Jeden podatek mniej

Redakcja
Rys. Ryszard Szmitkowski
Muszę zapłacić kilka tysięcy złotych podatku od spadków i darowizn, bo spóźniłam się z powiadomieniem US o nabyciu spadku po mamie.

- żali się nasza Czytelniczka.

Od tego roku nie płacimy podatku od darowizn i spadków otrzymanych od najbliższej rodziny.

Krąg osób, które nie muszą rozliczać się z fiskusem, został wyraźnie wskazany przez ustawodawcę. Jest to tzw. zerowa grupa podatkowa.
Zwolnione z podatku od spadków i darowizn jest nabycie własności rzeczy i praw majątkowych przez małżonka, wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Osoby te mogą nabywać majątek o dowolnej wartości.

Zerowa grupa podatkowa nie obejmuje zaś: zięcia, synowej, teścia i teściowej. Osoby te niestety nie mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny.

Ważne zgłoszenie
O tym, czy nowe zwolnienie obejmie spadek, decyduje data nabycia spadku, a tą według art. 925 kodeksu cywilnego - jest data śmierci spadkodawcy. Wobec tego, jeśli zmarł on przed 1 stycznia 2007 roku, spadkobiercy muszą rozliczyć się z fiskusem z tego co po nim otrzymali według starych zasad.

W przypadku śmierci spadkodawcy po 1 stycznia 2007 roku warunkiem skorzystania ze zwolnienia będzie zgłoszenie uzyskanego spadku w urzędzie skarbowym w terminie miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu. Zgłoszenia trzeba dokonać na specjalnym formularzu oznaczonym symbolem SD-Z1. Oprócz danych identyfikujących obdarowanego czy spadkobiercę podaje się w nim informacje o sposobie nabycia własności rzeczy.

WARTO WIEDZIEĆ!
Zawiadomienia nie trzeba składać w dwóch przypadkach. Gdy przekazanie majątku nastąpi w formie aktu notarialnego lub gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 9637 zł.

Zgłoszenie jest podstawowym warunkiem skorzystania z nowego zwolnienia. Niedopełnienie tego warunku oznacza konieczność zapłacenia podatku według zasad dla nabywców należących do I grupy podatkowej. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku naszej Czytelniczki.

Tylko miesiąc
Na zgłoszenie nabycia spadku, które uwolni od obowiązku zapłaty podatku, mamy miesiąc, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli powinności zapłacenia podatku. Moment powstania tej powinności zależy od sposobu uzyskania dóbr materialnych, np. nieruchomości, samochodu, własnościowego prawa do mieszkania, pieniędzy.

Przy dziedziczeniu termin do zgłoszenia liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
W przypadku darowizny obowiązek zapłaty podatku powstaje z chwilą zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, a jeśli umowa ta ma inną formę - z chwilą wykonania (wręczenia) darowizny i ten moment wyznacza bieg miesięcznego terminu do zgłoszenia.

Darowizna pieniędzy
Dodatkowe warunki dla skorzystania z całkowitego zwolnienia z podatku, oprócz zawiadomienia urzędu skarbowego, trzeba spełnić, gdy przedmiotem darowizny są pieniądze.

Zawiadomienie będzie konieczne tylko wtedy, gdy wartość majątku uzyskanego od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat łącznie z ostatnią darowizną przekracza kwotę wolną od podatku dla należących do I grupy podatkowej, czyli 9637 zł.
Dodatkowym warunkiem zwolnienia darowizny pieniężnej jest przekazanie jej na rachunek bankowy obdarowanego lub przekazem pocztowym. Przekazanie "z ręki do ręki" oznacza konieczność zapłacenia podatku od nadwyżki ponad kwotę 9637 zł.
To od samych podatników zależy, czy skorzystają ze zwolnienia dla najbliższej rodziny. Jeżeli nie złożą oni na czas zawiadomienia o nabyciu spadku - nie będą mieli wyboru. Wtedy pozostanie już tylko możliwość skorzystania z ogólnych zasad.

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA
[email protected]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie