Jeszcze lepsze zarobki w Lidlu. Sprawdź co przyciąga pracowników

Materiał informacyjny Lidl
Lidl od dawna może poszczycić się dobrymi zarobkami dla swoich pracowników. Po podwyżkach w 2021 roku minimalna pensja pracownika to 3550 zł brutto. Ale to nie jedyny powód, dla którego praca w Lidlu cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Lidl chwali się, że średni czas pracy u nich to 4,5 roku. Co sprawiło, że praca w markecie lub w centrum dystrybucji przestała być pracą „na chwilę”?

Lidl jest jedną z najchętniej wybieranych sieci handlowych w Polsce. Obecnie w naszym kraju dostępnych jest ponad 750 sklepów i 11 magazynów. Sieć zatrudnia blisko 24 tysiące pracowników. W ostatnim czasie zmieniło się podejście Polaków do pracy w supermarkecie czy w magazynie, ponieważ diametralnie zmieniły się warunki pracy.

Zarobki w Lidlu – premie, benefity i podwyżki co roku zatrzymują pracowników na dłużej

Wysokość wynagrodzenia od dawna znajduje się wśród najczęściej podawanych powodów zmiany zatrudnienia. Zarobki w Lidlu stały się znacznie wyższe od średnich pensji w handlu. Ponadto firma stawia na transparentną politykę wynagradzania. Co to oznacza? Osoba zatrudniona w Lidlu będzie wiedziała, jak kształtować się będą jej zarobki wraz ze stażem pracy i osiągnięciami.

Przejdźmy do szczegółów zarobków w Lidlu: od marca tego roku pracownicy sklepów będą zarabiać od 3 550 zł brutto do 4 350 zł brutto i to już na początku zatrudnienia. Jednocześnie już po przepracowaniu 12 miesięcy, pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu od 3 650 zł brutto do 4 550 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 3 900 zł brutto do 4 800 zł brutto.

W przypadku pracowników magazynowych stawki prezentują się jeszcze lepiej. Rozpoczynający pracę otrzymuje pensję w wysokości od 3 750 zł brutto do 4 500 zł brutto. Po pierwszym roku pracy zarobki w Lidlu wzrastają do poziomu od 4 100 zł brutto do 4 700 zł brutto. Po upływie dwóch lat zarobki wynoszą od 4 300 zł brutto do 5 150 zł brutto.

Skąd ta rozbieżność w stawkach? Poziom wynagrodzenia różni się w zależności od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia. Co ważne, zarobki w Lidlu na podobnych stanowiskach różnią się ze względu na staż pracy i zakres obowiązków, a nie ze względu na płeć.

Wcześniej wspomnieliśmy, że pracownik Lidla wie, ile będzie zarabiał w przyszłości. Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta - Lidl informuje, że średni czas pracy w sieci wynosi 4,5 roku. 8,5 tys. zatrudnionych ma za sobą co najmniej 5 lat pracy, a 3,2 tys. osób – ponad 10 lat. Żeby osiągnąć taki wynik, nie wystarczy zagwarantowanie wysokiej pensji.

Najlepszym sprawdzianem dla pracodawców był wybuch pandemii koronawirusa. Pomimo niespodziewanych kosztów oraz licznych wyzwań związanych z prowadzeniem działalności handlowej w dobie pandemii, zarząd firmy postanowił uhonorować swoich pracowników w postaci nagrody rocznej. Właśnie na te nagrody i premie Lidl przeznaczył w tym roku 120 mln zł. Ponadto firma w tym trudnym okresie nie zmniejszała swojej załogi, a wręcz przeciwnie - cały czas zatrudnia.

Zarówno nowi, jak i obecni pracownicy Lidla mogą liczyć na szeroki pakiet benefitów pozapłacowych. Oprócz umowy o pracę pracownicy dostają:

  • prywatną opiekę medyczną w placówkach Medicover,
  • ubezpieczenie grupowe,
  • kartę Multisport,
  • pakiet szkoleń,
  • „wyprawkę dla maluszka” czy pierwszoklasisty,
  • bezpłatny program wsparcia psychologa, prawnika i doradcy finansowego.

Oferty pracy w Lidlu – na jakich stanowiskach można znaleźć pracę w Lidlu

Lidl Polska już wcześniej zapowiedział, że w tym roku będzie chciał zatrudnić ponad 2,6 tysiąca pracowników sklepów, centrów dystrybucji oraz centrali. Przypomnijmy, obecnie w kraju działa ponad 750 placówek oraz 11 magazynów firmy.

W magazynie Lidla pracują osoby odpowiedzialne za kompletację towaru, czyli przygotowanie zamówień oraz operatorzy wózków widłowych. Współpracują z nimi kontrolerzy oraz dysponenci. Ponadto stworzono osobne stanowiska odpowiedzialne za recykling. Nie może zabraknąć specjalistów ds. technicznych. Oczywiście każdy magazyn to również pracownicy biurowi.

Lidl szuka pracowników „na lata”, co potwierdzają atrakcyjne warunki zatrudnienia. Z kolei sami pracownicy cenią sobie także możliwość precyzyjnego planowania domowych budżetów i szanse rozwoju z jasno wytyczonymi ścieżkami kariery.

Praca w Lidlu – opinie pracowników mówią same za siebie

W tej pracy nie można się nudzić. Cały czas działamy na pełnych obrotach. Zadania są różnorodne i ciekawe, a ich spełnianie sprawia mi przyjemność. Każdy z nas, pracowników Lidla, działa zgodnie z ustalonym planem dnia, by wszystko było dopięte na ostatni guzik - mówi Iwona, ambasadorka Lidl Polska.

Potwierdzeniem tych słów może być fakt, że Lidl Polska od lat znajduje się w gronie najlepszych pracodawców. W tym roku firma po raz kolejny została nagrodzona Top Employer Polska i Top Employer Europe. Lidl postrzegany jest jako pracodawca godnym zaufania.

Każda zmiana uczy, i to dosłownie. Codziennie możemy spotkać się z nowymi sytuacjami, z którymi musimy sobie radzić w taki sposób, by klient wyszedł ze sklepu zadowolony. Dlatego tak ważny jest zgrany zespół, który wzajemnie się wspiera i może na siebie liczyć. Ostatnią zmianę kończymy z uśmiechem i to daje mi poczucie satysfakcji - mówi Tomek, ambasador Lidl Polska.

Praca w Lidlu dla młodych - możliwość awansu zatrzymuje studentów na dłużej

Co ciekawe, na pracę w Lidlu coraz częściej decydują się osoby młode, które przede wszystkim doceniają możliwość łączenia pracy ze studiami lub z rodzicielstwem poprzez dostosowanie czasu pracy w zależności od sytuacji życiowej.

lidl

Również sama sieć otwarta jest na osoby młode. Lidl Polska oferuje program stażowy The Lidl Way to Career. W tym roku odbywa się jego 10. edycja. Przez 3 miesiące wakacji grupa studentów i absolwentów zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe w centrali firmy i biurach sprzedaży. W 2020 roku 70 proc. stażystów biorących udział w programie kontynuuje współpracę w ramach struktur firmy. Sam program trwa od 1 lipca do 30 września. Stażyści Lidl Polska otrzymują 3,5 tys. zł brutto miesięcznie, biorą udział w szkoleniach, realizują swoje projekty pod okiem najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.

Praca w Lidlu – koniec z mydleniem oczu. Wymagająca praca, która się opłaca

Przedstawiciele sieci nie ukrywają, że praca w Lidlu wymaga wysiłku, ale przede wszystkim daje satysfakcję i poczucie bezpieczeństwa. Co ważne, praca w Lidlu zapewnia satysfakcję, stabilizację i rozwój.

Kandydat aplikując do Lidla, wiąże się z wyjątkowym pracodawcą, który go szanuje, ale nie obiecuje przysłowiowych gruszek na wierzbie. Oferuje pracę dla osób, które lubią wyzwania, potrafią działać w zespole i - po prostu - są specjalistami w swojej dziedzinie.