Jazda po rondzie. Ważny wyrok dla kierowców

(mm)
Archiwum
Udostępnij:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że na rondo wjeżdżamy bez włączania lewego kierunkowskazu.

Sprawa dotyczyła niezdanego egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator uznał, że błąd polegał na nie włączeniu lewego kierunkowskazu podczas wjeżdżania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, czyli rondo. Marszałek Województwa unieważnił wynik egzaminu i stwierdził, że egzaminator źle ocenił sytuację podczas wykonywania manewru. W opinii Marszałka Województwa egzaminator mylnie uznał, że kierujący winien włączyć lewy kierunkowskaz, a podczas zjeżdżania z niego kierunkowskaz prawy.

Egzaminator złożył odwołanie, a sprawa znalazła finał w sądzie. Argumentował, że egzaminowany był zobowiązany odpowiednio wcześnie zasygnalizować zmianę kierunku jazdy "w lewo" podczas wjeżdżania na rondo.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, iż wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym kierowca nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Podkreślono, że nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu). Orzeczenie jest nieprawomocne.

Wideo

Materiał oryginalny: Jazda po rondzie. Ważny wyrok dla kierowców - Polska Times

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ryszard Roman Dobrowolski

Cieszyć może fakt, że Polacy są coraz mądrzejsi. Zdający egzamin na prawo jazdy zakwestionował wiedzę egzaminatora WORD, a organ samorządowy przyznał rację zdającemu co już w dwóch wyrokach zaakceptował gliwicki sąd. Nareszcie niezawisły organ zaczyna odkrywać prawde o najpotężniejszej koterii jaką są WORDY i ich dyrektorzy zmuszający egzaminatorów do stosowania w swojej praktyce egzaminacyjnej BEZPRAWIE jakim jest prawo KORPORACYJNE WORD zamiast prawa USTAWOWEGO. Tu obszerny komentarz do wyroku: Blog MrErdek1.JAMIE PASSAGE 

R
Ryszard Roman Dobrowolski
(Dan) A gdzie w ustawie która jest źródłem PRAWA jest chociaż jedno słowo o RONDACH, o rondach kierowanych i niekierowanych, klasycznych i nowoczesnych, małych i dużych, spiralnych, odśrodkowych czy turbinowych i zasadach ruchu obowiązujących na RONDACH? Ruch okrężny i sygnalizacja świetlna nie mają ze sobą żadnego związku.
j
jarro60
Panu "egzaminatorowi" radzę zapoznać się z postem napisanym przez Krajową Radę BRD. Tam w skrócie wyjaśniono o co chodzi.
Natomiast od instytucji zatrudniającej tego "egzaminatora" powinniśmy się domagać informacji jakie wyciągnięto wobec niego konsekwencje.
K
Krajowa Rada BRD
Definicja ruhcu okrężnego znajduje się w §36 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałow drogowych. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym pojazdy odbywają ruch czyli jadą w kierunku wskazanym na znaku C-12. W związku z tym jadąc dookła wyspy kierunku jazdy nie zmianiają, a więc lewy kierunkowskaz przed i w czasie jazy po SoRO jest wykluczony. Dopiero przy zjeździe ze skrzyżowania o ruhcu okrężnym zmieniamy kierunek jazdy w prawo, a więc sygnalizujemy zamiar prawym kierunkowskazem. Zatem wyrok sądu jest zgodny z obowiązującymi przepisami.
k
kierowca

Tylko przy zjeździe z ronda włączam prawy kierunkowskaz.

M
MP
Egzaminator nie zna przepisów ruchu, podpiera się książeczkami. Zapomniał że w Polsce obowiązuje Ustawa o Ruchu Drogowym.
M
Marcin
To samo zjazd w prawo w stosunku do pierwotnej pozycji pojazdu wykonującego manewr
M
Marcin
Jeśli z ronda później z Twojego punktu widzenia zjeżdżasz w lewo to ten kierunkowskaz jest bardzo ważny zwłaszcza na małych i średnich rondach do zachowania płynności jazdy przez innych użytkowników. Serio decyzja sądu jest idiotyczna i chyba podejmował ktoś kto nie ma realnego pojęcia o ruchu drogowym.
I
Igma

Nie wiem gdzie to jest, ale to rondo wygląda jak wykrój krawiecki.

 

P
Piotr
Wyrok Sądu Administracyjnego nie jest źródłem prawa.

Art. 87 Konstytucji RP:

1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.

A poza tym sądy administracyjne nie orzekają merytorycznie - zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (t.j.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1647) sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej, a kontrola ta sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej. Oznacza to, że sądy administracyjne nie orzekają merytorycznie, tj. nie wydają orzeczeń, co do istoty sprawy, lecz badają zgodność zaskarżonego aktu administracyjnego z obowiązującymi w dacie jego podjęcia przepisami prawa materialnego, określającymi prawa i obowiązki stron oraz przepisami procedury administracyjnej, normującymi zasady postępowania przed organami administracji publicznej.
D
Dan
Czy nie jest tak, że na rondzie ze światłami wjeżdzając na pas do skrętu w lewo włącza się kierunkowskaz... Gdy już jesteśmy na danym pasie, do jazdy w prosto, kierunkowskaz wyłączamy....
Na rondzie o ruchu nie kierowanym sygnalizacją, włączamy kierunkowskaz prawy gdy opuszczamy rondo....
Czy coś się zmieniło??
G
Gość
A ja bym się zastanowił, czy egzaminator ma odpowiednie kwalifikacje.
Moim zdaniem nie ma, żądanie włączania lewego kierunkowskazu przy wjeździe na rondo świadczy o tym, że ten pan nie zna przepisów. Dlaczego nie wolno !!! włączać w tej sytuacji kierunkowskazu uczą (a przynajmniej powinni, wtedy gdy sam robiłem prawo jazdy to uczyli) na kursach na prawo jazdy.
L
LIPO
Na niektórych rondach namalowanych farbą, czy też z przyklejonym do podłoża kleksem je imitującym kierunek równa się pasowi. Jeżdżąc po kraju miałem okazję przejeżdżać przez ronda o różnych dziwnych konfiguracjach o jednym pasie ruchu na których jedynym argumentem dla użycia kierunkowskazu jest rola informacyjna. Logika takiego ronda jest prosta jedziemy po nim i sygnalizujemy zmianę kierunku w momencie jego opuszczania.Jeśli chodzi o ronda o wielu pasach często spotykam przed rondem informacje którym pasem trzeba jechać aby je opuścić właściwym zjazdem.Jednak wielu kierowców ma to głęboko w d....
s
s

Kto to widział, żeby jak debil wjeżdżać na rondo z włączonym lewym kierunkowskazem? Przy zjeździe obowiązkowo prawy, to też oczywista oczywistość.

u
uprzejmość?
Rozrysuj sobie pasy jezdni i ich przenikanie. Dla inżyniera nie jest to problem dla gimnazjalisty czy historyka jest to czarna magia. Wjeżdżając na rondo zjeżdża pasa po którym dotychczas jechał na pas bliżej lewej. W/g kodeksu póki co sygnalizuje się zamiar zmiany pasa ruchu. A ty co sygnalizujesz kierunkowskazem tylko zmianę kierunku? A w ogóle to wiesz czym się różni pas od kierunku?
akademia.autoswiat.pl: .....Kodeks drogowy mówi, że kierujący musi zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. Kierowcy mają z tym problemy. Policja i instruktorzy jazdy często mówią o bezpieczeństwie na drodze. Niemal zawsze jako największe zagrożenie wymieniają niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Niestety, dużo rzadziej mówi się o tym, że ogromne ryzyko stwarza także "nieczytelny styl jazdy".....Włączenie kierunkowskazów to również ważna informacja dla pieszych, jak i kierowców aut nadjeżdżających z przeciwka.Przykład: gdy stoisz na pasie przeznaczonym do skrętu w lewo, kierowcy ustawieni za tobą wiedzą, że z tego pasa trzeba skręcić. Jednak kierujący, którzy czekają po przeciwnej stronie skrzyżowania, nie muszą tego wiedzieć! Niewłączenie „migacza” może więc doprowadzić do zagrożenia, gdy po zmianie światła szybko ruszysz i nagle zaczniesz skręcać......
Dodaj ogłoszenie