Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karmelickie dobra, dziobaty parobek

Hanna Walenczykowska
Pierwszy teatr znajdował się nad Brdą na placu Teatralnym.
Pierwszy teatr znajdował się nad Brdą na placu Teatralnym.
Plac Teatralny powstał w 1840 roku, jego wschodnia część należała do zakonu karmelitów.

     W Bydgoskim Antykwariacie Naukowym odnaleźliśmy drugą akwafortę Karla Heinricha Schulza, Niemca z pochodzenia, urodzonego w Bydgoszczy w 1884 roku. Tydzień temu prezentowaliśmy jego rycinę dokładnie odwzorowującą Brdę i fragment Wyspy Młyńskiej. Dziś prezentujemy drugą, równie unikalną i cenną - akwafortę przedstawiającą pierwszy, bydgoski teatr.
     - Prusacy byli bardzo pedantyczni w opracowywaniu dziennika. Wydawany był w dwóch językach: polskim i niemieckim - wyjaśniał Wiesław Dreas.
     - Akwaforta pochodzi ze zbiorów Zbigniewa Gierszewskiego, wybitnego kolekcjonera, miłośnika Bydgoszczy, który stworzył przepiękny zbiór książek i obrazów ilustrujących dawne miasto. Dla Bydgoszczy żył i pracował - powiedział Wiesław Dreas, prezentując obraz.
     Plac Teatralny
     
Dodajmy, że w pobliżu pierwszego teatru znajdowały się karmelickie ogrody i zabudowania klasztorne (od XVI w. murowane). Teatr spalił się dwa razy, a na jego miejscu wzniesiono nowy projektu Christiana Henryka Seelinga (architekt berliński). Wiele lat był tam też drewniany most łączący ulicę Karmelicką z Wyspą Młyńską, a po kasacji klasztoru na placu Teatralnym znajdowały się dwie restauracje z ogrodami. Pierwszą, nazywano dworem. Druga, poła ok. 1850 roku po podziale ogrodu teatralnego i w 1863 stała się własnością majątku i browaru w Myślęcinku. Potem, kiedy firmę tę kupił Stanisław Roszewski, restaurację skomunalizowano i jako "Teatralka" istniała do II wojny.
     Dziennik Urzędowy
     
... który wydawany był w czasach karmelickich jest do dziś znakomitym źródłem historycznym. Choć tworzyli go urzędnicy, to starali się dokładnie opisywać zdarzenia, miejsca i ludzi.

Dziennik pochodzący z 1827 roku zawiera fragmenty opisów życia bydgoszczan.

     Dziennik, który znajduje się w antykwariacie pochodzi z 1827 roku - często będziemy do niego zaglądać, ponieważ jest jedną z niewielu ksiąg zawierającą fragmenty opisów życia bydgoszczan.
     List gończy
     
sporządzony przez policjantów w Koronowie 23 marca 1827 roku, umieszczano na bydgoskich ulicach i w "Dzienniku Urzędowym". Czytamy w nim, że poszukiwany jest: "Błaży Świtała, parobek z Murczyn, wsi w Powiecie Szubińskim położoney, który miał udział do gwałtownego włamania się do spichlerza dworskiego (...) zbiegł po uzupełnieniu zbrodni, przez co uchronił się przed przyaresztowaniem.
     Rysopis Błażeia Świtały: wzrostu średniego, czarno zarasta, blady, dziobaty, iest landwerem (były żołnierz - przyp. aut.).
     Odzież: w czasie ucieczki miał na sobie kożuch stary, kapelusz stary, okrągły, boty, kaftan sukienny - granatowy, spodnie płócienne, białe, mówi tylko po polsku."
     W dzienniku nie było informacji o tym, czy Błażej został ujęty.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska