Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże abolicja. Jakich zaległości dotyczy?

agad, Agnieszka Domka-Rybka [email protected]
Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże ustawa umorzeniowa, która weszła w życie 15 stycznia 2013 roku
Jak pozbyć się długu w ZUS? Pomoże ustawa umorzeniowa, która weszła w życie 15 stycznia 2013 roku SXC
Małe firmy mogą legalnie pozbyć się długu w ZUS, jeśli skorzystają z abolicji.

W regionalnych oddziałach ZUS jest coraz więcej takich wniosków. Umorzenie składek cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jeszcze wiele osób ciągle nie wie, czy mogą z tego skorzystać - twierdzi Bożena Wankiewicz, rzecznik Oddziału ZUS w Toruniu.

Jak pozbyć się długu w ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Od 15 stycznia, gdy ustawa weszła w życie, obecni i byli przedsiębiorcy z naszego regionu złożyli łącznie ponad 400 wniosków.  - Do Oddziału ZUS w Bydgoszczy i podległych mu jednostek terenowych w Inowrocławiu, Świeciu, Nakle, Tucholi, Żninie i Sępólnie Krajeńskim, wpłynęło 289 wniosków o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek - informuje Alina Szałkowska, _rzecznik tego oddział_u. - Zorganizowaliśmy konsultacje, na które przyszło kilkadziesiąt osób, wielu udzieliliśmy porad również telefonicznie.

Pytania powtarzające się, to np.: jakie składki podlegają umorzeniu, czy również te za pracowników, czy spłacając je ratalnie również można wystąpić o umorzenie, czy ci, którzy już przelali pieniądze za okres objęty abolicją mogą liczyć na ich zwrot.

- W naszych jednostkach terenowych mamy 152 wnioski - oblicza Bożena Wankiewicz. - Bardzo często z pytaniami zwracają się osoby, które prowadziły działalność podlegając jedynie składce zdrowotnej. Niestety, ta składka nie podlega abolicji.

Przypomnijmy, ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu niepłaconych składek przez prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą dotyczy 10 lat, a dokładnie okresu od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku.  Chodzi o osoby, które w tym czasie podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej firmy.

Długi w ZUS za pracowników trzeba zapłacić

Nie dotyczy to pracowników, jeśli ich zatrudniali (ale w tym przypadku można wystąpić doo układ ratalny). Z nowego prawa skorzystają również spadkobiercy dłużników ZUS oraz osoby, wobec których już wszczęto egzekucje, bo zostaną one zawieszone.  Warunkiem abolicji zaległości jest uregulowanie ewentualnych zaległych składek za siebie i pracowników po 28 lutego 2009 roku. Jeśli ktoś już spłacił część zaległości ZUS-owi, pieniądze nie zostaną zwrócone.

Wniosek o umorzenie zaległych składek i odsetek karnych można wydrukować ze strony www.zus.pl, jest także dostępny w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS.

Wystarczy tylko ten jeden dokument, gdy firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej. Jeśli nie, trzeba to szybko zrobić. W tej sytuacji konieczne będą jeszcze dwa dokumenty: oświadczenie o udzielonej o pomocy publicznej i dotyczące informacji przy ubieganiu się o pomoc publiczną oraz zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej wraz z załącznikami. ZUS ma dwa miesiące na wydanie decyzji.

Wnioski można składać przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy. Niestety, okres abolicyjny nie będzie liczył się do emerytury i stażu pracy.
Jeśli są jeszcze pytania dotyczące abolicji, można zasięgnąć informacji telefonicznie: 52 341 82 41.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska