarcia układu ratalnego jest opłacenie kosztów egzekucji lub jednoczesne złożenie wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty. 

3. Mam ponad 18 tys. zł długu z tytułu składek w ZUS. Czy mogę liczyć na ich całkowite umorzenie?

- Dłużnik zawsze może wystąpić z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu składek. Podstawą do umorzenia w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest albo stwierdzona całkowita nieściągalność długu lub szczególna sytuacja rodzinna albo zdrowotna dłużnika. Każdy wniosek jest analizowany wnikliwie i obiektywnie. Sprawdzana jest cała dokumentacja przedstawiona przez dłużnika, jak i będąca w posiadaniu ZUS z urzędu. Niemniej należy jednak pamiętać, że decyzja o umorzeniu zaległości jest uznaniowa. Oznacza to, że nawet, jeśli zostaną spełnione przesłanki ustawowe, ZUS nie ma obowiązku umorzenia należności.

4. Czy to prawda, że trzeba jednorazowo spłacić zadłużenie, by zawrzeć układ ratalny w ZUS?

Domyślam się, że w tym pytaniu chodzi o składki finansowane przez pracowników, których uregulowanie zgodnie z przepisami obowiązującymi do 30 listopada br., jest niezbędnym warunkiem do skutecznego zawarcia umowy ratalnej. Po 1 grudnia tego roku warunek ten już nie obowiązuje. ZUS może całe zadłużenie rozłożyć na raty. Konieczne jest jednak uregulowanie kosztów egzekucyjnych należnych dyrektorowi Oddziału ZUS, jeżeli jest przez ten organ prowadzona egzekucja. Gdy jest to niemożliwe, to należy złożyć wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty. 

5. Czy abolicja dla przedsiębiorców nadal obowiązuje w ZUS? 

- Zgodnie z zapisami ustawy o "abolicji ", wnioski o nią mogły być składane do 15 stycznia 2015 roku. Co do zasady, termin ten minął. Jednak są wyjątki. Jeżeli na spadkobiercę czy osobę trzecią została przeniesiona odpowiedzialność za zadłużenie z tytułu składek i została wydana przez ZUS stosowna decyzja, a zadłużenie dotyczy okresu od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku, to mogą oni złożyć wniosek o abolicję w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności. Ponadto dłużnik może wystąpić do ZUS o wydanie decyzji określającej stan zaległości. Jeżeli Zakład wyda taką decyzję i dotyczy ona okresu obejmującego abolicję, to dłużnik może wystąpić z wnioskiem o abolicję w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia decyzji. Ważne: ZUS wyda decyzję tylko wtedy, jeżeli do dnia złożenia wniosku taka decyzja nie była wydana. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska