2/12 Zamknij

AmbraAmbra, czyli wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, jest niezwykle cenną substancją w perfumiarstwie. Jej aromat porównywany jest do końskiego

Peter Kaminski, CC BY 2.0

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

Ambra

Ambra, czyli wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, jest niezwykle cenną substancją w perfumiarstwie. Jej aromat porównywany jest do końskiego potu oraz zapachu morza. Ze względu na swe właściwości jest używana przez najbardziej renomowanych producentów perfum.

Standardowo ambra, która ma konsystencję wosku, unosi się na wodzie w postaci brył o rozmiarze pięści lub ludzkiej głowy. Masa takiej bryły może wynosić od 1 do nawet 20 kg. Cena tak dużego kawałka potrafi być zawrotna.

Na początku 2021 roku rybacy z Jemenu znaleźli unoszącego się na wodzie wielkiego, martwego wieloryba. Po wyciągnięciu ciała na brzeg i rozcięciu żołądka wydobyli ze zwierzęcia potężną bryłę Ambry o wadze 127 kilogramów. Wieść szybko rozniosła się po świecie. Zainteresowani kupnem oferują cenę 12 tys. dolarów za kilogram, co oznacza, że za całą ambrę będzie trzeba zapłacić ponad 1,5 mln dolarów.

Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy