Jedna z największych atrakcji turystycznych Kluczborka powstała dzięki dotacji z unii. To był strzał w dziesiątkę

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Zbiornik pod Kluczborkiem powstał 12 lat temu, aby pełnić głównie funkcje przeciwpowodziową i retencyjną, ale stał się również atrakcją turystyczną.
Zbiornik pod Kluczborkiem powstał 12 lat temu, aby pełnić głównie funkcje przeciwpowodziową i retencyjną, ale stał się również atrakcją turystyczną. Urząd Miejski w Kluczborku
29 milionów złotych kosztowała budowa zbiornika retencyjnego w Ligocie Górnej pod Kluczborkiem. Miejsce jest jedną z największych atrakcji turystycznych, które przyciąga nie tylko lokalnych miłośników przyrody i aktywnego odpoczynku.

Zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej ma powierzchnię 60 hektarów i mieści co najmniej 1,5 miliona metrów sześciennych wody. To pierwszy zbiornik retencyjny zbudowany na Stobrawie.

Powstał 12 lat temu przede wszystkim po to, aby chronić Kluczbork przed powodzią, a także gromadzić wodę na czas suszy, by następnie zasilać znajdujące się poniżej tereny, w tym stawy hodowlane.

Akwen otacza prawie 3,5 kilometrowa ścieżka rowerowo-spacerowa, a od strony północnej znajduje się piaszczysta plaża. W lecie funkcjonuje tu kąpielisko z ratownikami i wypożyczalnia sprzętu pływackiego.

- Zbiornik jest ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców Kluczborka. Tu spacerują, biegają, chodzą z kijkami, jeżdżą rowerami – mówi burmistrz Jarosław Kielar. – Inwestycja na pewno stała się jedną z największych atrakcji turystycznych naszego miasta.

Z akwenu korzystają też kajakarze i windsurfingowcy.

Dla dzieci powstał plac zabaw, a dla dorosłych - siłownia na powietrzu. Te atrakcje również powstały dzięki unijnym dotacjom.
Zalew to również dobre miejsce dla wędkarzy, gdyż jest on zarybiany przez Polski Związek Wędkarski. Odbywają się tu są zawody wędkarskie o randze krajowej i międzynarodowej. Np. w 2023 roku rywalizowali tu zawodnicy z całego świata, którzy przyjechali na klubowe mistrzostwa świata w wędkarstwie spławikowym.

Wstęp nad zalew kluczborski jest darmowy. Podczas budowy z ziemi wybranej z niecki zbiornika została usypana górka, na której zbudowano schody oraz urządzono taras widokowy.

Budowa zbiornika kosztowała 29 mln zł. 19 mln zł wynosiło wsparcie z Unii Europejskiej.

W sąsiedztwie zalewu powstały dziesiątki domków kempingowych, rozwinęło się też budownictwo jednorodzinne. Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze 15 lat temu było tu mało atrakcyjne dzikie kąpielisko w wyrobisku po dawnej żwirowni.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska