Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Materiał informacyjny .
Rosnąca świadomość ekologiczna to niewątpliwie powód do dumy. Coraz więcej osób zastanawia się, jak proste, codzienne czynności mogą pomóc w ochronie środowiska naturalnego. Segregujemy śmieci, zbieramy deszczówkę do podlewania ogrodów, rezygnujemy z plastikowych reklamówek na rzecz wielorazowych toreb. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieją dodatkowe ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny, przychodzimy z pomocą. Jesteś mieszkańcem województwa kujawsko-pomorskiego? Nie czekaj i już dziś poznaj sposoby na eko życie!

Jak być eko? 3 ekologiczne zasady, które możesz zastosować już dziś!

Dlaczego warto żyć ekologicznie? Ponieważ to się opłaca! Wprowadzenie w życie kilku zmian może skutecznie odciążyć Twój portfel, dzięki czemu w długofalowej perspektywie po prostu oszczędzisz pieniądze. Od czego zacząć? Poznaj 3 proste, ekologiczne zasady, które ułatwią Ci życie:

1. Odstaw plastik!
Plastik to z pewnością jedno z najbardziej przydatnych człowiekowi tworzyw. Niestety ilość zużywanego przez nas plastiku jest zatrważająca. Chyba każdy z nas słyszał o jego szkodliwości dla środowiska. Weźmy plastikową torbę na zakupy. Jest lekka, poręczna, po przyjściu do domu i wyładowaniu z niej zakupów niemal natychmiast ląduje w koszu. Jak długo była używana? Godzinę, dwadzieścia minut? To ciekawe, ponieważ czas rozkładu foliowej torebki to aż 500 lat!

Dane są przerażające, w ciągu roku na całym świecie wytwarzanych jest około 330 milionów ton plastiku. To więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący na Ziemi. Szacuje się, że do 2050 roku w morzach i oceanach ilość plastiku może przewyższyć ilość ryb! Czy przedstawione dane nie powinny skłonić ludzi do refleksji?

Co zrobić, by chociaż trochę ograniczyć produkcję plastiku w Twoim domu?

  • Jeśli istnieje taka możliwość zrezygnuj z plastiku na rzecz opakowań szklanych czy papierowych.
  • Jeśli nie musisz, nie kupuj. Unikanie zbędnych zakupów oznacza mniej plastiku w Twoim domu. Przy okazji oszczędzisz pieniądze!
  • Zainwestuj w przedmioty wielokrotnego użytku. Płócienne torby na zakupy, metalowe słomki czy bidon zamiast plastikowej butelki.
  • Segreguj śmieci. Większość opakowań plastikowych może być poddana recyklingowi, warto więc poświęcić chwilę, by wrzucić odpady do odpowiednich kontenerów.

2. Oszczędzaj wodę
Co łączy Polskę i Egipt? Niewielkie zasoby wody pitnej! Czy wiedziałeś, że Polska należy do krajów ubogich w zasoby wodne? Szacuje się, że jej ilość jest zbliżona do warunków egipskich! Mimo to, nieustannie marnujemy wodę. Istnieje ryzyko, że za jakiś czas może nam jej zabraknąć. Czas zakręcić kurki, jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij od dziś. Jak oszczędzać wodę?

  • Zakręcaj kran przy myciu zębów czy goleniu.
  • Wykorzystaj deszczówkę. Nie marnuj wody pitnej do mycia samochodu czy podlewania ogrodu.
  • Wybierz szybki prysznic, zamiast długich kąpieli w wannie.
  • Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę.
  • Nie marnuj jedzenia! Do produkcji codziennych artykułów żywnościowych zużywa się ogromne ilości wody. Do wyprodukowania 2,2 kg wołowiny potrzeba aż 9500 litrów wody!

3. Nie marnuj jedzenia. Jak to zrobić?

  • Kupuj mniej! Nie dopuszczaj do sytuacji, w której będziesz zmuszony do wyrzucania przeterminowanych produktów.
  • Kupuj mniej, ale częściej. Duże zakupy są wygodne, jednak wybieranie świeżych produktów na bieżąco może uchronić Cię przed zepsuciem się zapasów.
  • Zaplanuj swoje posiłki. Może niektóre produkty uda Ci się wykorzystać w kilku daniach?
  • Szukaj alternatyw. Dojrzałe banany nie muszą trafić do kosza! Zrób z nich pyszny chlebek bananowy, sprawdzą się do tego idealnie!

To proste i łatwe rzeczy, dzięki którym możemy znacząco przysłużyć się planecie, a także... zaoszczędzić! Warto jednak zwrócić uwagę na ekologiczne nawyki i świadomie dokonywać wyborów w wielu innych momentach życia. Coraz więcej branż otwiera się na tę sferę, zapewniając swoim klientom pełen pakiet nowoczesnych rozwiązań.

Przykłady prezentujemy w poniższym artykule!

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Ekologiczna budowa domu? To możliwe!

Wzrastająca świadomość ekologiczna przekłada się również na branżę budowlaną. Osoby planujące budowę własnego domu coraz częściej decydują się na wybór ekologicznych rozwiązań. Na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie budowy ekologicznego domu?

  • Zadbaj o odpowiednią konstrukcję. Warto zwrócić uwagę na wybór ekologicznych materiałów, które mogą znacznie zmniejszyć wydatki wynikające z eksploatacji budynku. Warto zdecydować się na prostą konstrukcję, opartą na planie prostokąta lub kwadratu (ewentualnie w kształcie litery „L”). Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niepotrzebnej utraty ciepła.
  • Kształt dachu w domu ekologicznym. W domach ekologicznych zazwyczaj stawia się na dachy dwuspadowe lub jednospadowe (czyli pulpitowe). Taki dach pozwala na mniejsze straty energii i większą oszczędność finansową.
  • Inwestycja w nowoczesne technologie. W ekologicznym domu powinny znaleźć się rozwiązania przyjazne środowisku: kolektory słoneczne czy pompa ciepła.
  • Projekt domu ekologicznego. Warto zdecydować się na gotowe plany domów ekologicznych, takie rozwiązanie pozwala zminimalizować zużycie energii. Ponadto są one zgodne z przepisami prawa budowlanego, co znacznie skraca zgłaszanie budowy domu oraz pozwala uniknąć dodatkowych pozwoleń i potwierdzeń z urzędów.
Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Coraz więcej wspomina się także o korzystaniu z odnawianej energii. Polacy coraz chętniej decydują się na instalację paneli słonecznych. Fotowoltaika znacznie ogranicza emisję CO2 do atmosfery. Kolejną zaletą jest brak emitowania hałasu. Dodatkowym aspektem przemawiającym za montażem paneli fotowoltaicznych jest ich wysoka opłacalność. Panele słoneczne pozwolą Ci uniknąć wysokich rachunków za prąd.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego
Adam Bobkowski, www.smart-eco.net:

"Przyszło nam wszystkim żyć w czasach, gdzie energia elektryczna odgrywa kluczową rolę w egzystencji każdego z nas. Jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia rachunków za energię, która co jakiś czas drożeje, a nasze zapotrzebowania na prąd rosną. Własna instalacja fotowoltaiczna, nie tylko gwarantuje nam własny darmowy prąd, ale także zabezpiecza nas przed podwyżkami prądu - ponieważ wytwarzamy go sami. Posiadamy 11 letnie doświadczenie w branży energii elektrycznej w różnych sektorach. Znajdziemy idealne rozwiązanie dla każdego klienta. Naszym zdaniem każdy posiada idealne miejsce na własną elektrownię, naciskając na jakość i bezpieczeństwo, ponieważ wg. nas te dwie wartości są najważniejsze."

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego
www.wiatrosolar.pl:

„Zakup paneli fotowoltaicznych to inwestycja na wiele lat, która z roku na rok będzie przynosić nam oszczędności. Własna elektrownia słoneczna to nie tylko niezależność energetyczna, ale również inwestycja w lepsze jutro. Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość. Na rynku jest wiele firm zajmujących się fotowoltaiką i warto pracować z firmą która ma doświadczenie, zaplecze techniczne i przede wszystkim specjalistyczną wiedzę aby nasza instalacja służyła nam wiele lat." - mówi jeden z doradców firmy WiatroSolar z Chojnic

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego
Andrzej Litkowski, www.virtussun.pl:

"W trosce o środowisko naturalne, podejmujemy się różnych projektów ekologicznych, które korzystnie wpływają na otoczenie. Jednym z nich jest sadzenie drzew, które przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej klimatu, zwiększa produkcję tlenu oraz przyspiesza redukcję dwutlenku węgla w atmosferze. Aktywnie wspieramy wszelkie działania proekologiczne, dlatego też pozyskiwanie i wykorzystywanie energii odnawialnej jest naszym priorytetem. Kolektory słoneczne wykorzystują ogólnodostępną energię odnawialną, dzięki czemu przyczyniają się w znacznej mierze do spadku użycia źródeł nieodnawialnych. Oszczędności wynikające z użytkowania/zastosowania ekologicznych technik grzewczych są odczuwalne prze cały rok, w szczególności latem."

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Przedłużeniem wymarzonego domu dla wielu osób jest idealny taras, miejsce spotkań i relaksu. Budowa takiego elementu wymaga jednak również odpowiedniego przemyślenia pod kątem zachowania ekologicznego charakteru całości. Warto zwrócić przy tym uwagę na wykorzystywane materiały.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego
Michał Czajkowski, www.croswood.pl:

"Naszą ideą przewodnią było wprowadzenie na polski rynek trwałego i ekologicznego materiału okładzinowego, będącego alternatywą dla stosowanych dotychczas na zewnątrz profili drewnianych, PVC czy WPC. Po wstępnych badaniach i analizie nasz wybór padł na innowacyjny na skalę światową kompozyt na bazie krzemionki w postaci łuski ryżowej (odpad naturalny), oleju mineralnego i soli. Głównymi czynnikami, które miały wpływ na naszą decyzję były: ekologiczność tworzywa, możliwość jego recyklingu (100%) wygląd do złudzenia przypominający drewno egzotyczne, pełna dowolność kolorystyczna i niespotykana dotychczas trwałość, połączona z szeroką gamą zastosowań. Na przestrzeni lat zdobyliśmy niezbędne doświadczenie i wprowadziliśmy do oferty systemy tarasowe, elewacyjne, płotowe oraz szeroką gamę profili kompozytowych, które mogą zostać wykorzystane wszędzie tam gdzie do tej pory stosowano drewno. "

Zadbaj o swoje śmieci. Gospodarka odpadami ma znaczenie

Czy pamiętasz o prawidłowej segregacji śmieci? Wraz z początkiem 2020 roku zmieniły się zasady - odpady powinny być podzielone na 5 frakcji. Osobne pojemniki powinny mieć: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady, odpady zmieszane. Warto pamiętać, że odpady takie jak elektrośmieci, baterie, stare ubrania czy odpadki po remoncie również powinny zostać zutylizowane w prawidłowy sposób.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Tomasz Stybaniewicz, www.pk.tuchola.pl:

„Segregację śmieci powinniśmy traktować nie jako narzucony przez ustawodawcę obowiązek, ale jako własny wkład w dbanie o jakość środowiska naturalnego. Kolejnym krokiem jest odpowiedzialne decydowanie się na korzystanie z jednorazowych opakowań. Sądzę, że gdyby każdemu z nas podczas zakupów towarzyszyła refleksja nad skutkami dla środowiska, to opakowań z tworzyw sztucznych stosowalibyśmy mniej. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna. Drugą, nie mniej ważną sprawą jest to, że przetwarzanie odpadów posegregowanych jest sprawniejsze i pozwala samorządom wyłaniać wykonawców taniej i ustalać niższe opłaty dla mieszkańców. Bycie „eko” jest modne, a w dodatku się opłaca!”

By żyć ekologicznie warto pamiętać o bezpiecznym sposobie utylizacji śmieci. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy zajmujące się odpadami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy?

  • Rezygnacja z plastikowych worków na ich rzecz własnych kontenerów.
  • Rozmiar kontenera. Warto zwrócić wagę, by firma posiadała własne kontenery o różnej wielkości, dostosowane do potrzeb klienta.
  • Kontenery otwarte oraz z możliwością zamykania.
  • Kompleksowość usług.
  • Pomocnym rozwiązaniem jest kalendarz odbioru śmieci, ułatwia efektywne "zarządzanie odpadami".
  • Cena.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego
Piotr Gapiński, www.ekoskladsluzewo.pl:

"Podstawą ekologicznej gospodarki odpadami jest ich segregacja u źródła czyli w naszych domach. Wzrost świadomości społeczeństwa oraz właściwa segregacja odpadów pozwoli na pełniejsze wykorzystanie odzyskanych surowców, a co za tym idzie zmniejszenie wydobycia materiałów naturalnych oraz ograniczenie składowania odpadów. Dzięki takim działaniom, odpady zamiast trafiać na tzw. kwatery zyskują „drugie życie” i mogą być ponownie wykorzystane. To dlatego właśnie coraz bardziej kładzie się nacisk na właściwą segregację i dąży do zaprzestania odbioru odpadów „zmieszanych”. Mieszkańcy często odbierają to jako zbędne utrudnienia, jednak jest to niezbędny proces aby zniwelować negatywny wpływ odpadów na środowisko."

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Eko samochody. Czym jeździć, by pomóc środowisku?

Codzienne podróże samochodem również mogą stać się bardziej ekologiczne. Oczywiście najbardziej przyjazne środowisko są pojazdy elektryczne, które do niedawna wydawały się być jedynie ekologicznym marzeniem. Coraz większe przebiegi na jednym ładowaniu, coraz lepsza dynamika jazdy oraz coraz liczniejsze punkty, w których możemy ładować nasz samochód sprawiają, że elektryczne pojazdy coraz częściej można spotkać na ulicach województwa kujawsko-pomorskiego.

Jednak nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na wymianę auta na ekologiczny model, poprzez zmianę nawyków i techniki jazdy jesteśmy w stanie zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Co ma wpływ na ekologiczną jazdę?

  • Opony i ciśnienie powietrza. Mają duży wpływ na wyniki spalania. Podczas wyboru opon warto zwrócić uwagę na klasę efektywności paliwowej. To za jej pomocą wyrażony jest poziom generowanych podczas jazdy oporów, który przekłada się na obciążenie silnika. Regularne kontrolowanie ciśnienia w ogumieniu.
  • Technika jazdy Eko-driving. Warto zwrócić uwagę na technikę jazdy. Jak powinna wyglądać ekologiczna i oszczędna jazda autem? W momencie rozruchu należy delikatnie dodawać gazu. Przynajmniej do czasu, w którym silnik się rozgrzeje. Wtedy będzie mniej spalał oraz emitował do atmosfery mniej szkodliwych związków. Warto nauczyć się także ekonomicznego planowania jazdy, polegającej na obserwacji warunków na drodze oraz innych użytkowników duchu drogowego, które powodują największe straty energii.
  • Wyłączaj to co niepotrzebne. Klimatyzacja, ogrzewanie tylnej szyby, ładowanie telefonu, każde z tych urządzeń generuje większe obciążenie układu elektrycznego. Co oznacza automatyczny większy pobór prądu. Więcej energii to więcej spalonego paliwa, a więcej spalonego paliwa to większa emisja do atmosfery szkodliwych związków.
  • Ogranicz przewożenie niepotrzebnych ciężarów. Swój samochód traktujesz jak drugi dom? Oczywiście warto mieć pod ręką najpotrzebniejsze przedmioty. Jednak dodatkowo kilogramy to dodatkowe obciążenie układu napędowego, przez co automatycznie spalamy więcej paliwa oraz emitujemy do atmosfery większą ilość zanieczyszczeń.
  • Regularnie serwisuj samochód. Ten punkt stanowi oczywistość. Kontrolowanie stanu swojego pojazdu na bieżąco to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale i sposób na oszczędzanie oraz zapobieganie poważniejszym usterkom!
Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Ekologiczna jazda? Przesiądź się na komunikację miejską!

Podróże samochodami są nieuniknione… ale tylko w niektórych sytuacjach. Jeśli nie mieszkamy poza miastem, na co dzień warto przemieszczać się tramwajem lub autobusem. Dojazdy do pracy komunikacją miejską to nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale też ulga dla środowiska. Przesiadając się z samochodu do autobusu produkujemy X razy mniej spalin.

Zdrowa i naturalna żywność? Co i gdzie zjeść w kujawsko-pomorskim

Zakupy spożywcze również mogą być ekologiczne! Świetnym pomysłem będzie skorzystanie z usług lokalnych dostawców i producentów. Dodatkowym sposobem na pyszne, lokalne i korzystne cenowo jedzenie będzie przygotowywanie posiłków z sezonowych warzyw i owoców.

Czym jest jedzenie sezonowe?
To spożywanie produktów, które są uprawiane w naszej strefie klimatycznej we właściwym dla siebie czasie. Dostajemy tym samym najświeższe i najsmaczniejsze warzywa i owoce w okazyjnych cenach. Dodatkowo wspieramy lokalnych przedsiębiorców oraz żyjemy zgodnie z cyklem natury.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Jakie produkty warto wybierać w kujawsko-pomorskim?
Jak podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego na podstawie danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy dominują jabłka i truskawki oraz cebula i marchew. Ponadto woj. kujawsko-pomorskie przoduje w uprawach zbóż, ziemniaków i buraków cukrowych.

Produkty regionalne województwa kujawsko-pomorskiego
Dlaczego warto spożywać dania regionalne? Powodów jest kilka. Oczywiście, najważniejsze są walory smakowe oraz nowe doznania kulinarne. Dodatkowo dania kuchni regionalnych pozwalają na kultywowanie tradycji oraz poznanie historii regionu. Na Liście Produktów Tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego widnieją aż 23 produkty, należą do nich m.in.:

• Biała kiełbasa w słoiku
Przygotowywana z wieprzowiny pochodzącej od świń rasy złotnickiej pstrej, hodowanych w gospodarstwach ekologicznych. Jako przyprawy wykorzystuje się m.in.: czarny pieprz, majeranek, gorczycę, cukier i sól włodawską.
• Chleb z kminkiem ze Stolna / chleb z makiem ze Stolna / stoleński razowiec na słoneczniku
Chleb z mąki pszennej i żytniej na zakwasie, produkowany w piekarni w Stolnie. Dodatkowy smak dodaje mu mak, kminek i słonecznik.
• Czarnina kujawska
Staropolska zupa gotowana na podrobach z kaczki lub gęsi z dodatkiem jarzyn i suszonych owoców. Do rosołu dodaje się krew zmieszaną z mąką i octem. Przyprawami używanymi do czarniny są majeranek lub cząber.
• Kajmak
Składnik wielkanocnych mazurków. Słodka, gęsta masa sporządzana przez gotowanie mleka i cukru, jest pochodzenia orientalnego.
• Mace borowiackie
Pieczywo, do którego wyrobu dodaje się śmietanę. Nadziewane farszem z mielonego mięsa oraz posypywane żółtym serem.
• Miody z regionu Dolnej Wisły
Miody pochodzące z tych terenów swój wyjątkowy smak zawdzięczają czystemu środowisku naturalnemu i różnorodności szaty roślinnej.
• Mniszek bronisławski
Syrop wyrabiany z kwiatów mlecza (mniszek lekarski) cukru i soku z cytryny, zbliżony smakiem do pszczelego miodu.

Gdzie kupić eko żywność?

Ekologicznej żywności najlepiej szukać na lokalnych placach handlowych, jarmarkach, w gospodarstwach ekologicznych czy w sklepach wyspecjalizowanych w żywności ekologicznej. Szukasz konkretnych adresów? Zajrzyj na stronę: http://www.aktywnawies.pl, gdzie znajdziesz wszelkie informacje o miejscach z ekologiczną żywnością w kujawsko-pomorskim.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Eko akcesoria

Na lokalnym rynku nie brakuje również produktów codziennego użytku, które ułatwią nam eko życie. Przykładem są choćby torby wielorazowego użytku, w tym jeden z najbardziej popularnych modeli, tzw. Greenbag, produkowane przez toruńską firmę Gam.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego
Wojciech Cymerski, gam.pl:

W 2007 roku uzyskaliśmy poparcie międzynarodowej pozarządowej organizacji WWF. Owocem współpracy są wspólne przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska. Oferujemy ekologiczne torby na zakupy wielorazowego użytku. Produkty te wykonane są z wysokiej klasy materiałów odpornych na przetarcia, a zarazem bezpiecznych dla środowiska. Mamy w ofercie torby z polipropylenu, poliestru, bawełny, juty oraz z rPET czyli przetworzonych butelek plastikowych. Proponujemy także torby reklamowe stanowiące ciekawy element kampanii marketingowej. Dajemy możliwość wykonania torby z nadrukiem. Mogą Państwo umieścić na swojej torbie logo firmy, nazwę flagowej usługi czy produktu bądź dowolny slogan.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Eko kosmetyki

Naturalne produkty pozbawione sztucznych substancji to doskonały sposób na zachowanie pięknego, zdrowego i młodego wyglądu. Wiele lokalnych marek do produkcji swoich kosmetyków używa ekologicznych rozwiązań. Na rynku pojawia się coraz więcej naturalnych kosmetyków, bogatych w roślinne składniki, które nie tylko działają zbawiennie na nasze włosy i skórę. Wiele z nich jest również przyjaznych środowisku.

Dlaczego warto inwestować w kosmetyki naturalne?
Coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu niektórych substancji na naszą skórę i włosy. Chyba, każdy, oglądając telewizję czy słuchając radia słyszał o szkodliwych substancjach takich jak SLSy, barwniki czy parabeny. W swojej codziennej pielęgnacji warto zrezygnować ze szkodliwych, chemicznych substancji na rzecz roślinnych, naturalnych zamienników.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Jak to zrobić? Producenci znacznie ułatwiają nam zadanie, w sklepach znajdziemy wiele produktów oznaczonych hasłami takimi jak: eko, bio czy vegan. Do wyboru mamy naturalne mydła, olejki, szampony czy kremy. Warto jednak podejść do tematu z pewną rezerwą i po prostu czytać składy. Zasada jest prosta. Czym krótszy skład, pozbawiony skompilowanych, obco brzmiących nazw, tym lepiej.

Kolejnym aspektem przemawiającym za ekologicznymi kosmetykami jest oczywiści brak testów na zwierzętach oraz brak składników odzwierzęcych w ich składach. Coraz więcej produktów posiada również ekologiczne opakowanie, np. papierowe lub pochodzące z recyklingu.

Jak żyć zgodnie z naturą i oszczędzać? Ekologiczne wskazówki dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego

Partnerzy artykułu:

- Smart Eco - Grudziądz
- WiatroSolar - Chojnice
- Virtus Sun - Toruń
- Crosswood - Toruń
- Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi Sp. z o. o.
- Ekoskład - Służewo
- GAM - Toruń
- Rejs Piecie - Rypin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska