Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają biedronki azjatyckie? Czy ich ugryzienia są groźne?

mz, AIP
Jak wyglądają biedronki azjatyckie i czy są groźne? Wyjaśniamy.
Jak wyglądają biedronki azjatyckie i czy są groźne? Wyjaśniamy. Biedronka azjatycka/ARC/Gazeta Wrocławska
Biedronki azjatyckie są podobne do znanych nam biedronek, jednak trzeba na nie uważać, bo potrafią ugryźć. Czy ich ugryzienia są groźne?

Azjatyckie biedronki ugryzienia - czy są groźne?

Czy biedronka azjatycka jest groźna?

Biedronki azjatyckie to tak naprawdę gatunek chrząszcza, choć wyglądem bardzo przypomina znane nam biedronki. Ostatnio coraz częściej słyszymy, że wiele z nich wchodzi do domów, a nawet gryzie ludzi. Czy jest się czego obawiać? Jak wygląda biedronka azjatycka i czym różni się od zwykłej? Wyjaśniamy.

Owszem, azjatyckie biedronki mogą gryźć ludzi i zwierzęta, ale czy ich ugryzienia są groźne? Uspokajamy: nie ma się czego bać! Co prawda, ugryzienia biedronek azjatyckich mogą prowadzić do reakcji alergicznych skóry, nie stanowi to jednak poważnego zagrożenia dla zdrowia, czy życia.

Biedronki azjatyckie w mieszkaniach. To prawdziwa inwazja! Czy są groźne?

Azjatyckie biedronki - co to, jak wygląda?

Biedronki azjatyckie, lub też arlekiny, są bardzo podobne do naszych rodzimych biedronek. Można je łatwo pomylić, ale harmonia axyridis, może mieć więcej kropek i inne ubarwienie. - Biedronka azjatycka jest zmienna w ubarwieniu. Teraz występują osobniki o barwie ciemnopomarańczowej lub czerwonej. Może być też czarna z czerwonymi kropkami albo żółta z czarnymi kropkami. Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Tuż za głową mają czarny rysunek w kształcie litery "M" - mówi prof. Jacek Twardowski z Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Biedronka azjatyckie może mieć różne ubarwienie

Biedronki azjatyckie w naszych mieszkaniach. Czy to prawdziw...

Biedronki azjatyckie w Polsce

Skąd biedronki azjatyckie wzięły się w Polsce?

Biedronki azjatyckie są gatunkiem inwazyjnym. W dziewiętnastym wieku azjatyckie biedronki sprowadzono do Stanów Zjednoczonych oraz Europy w celu zwalczania mszyc. Pochodzi ona z południowo-wschodniej Azji.

W dzisiejszych czasach owady te wymknęły się spod kontroli, dlatego stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek. W okresie jesiennym możemy zaobserwować masowe wędrówki biedronek, które przemieszczają się w tereny górzyste. W czasie tego przesiedlenia mogą pojawiać się w zagłębieniach, takich jak framugi okienne czy futryny.

- O tej porze roku widzimy ich znacznie więcej. Szukają ciepła i miejsc do zimowania. To powtarza się co najmniej od 10 lat. Sprowadzono ją m.in. do walki z mszycami, ale wymknęło się to spod kontroli. Biedronka azjatycka dotarła do Polski przez granice znajdując u nas znakomitą niszę ekologiczną. Wypiera rodzimą biedronkę siedmiokropkę - dodaje prof. Twardowski.

Co zabija Polaków?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska