KARATE: Anna Fajkowska w formie, jak zwykle

(as)

Gazeta Pomorska

Anna Fajkowska, 27-letnia, drobna dziewczyna (z prawej) na tatami to istny gejzer energii. Dzięki opanowaniu sztuki karate - jak sama podkreśla - spokojnie może chodzić po ulicach :-) ©Fot. Tytus Żmijewski

Znakomicie w kolejnych międzynarodowych zawodach w karate zaprezentowała się Anna Fajkowska z Bushi-do Bydgoszcz. Do swego bogatego dorobku dołożyła m.in. brąz mistrzostw Europy.

Podopieczna trenera Piotra Gołębiowskiego najpierw startowała w prestiżowych zawodach w czeskich Hradec Kralovych. Wzięło w nich udział 1025 zawodników z 20 państw, m.in. polska kadra narodowa. Ania jak zwykle spisała się rewelacyjnie. Wywalczyła złoty medal w kumite (walka) w wadze do 55 kg i srebrny w kumite kobiet w kategorii open.
    Był to jej ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy w karate WKF, które zaplanowano w Atenach. Obok Ani bydgoski klub w ME miał reprezentować Albert Ciesielski.

Wskazanie za zasługi

Sylwetka medalistki

Anna Fajkowska
    Bushi-Do Bydgoszcz

Karate trenuje od 18 lat, w dorobku ma blisko 20 medali różnych kolorów w MŚ i ME shotokan, FSKA i WKF oraz kilkadziesiąt medali MP i Pucharów Polski.

Europejski czempionat zakończył się w minioną niedzielę.
    - Impreza była bardzo silnie obsadzona. Wystartowało blisko 500 najlepszych karateków z 40 państw. Naprawdę ciężko trzeba było się napracować na medal. Mówi się nawet, że w mistrzostwach Europy trudniej o krążek niż w mistrzostwach świata, bo w tych drugich łatwiej trafić na słabszego rywala, a w Europie poziom jest bardzo wyrównany - mówi Anna Fajkowska.

Bydgoszczanka stoczyła aż pięć bardzo trudnych walk. Najpierw pokonała Rumunkę Sandu, potem Niemkę Bitsch i Rosjankę Szakirową i awansowała do półfinału. Niestety, w nim uległa - jednogłośną decyzję sędziów - Chorwatce Kovacević.

- To świetna zawodniczka, która w ubiegłym roku wywalczyła tytuł mistrzyni Europy. Przypomnę, że ja przed rokiem - z powodu kontuzji - nie startowałam w ME. Podczas walki i dogrywki raczej nie ustępowałam Chorwatce. Wynik był jednak remisowy, a sędziowie wskazali na nią, jako zwyciężczynię. Zasługi w naszym sporcie na pewno mają znaczenie - dodaje Fajkowska.

Marzenie do spełnienia

Po tej porażce musiała stoczyć repasażową walkę o brązowy medal i pokonała w niej Francuzkę Calizingoue. Złoto przypadło Włoszce Cardin, srebro Kovacević, a drugi brąz Słowaczce Semenikowej.
    - Cieszę się z tego medalu, bo łatwo nie przyszedł, a przy tym pokazałam, że wciąż jestem w czołówce. Szkoda, że nie udało się nam zawalczyć lepiej w drużynie. W pierwszej potyczce pokonałyśmy Macedonki, ale później trafiłyśmy na piekielnie silne Szwajcarki i przegrałyśmy - opowiada zawodniczka Bushi-Do.
    Nie powiodło się natomiast Albertowi Ciesielskiemu, który trafił na mistrza Europy Azera Alijewa i mimo dobrej walki przegrał. W drużynie Polacy też nie mieli szczęścia, przegrywając właśnie z Azerami już w 1. rundzie.

Fajkowska w tym sezonie może jeszcze dorzucić coś do swego bogatego dorobku medalowego.
    - Na razie trochę sobie odpocznę, ale niebawem w Warszawie mamy mistrzostwa Europy regionów, a w październiku w serbskim Belgradzie mistrzostwa świata WKF, na których bardzo chciałabym zdobyć złoto - marzy Ania.