Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapturowy styl

Iza Wodzińska
Tajnie dzieli się unijne pieniądze w regionie

     Czy gmina Mogilno została największym (19,5 mln zł) beneficjentem ostatniej transzy unijnej pomocy, bo mogła liczyć na lobbing dwóch członkiń Zarządu Województwa i ważnego radnego SLD? Nie można tego wykluczyć - procedura ZPORR nadal pozostaje nie w pełni jawna.
     Kiedy w sierpniu ruszał na dobre Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) - to w ramach tego programu regiony dzielą unijne fundusze pomocowe - odpowiedzialny za jego procedury dyrektor w Urzędzie Marszałkowskim Jacek Kuźniewicz usiłował przekonać "GP", że niejawna musi być praktycznie cała procedura wybierania projektów do dofinansowania. Publiczna miała być dopiero ostateczna lista beneficjentów, zatwierdzona przez Zarząd Województwa.
     Już w dniu publikacji krytycznego materiału na ten temat zmienił zdanie - w Internecie pojawiły się listy złożonych projektów i członków panelu ekspertów, którzy ponoszą odpowiedzialność za pierwsze sito ZPORR-owskich konkursów. Niestety, dziś, kiedy rozdysponowano już 70 proc. pieniędzy na lata 2004-06, nadal nie wiadomo, na jakich zasadach ostatecznie się je dzieli.
     - Można robić politykę ze wszystkiego! - denerwuje się marszałek Waldemar**Achra, który zapewnia, że procedura jest zgodna z zasadami. - To nie są nasze wymysły. Nie możemy pozwolić sobie na lobbing, próby docierania do ekspertów etc. - tłumaczy.
     
Czeski film
     - Jeśli nie wiadomo, jakie decyzje i na jakiej podstawie podejmują poszczególni paneliści i członkowie RKS, a na końcu polityczni decydenci w ZW, to zasada personalnej odpowiedzialności za ważne decyzje finansowe staje się fikcją. Można podejmować dowolne, bo i tak wszystko skrywa tajemnica - komentuje toruński radny wojewódzki Piotr Całbecki .
     Ukryte pozostają: punktacja dokonana przez panelistów (pierwsze sito); ustawiona przez Regionalny Komitet Sterujący lista rankingowa projektów (drugie sito); powody, dla jakich Zarząd Województwa decyduje o przyznaniu pieniędzy jednym i odmówieniu ich innym (sito trzecie i ostateczne). Nie wiadomo, jak w sprawie tak ciężkich pieniędzy głosują członkowie ZW. Wiadomo tylko tyle, że RKS tworzy listę rankingową z aplikacji zaakceptowanych przez panelistów, a ZW wybiera swoje typy z listy RKS (ale kolejność na liście nie jest dla niego wiążąca). Jeśli do tego dołożyć fakt, że kiedy ZPORR ruszył, nie miał żadnej procedury odwoławczej (działa w zasadzie od kilku dni) - a więc niesprawiedliwie potraktowany potencjalny beneficjent mógł tylko załamywać ręce - wyłania się dość przerażający obraz. - Pieniądze dostają ci, co mają, albo muszą dostać. Stają się one instrumentem zagwarantowania sobie przyszłego powodzenia wyborczego, nagradzania swoich, albo jednym i drugim - uważa jeden z toruńskich parlamentarzystów.
     - "Czeski film", mówią o procedurach dzielenia środków ZPORR samorządowcy z mojego terenu. Nie można zweryfikować punktacji poszczególnych projektów, ani porównać własnej z punktacją projektu konkurenta. Tak nieprzejrzysty sposób dzielenia publicznych pieniędzy jest niedopuszczalny - twierdzi sejmikowa radna z Włocławka
Domicela Kopaczewska . Oboje złożyli w tej sprawie interpelacje i domagają się wyjaśnień od marszałka.
     
Taka specyfika
     Ekspert sejmowy i regionalny działacz PO Jan Wyroński:**- To są pieniądze publiczne, stąd procedura ich dzielenia musi być maksymalnie transChcemy przygotować regionalne raporty na temat funkcjonowania ZPORR, a potem raport krajowy. Bo te uchybienia to nie jest tylko kujawsko-pomorska specyfika - zapewnia.
     Konkurentem Mogilna do ZPORR-owskich środków na ochronę środowiska była m. in. gmina Janikowo, która chciała skanalizować okolice Zbiornika Pakoskiego. Czy wybrano projekt mogileński, bo z Mogilnem i jego najbliższą okolicą są związani: Maria Kurnatowska, Teresa Marmucka-Lalka (członkinie ZW) i Roman Pawłowski (radny wojewódzki SLD i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska)? Nie wykluczy się tego, póki kulisy podziału niemałych europejskich środków będą owiane mgłą tajemnicy.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska