Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy budżet dla regionu. Więcej na drogi, cyfryzację i zawodówki

Karina Obara
Karina Obara
Samorząd województwa chce z każdym rokiem coraz więcej inwestować w szkolnictwo zawodowe, bo badania dowodzą, że dobry fach w ręku ochronić może przed bezrobociem.
Samorząd województwa chce z każdym rokiem coraz więcej inwestować w szkolnictwo zawodowe, bo badania dowodzą, że dobry fach w ręku ochronić może przed bezrobociem. archiwum
Przyszłoroczne dochody i wydatki budżetu województwa założono na poziomie 1 mld 100 mln zł. Wydatki inwestycyjne? Prawie pół mld zł. - Tylko na elektryczne samochody nie mamy - kpił marszałek. - Bo nie wiemy, jakie będą ceny prądu.

Kpiny Piotra Całbeckiego, marszałka województwa, były odpowiedzią na zarzuty radnych klubu PiS, którzy nie zaakceptowali budżetu województwa.

- Tam, gdzie można było dokonać pewnych działań wizjonerskich, trudno znaleźć coś, co miałoby wartość prorozwojową - mówił o budżecie Michał Krzemkowski, szef klubu radnych PiS, i punktował jego braki. - Nie ma ani złotówki na rozwój linii kolejowych, choć jest to priorytetem Unii Europejskiej. Możemy liczyć na rozwój regionu, gdy będziemy inwestować w wybitnych, zapraszać najlepszych studentów na spotkania zaraz po skończeniu studiów - tego zabrakło w założeniach budżetu. W ogóle wsparcie dla szkolnictwa wyższego jest minimalne, czemu się szczerze dziwię. Nie pomyślano też o podwyżce pensji dla urzędników marszałkowskich, które są najniższe w kraju. Nie pojmuję, dlaczego nie wsparto Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, a znalazły się pieniądze na odbudowę dworku matki Chopina w Długiem, co przecież nie rokuje specjalnym walorem promocyjnym.

Zobacz także wideo: Urodziny Radia Maryja. Tadeusz Rydzyk mówił o filmie Kler

Największymi inwestycjami samorządu województwa będą w przyszłym roku: rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu i Szpitala Popiełuszki we Włocławku. Prawie 300 milionów złotych (jedną czwartą wydatków budżetowych) pochłonie budowa i modernizacja dróg wojewódzkich: nr 251 Kaliska-Inowrocław, nr 548 Stolno-Wąbrzeźno, nr 559 Lipno – granica województwa, nr 265 Brześć Kujawski – Gostynin, nr 240 Chojnice-Świecie, nr 255 Pakość-Strzelno, nr 249 (z przeprawą przez Wisłę na Wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w powiecie toruńskim). Zyska też cyfryzacja. Powstaną platformy miejskie z modułami do prowadzenia konsultacji społecznych i system udostępniania dokumentacji i aplikacji mobilnych.

W planach są dwie inwestycje związane ze szkolnictwem zawodowym. Chodzi o utworzenie pracowni nauki zawodu w przyszłej siedzibie Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu oraz rozbudowę Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy.

Marszałek Piotr Całbecki na zarzuty o mało ambitny budżet, odpowiedział nie ukrywając emocji: - Zabolała mnie opinia przewodniczącego klubu PiS. Proponujemy budżet zrównoważony. Przyjęliśmy zasadę obniżenia długu z jednoczesnym wykorzystaniem wydatków opartych o źródła zewnętrzne. Dysponując pieniędzmi z RIO, zaspokajamy potrzeby całego województwa. Jeśli porównamy nasz budżet z tym, jaki mają inne regiony, jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o dochody i wydatki. Jednej rzeczy chyba tylko nie mamy - samochodów elektrycznych, bo nie wiemy, jakie będą ceny prądu. Możemy tak długo ironizować, ale wolałbym opierać się na rzeczywistych potrzebach regionu, a nie złośliwościach.

Marszałek przyznał, że bezrobocie w regionie wciąż uważa za wysokie, ale gdy zaczynał przed laty urzędowanie, stopa bezrobocia wynosiła 16,5 proc., teraz to 8,5 proc.

- Mamy podobny poziom bezrobocia co Dolny Śląsk i Pomorze, tylko o 3,5 proc. większy niż na Mazowszu - dodał Piotr Całbecki. - Najbardziej cieniem na województwo kładzie się niski poziom płac. I tu trzeba dokładać starań, aby podwyższać konkurencyjność przedsiębiorstw.

Pomysł marszałka na porozumienie w sprawie stopniowego wzrostu płac, to zawieranie umów z pracownikami i związkami zawodowymi, w których jasno zostałyby określone warunki podwyższenia wynagrodzeń w kolejnych latach.

- Takie umowy zawarliśmy z pracownikami filharmonii i opery w Bydgoszczy i obie strony są zadowolone na tyle, na ile jest to możliwe przy świadomości, że worek nie jest bez dna - dodał marszałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska