Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić mieszkanie, w co się ubierać - porady dla tych, którzy cierpią na alergie

MAJA ERDMANN
Dom przyjazny dla alergika
Dom przyjazny dla alergika
Salon to miejsce, gdzie gromadzi się cała rodzina.

Aby zmniejszyć możliwość wystąpienia objawów alergicznych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, należy już w momencie aranżacji tego pomieszczenia zastosować odpowiednie rozwiązania.

PODŁOGI
Najlepiej zrezygnować z wykładziny, w której gromadzi się kurz i roztocze. W zamian położyć parkiet z litego drewna, kafle lub panele. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi zamiast ciężkich, wełnianych dywanów jest położenie bawełnianych dywaników, które można prać w pralce. Wypranie ich w odpowiedniej temperaturze (60 st.C.) oraz w hipoalergicznym proszku zagwarantuje usunięcie roztoczy oraz innych alergenów. Grube, wełniane dywany nie są dobre dla alergików, bo można je prać tylko na sucho. Takie czyszczenie niszczy roztocze, ale środki chemiczne mogą wywoływać alergie.

SZAFY, SZAFKI

Należy wybierać meble drewniane laminowane plastikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie otwartych półek, na których może gromadzić się kurz. Można zabudować ściany szafkami od podłogi aż do sufitu. Regały na książki powinny być przeszklone - to zabezpieczy przed gromadzeniem się kurzu. Wszystkie drobiazgi, bibeloty są "siedliskiem" alergizującego pyłu i utrudniają sprzątanie, dlatego także powinny znajdować się w szklanej gablotce.

KANAPY i FOTELE

Przy zakupie zestawów wypoczynkowych osoby z wrażliwą skórą powinny zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Odpowiednie surowce to skóra lub winyl. Gdy mamy meble zrobione są z materiałów, w których mogą gromadzić się roztocza, warto na tapicerskie obicia nałożyć bawełniane powłoczki, które można prać w pralce. Wszystkie narzuty, którymi wyściełane są sofy i fotele, także powinny nadawać się do prania w pralce - przynajmniej raz na dwa tygodnie.

PODUSZKI

Aby zapobiec objawom alergicznym należy włożyć poduszki w poszwy przyjemne w dotyku, wykonane z flaneli lub delikatnej bawełny. Warto prać je raz w tygodniu w hipoalergicznym proszku, w temperaturze co najmniej 60 st.C. W niższej temperaturze przeżyją roztocze, chociaż spiorą się alergeny i nieżywe osobniki.

OKNA

Należy przynajmniej raz dziennie wietrzyć pomieszczenie. Najlepiej założyć rolety, na których gromadzi się znacznie mniej kurzu niż na zasłonach lub żaluzjach poziomych. Jeśli instalowanie rolet nie pasuje do wystroju wnętrza można powiesić zasłony. Powinny być wykonane z lekkich materiałów, które można prać w pralce (bawełna lub muślin).

GARDEROBA

to miejsce, gdzie domownicy bywają kilka razy dziennie. W przypadku osób cierpiących na alergię, wizyty w tym pomieszczeniu mogą być przyczyną kataru lub wysypki na skórze.

Alergicy nie mogą dopuścić, aby ich szafa stała się siedliskiem kurzu i roztoczy. Dbanie o ubrania oraz odpowiednie zaaranżowanie pomieszczenia, w którym są przechowywane, jest bardzo ważnym elementem zapobiegania objawom alergicznym.

BAWEŁNA

Garderoba alergików powinna zawierać przede wszystkim ubrania wykonane z nie powodujących podrażnień tkanin naturalnych, syntetycznych lub mieszanych.

Najlepszym naturalnym materiałem na odzież dla uczuleniowców jest bawełna. Tkanina jest bardzo delikatna, a ryzyko wywołania objawów alergicznych jest nieduże. Ogromną zaletą i wyróżnikiem bawełny na tle innych tkanin jest właściwość zmniejszająca potliwość, co minimalizuje ryzyko podrażnienia skóry.

Należy jednak pamiętać, że na skórę osób noszących ubrania z bawełny mogą oddziaływać zastosowane w niej barwniki tkanin. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać kolorowe bawełniane ubrania przed pierwszym użyciem w hipoalergicznym proszku. Innym, równie bezpiecznym, naturalnym materiałem dla alergików jest jedwab. Włókna jedwabiu są bardzo miękkie, gładkie i przyjemne w dotyku. Nie gromadzą się w nich roztocza kurzu domowego.

Jednak nie każdy materiały naturalny jest idealny dla alergika. na przykład wełna. Ma łuskowate włókna, które mogą drażnić delikatną skórę. "Gryzące", wełniane ubrania są najczęściej źle tolerowane przez najmłodszych alergików.

SYNTETYKI

Wrażliwość na materiały syntetyczne to sprawa bardzo indywidualna. Różne rodzaje barwników dodawanych do sztucznych włókien mogą podrażniać skórę uczuleniowca. Najbardziej popularnym włóknem syntetycznym jest bardzo wytrzymały i łatwy w utrzymaniu poliester. Mocne włókna chemiczne nie drą się, nie kurczą, można je prać w pralce automatycznej. Uczuleniowcy powinni jednak zawsze pamiętać, żeby dodawać do prania wyłącznie bezpieczne środki, które nie zawierają wybielaczy optycznych, rozjaśniaczy chemicznych, czy aktywatorów TAED.

Najbardziej popularną tkaniną mieszaną jest polibawełna (włókna poliestru łączone z bawełną). Niektóre ubrania wykonane z polibawełny określane są przez producentów na metkach jako "nie ulegające zgnieceniom" lub "nie wymagające prasowania". Oznacza to, że tkanina mogła zostać poddana działaniu formaldehydów. Te związki chemiczne mogą podrażniać delikatną skórę, dlatego alergicy powinni uważnie czytać informacje umieszczone na metkach ubrań i unikać zakupu niewłaściwych tkanin. Dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze, które nie przepadają za prasowaniem, jest pranie w proszku z zawartością glinki kosmetycznej, która zmiękcza prane tkaniny i ułatwia ich prasowanie.

PORZĄDEK

Oprócz doboru odpowiednich materiałów, z których wykonane są ubrania, bardzo ważna jest higiena oraz porządek. Uczuleniowcy nie powinni zostawiać ubrań rozrzuconych po całym pokoju, gdyż gromadzi się w nich kurz, który może wywołać reakcję alergiczną. Odzież powinna być trzymana w szafie, która jest zabudowana, a zarazem odpowiednio wentylowana. Luźne rozwieszenie prawidłowo wysuszonych ubrań na drewnianych drążkach zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, która zabezpieczy przed rozwojem alergizującej pleśni.

Czynnikiem sprzyjającym występowaniu objawów alergicznych jest też stosowanie silnych substancji chemicznych przeciw molom. Mogą one powodować podrażnienie dróg oddechowych. Aby pozbyć się z garderoby szkodliwych "lokatorów" alergicy powinni raz w miesiącu wietrzyć odzież, która nie jest używana na co dzień. Rozwieszenie naturalnych ziół (cedru, lawendy, rozmarynu) jest lepiej tolerowane przez osoby wrażliwe, a równie skuteczne w walce z molami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska