Jeździmy przez most!

  Jeździmy przez most!

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na ten moment włocławscy kierowcy czekali od kilku miesięcy.

  Na ten moment włocławscy kierowcy czekali od kilku miesięcy. ©Fot. Łukasz Daniewski

  Koniec z uciążliwym objazdem przez tamę! Wczoraj w południe otwarty został dla ruchu most im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
  Na ten moment włocławscy kierowcy czekali od kilku miesięcy.

  Na ten moment włocławscy kierowcy czekali od kilku miesięcy. ©Fot. Łukasz Daniewski

  Remont mostu im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego rozpoczął się w ubiegłym roku i był wykonywany etapami. Zakres prac obejmował: naprawę podpór i konstrukcji nośnej, wymianę dylatacji, izolacji i nawierzchni wiaduktów oraz mostu stalowego, zabezpieczenie antykoro- zyjne konstrukcji stalowej mostu i poręczy wiaduktów dojazdowych. Przy okazji wykonane też zostało nowe oświetlenie i wymieniono nawierzchnię jezdni i przebudowano chodniki po jednej stronie jezdni.


  Około godziny 12.30 most został otwarty dla ruchu samochodowego. Na dawne trasy wróciły też autobusy komunikacji miejskiej. Od razu tłoczniej zrobiło się na ulicach dojazdowych do przeprawy.


  Prezydent Andrzej Pałucki, podkreślał, że konsorcjum, które wykonywało prace, bardzo starało się, aby otwarcie przeprawy było możliwe przed 1 listopada. Remont się jednak jeszcze nie skończył


  Prace będą kontynuowane bo w umowie zawartej między Miejskim Zarządem Dróg a wykonawcami przewidziano finisz na koniec roku. Do końca grudnia prowadzone będą roboty między innymi na przęśle trzecim i czwartym, gdzie znajdowały się gniazda jaskółcze. Prace rozpoczęto dopiero, gdy jaskółki odleciały. I potrwają do końca roku, a jeśli aura będzie kapryśna, to może i dłużej. No-wą nawierzchnię zyska także chodnik po drugiej stronie mostu. - Roboty te jednak w żadnym razie nie utrudnią ruchu kołowego - zapewnia Ryszard Lachowski, inżynier kontraktu.


  Remont przeprawy kosztował 18 milionów złotych. Zdaniem fachowców, był najpoważniejszym od czasu zakończenia II wojny światowej. Wszystko wskazuje na to, że kolejny zostanie przeprowadzony nie wcześniej niż za dwadzieścia lat. Jest też szansa, że miasto otrzyma dotację do tej inwestycji w wysokości około 50 procent. Mowa jest o kwocie 6,6 mln - 8,9 milionów złotych - Cieszę się, że starania w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zakończyły się sukcesem, bo w poprzedniej kadencji nie udało się załatwić pieniędzy na ten remont - mówił podczas otwarcia przeprawy prezydent Andrzej Pałucki. Zdradził też, iż są plany wykonania iluminacji.


  Najwcześniej iluminacja może pojawić się na moście pod koniec tego roku. Bardziej realne jest jednak wykonanie dekoracyjnego oświetlenia w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwsze próby już odbyły się. Wykonywała je firma, która zajmowała się iluminacją przeprawy w Płocku.  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018