Jaki ekspres do kawy kupić: rodzaje ekspresów, ceny, funkcje i możliwości

Materiał informacyjny De'Longhi
Udostępnij:
Wiele osób zaczyna swój dzień od filiżanki kawy i nie wyobraża sobie poranka bez tego pobudzającego napoju. Kawa to ważny element naszego życia, dlatego pijamy ją i w biurze, i na towarzyskim spotkaniu w kawiarni. A ekspresy do kawy stają się coraz popularniejszymi urządzeniami kuchennymi. Jak wybrać idealny dla siebie ekspres i cieszyć się wyśmienitą kawą zawsze wtedy, kiedy mamy na nią ochotę.

Dlaczego warto mieć w domu ekspres do kawy?

Bez względu na to, czy ktoś jest prawdziwym znawcą i miłośnikiem kawy, czy pija kawę okazjonalnie, nie trzeba go przekonywać o korzyściach posiadania ekspresu. Bo choć pobudzający napój kupimy w najbliższej kawiarni, z własnym ekspresem do kawy rozbudzimy się na dobre jeszcze w piżamie. Domowe urządzenie do zaparzania kawowego naparu pozwoli też zaoszczędzić nam pieniądze i sprawi, że dzień rozpocznie się przyjemniej.

Domowy ekspres do kawy to:

  • mniejsze wydatki na kawę. W zależności od tego, ile kawy pijamy i jaki ekspres wybierzemy, możemy zaoszczędzić przynajmniej 4 zł na jednej kawie (w kawiarni kupimy espresso za 6 zł, a w domu przygotujemy je za 2 zł w ekspresie na kapsułki)
  • oszczędność paliwa i czasu. Jeśli do kawiarni musimy jechać samochodem, korzystając z ekspresu w domu, paliwo przeznaczymy na inne podróże
  • możliwość przyrządzenia takiej kawy, jaką lubimy (czasami nawet takiej, której nie serwują w kawiarni)
  • cudowny kawowy zapach unoszący się w całym domu

Parząc kawę w domu, możemy eksperymentować z różnymi gatunkami kawowych ziaren. I nawet jeśli zdecydujemy się na ziarna wyższej jakości (droższe niż te kupione w supermarkecie) w ogólnym rozrachunku filiżanka kawy będzie kosztowała nas mniej. Mniej niż w lokalnej czy sieciowej kawiarni.

Jaki ekspres do kawy kupić, wybrać?

Rodzaje ekspresów do kawy – co warto wiedzieć o każdym z nich?

Każdy ekspres parzy inną w smaku kawę. Espresso z automatycznego ekspresu ciśnieniowego nie będzie smakowało tak samo jak to przyrządzone w ekspresie kolbowym. Dzięki dostępności na rynku wielu rodzajów i modeli urządzeń, możemy wybrać taki ekspres, który w 100% zaspokaja nasze potrzeby.

Przelewowy ekspres do kawy

Nazywany również zaparzaczem do kawy, ekspres przelewowy należy do najprostszych urządzeń, w których przyrządzimy kawę. Rodzaj najczęściej kupowanego ekspresu do domów i biur dostępny w różnych kształtach i wielkościach. Przelewowy ekspres do kawy to urządzenie bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy, że do specjalnego filtra wsypiemy zmielone ziarna, a do zbiornika wlejemy wodę, żeby w stosunkowo krótkim czasie przygotować pełen dzbanek kawy. W zależności od ilości wsypanego proszku, możemy przyrządzić mocniejszy lub słabszy napar. Zaparzona kawa w dzbanku cały czas pozostaje ciepła – podgrzewa ją specjalna płytka znajdująca się pod dzbankiem. Dzięki temu możemy wypić 2-3 filiżanki kawy bez ponownego zaparzania. Ekspres przelewowy idealnie sprawdzi się więc, jeśli o poranku parzymy więcej niż jedną kawę i często gościmy u siebie znajomych. Urządzenie należy do tanich – najprostszy ekspres kupimy już nawet za 50 zł. Przelewowy ekspres to budżetowe rozwiązanie dla osób pijących najczęściej dużą czarną kawę. W urządzeniu nie przyrządzimy espresso czy kawy mlecznej.

Ekspres automatyczny na kapsułki

Sprytny i wygodny sprzęt do zaparzania kawy dla każdego, kto lubi różnorodność. W ekspresie kapsułkowym szybko i bez bałaganu przygotujemy swoją ulubioną kawę, a nawet herbatę czy gorącą czekoladę. Urządzenie doskonale sprawdzi się w małej kuchni dzięki kompaktowym rozmiarom. Ciśnieniowy ekspres na kapsułki należy do droższych rozwiązań niż ekspres przelewowy czy automatyczny ekspres ciśnieniowy. Cena dobrego ekspresu takiego jak np. firmy DeLonghi to ok. 600 zł. Kosztem dodatkowym są dedykowane kapsułki, co sprawia, że filiżanka kawy kosztuje średnio ok. 2 zł.

Ekspres ręczny kolbowy

idealne-espresso-ekpres-kolbowy-krok-po-kroku

fot. http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/ekspresy-wysokocinieniowe

O ekspresach kolbowych przeczytasz na stronie De'Longhi:

Ekspresy kolbowe - Jaki ekspres ciśnieniowy kolbowy z młynkiem do kawy

Automatyczny ekspres ciśnieniowy

Ten rodzaj ekspresu należy do najwygodniejszych kawowych sprzętów. Wystarczy jeden przycisk, żeby już po chwili cieszyć się wyjątkowym smakiem espresso, cappuccino czy café latte. I tak naprawdę nie musimy mieć żadnych umiejętności baristy, żeby zaserwować wyjątkowy napój.

Ekspresy automatyczne charakteryzują się wieloma zaawansowanymi funkcjami. Do bardzo przydatnych należy możliwość zaparzania kawy o wybranej godzinie. Wieczorem wsypujemy ziarna i uzupełniamy zbiornik na wodę i ustawiamy godzinę, o której chcemy napić się kawy. Po przebudzeniu będzie na nas czekała filiżanka aromatycznego napoju. Większość modeli ciśnieniowych ekspresów automatycznych przygotowuje jedną kawę espresso i jej wariacje. Dostępne są jednak modele na 2 filiżanki, co jeszcze bardziej przyspiesza proces przyrządzania napoju dla większej liczby osób. Żeby każdy rodzaj kawy smakował wyśmienicie, w ekspresach do kawy ze spieniaczem stosuje się nowoczesny system spieniania mleka (w ekspresach firmy DeLonghi jest to system LatteCrema). Dzięki temu systemowi urządzenie precyzyjnie odmierza potrzebną ilość mleka, żeby przygotować idealną mleczną piankę.

Zapoznaj się z poradnikiem:

Ekspres ciśnieniowy - ile barów powinien mieć ekspres ciśnieniowy

Jak wybrać ekspres do kawy?

Co rozważyć, wybierając dla siebie idealny ekspres do kawy?

Jeśli nie do końca wiemy, jaki ekspres do kawy wybrać, poniższe punkty pomogą nam zdecydować się na idealny dla nas model.

1. Liczba filiżanek kawy, jaką zazwyczaj przygotowujemy

Duża liczba domowników i konieczność zaparzenia 3 lub 4 filiżanek kawy może stać się kłopotliwa, kiedy rano spieszymy się do wyjścia. Dobrym rozwiązaniem przy licznej rodzinie okazuje się ekspres ciśnieniowy z młynkiem na 2 filiżanki. Jeśli o poranku wszyscy piją kawę do śniadania i lubią dolewki, rozważmy też zakup ekspresu przelewowego. Choć kawa nie będzie smakowała z niego tak dobrze jak ta z ekspresu ciśnieniowego, urządzenie pozwoli zaoszczędzić cenny czas.

Jeśli kawę zaparzamy tylko dla siebie, idealny okaże się dla nas kompaktowy ekspres do kawy na kapsułki lub ekspres kolbowy. A jeśli cenimy sobie wygodę, zakupmy w pełni zautomatyzowane urządzenie.

2. Łatwość używania ekspresu i wygoda

Zazwyczaj naszą pierwszą kawę wypijamy o poranku i zależy nam, żeby przyrządzić ją jak najszybciej. Dlatego domowy ekspres do kawy powinien być jak najłatwiejszy i najwygodniejszy w użyciu. Nie chcemy przecież robić bałaganu i przed wyjściem do pracy jeszcze sprzątać. Jeśli mielenie ziaren, a później nabijanie ekspresu i jego czyszczenie wydaje nam się zbyt pracochłonne, wybierzmy inny model ekspresu niż kolbowy.

3. Ilość miejsca w kuchni pod ekspres

Na blacie kuchennym miewamy czasami tak dużo sprzętów, że trudno zmieścić na nim jeszcze ekspres do kawy. Jeśli nasza kuchnia należy do niewielkich, zdecydujmy się na mały ekspres do kawy na kapsułki np. firmy DeLonghi lub ekspres kolbowy. Automatyczne ekspresy ciśnieniowe, choć bardzo wygodne w obsłudze, zajmują najwięcej przestrzeni roboczej. Kupując więc taki sprzęt, sprawdźmy dokładnie jego wymiary.

4. Smak kawy

Tak naprawdę to podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed zakupem ekspresu. Lubimy kawę z mlekiem, prawdziwie włoskie espresso, czy zazwyczaj pijamy duże ilości czarnej kawy? Lubimy dostosować moc naparu czy odpowiada nam gotowy napój z kapsułki? Odpowiedzi na te pytania, to już połowa sukcesu w wyborze ekspresu.

5. Dodatkowe funkcje ekspresów do kawy

Wybór domowego ekspresu do kawy zależy w dużej mierze od funkcji, które posiada urządzenie. Ekspres przelewowy z młynkiem będzie wygodniejszy od ekspresu kolbowego bez młynka, a automatyczny sprzęt ciśnieniowy z wbudowanym filtrem wody i funkcją programowania czasowego okaże się naszym wymarzonym urządzeniem. Jednak nie każda funkcjonalność ekspresu będzie dla nas przydatna. Żeby więc nie przepłacać, wybierzmy model skrojony na nasze potrzeby.

Ekspres do kawy kupujemy raz na kilka lat. Dlatego zanim wybierzemy się do sklepu, dobrze zastanówmy się, czego oczekujemy od sprzętu do przyrządzania kawy i jaki budżet możemy na niego przeznaczyć.

Wideo