Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasa do centrali?

Iza Wodzińska
Czy rząd planuje skok na kasę, którą Unia Europejska przypisuje samorządnym regionom? Samorządy zapowiadają, że nie odpuszczą.

     To, że to samorządne regiony mają w pełni dysponować unijną pomocą przeznaczoną na rozwój regionalny od 2007 r., zapowiedział premier Marek Belka. Było to kilka tygodni temu, podczas posiedzenia Konwentu Marszałków w Ciechocinku. Zastrzegł, że będzie trzeba o to ostro walczyć, bo "warszawscy urzędnicy" będą się starali, by wspomniane kompetencje zostały przy centrali. I stało się. W Ministerstwie Gospodarki powstał pomysł, by unijnymi pieniędzmi w regionach zarządzały "agencje wiodące". Miałyby one być spółkami prawa handlowego, w których udziały - oprócz samorządów - mieliby w imieniu skarbu państwa wojewodowie.
     Konwent nie pozwala
     
Obradujący wczoraj w Toruniu marszałkowie województw nie zostawili na projekcie suchej nitki. - To byłaby centralizacja zarządzania unijnymi funduszami, kolejny krok w kierunku recentralizacji państwa - powiedział "Pomorskiej" przewodniczący konwentu, marszałek kujawsko-pomorski Waldemar Achramowicz. Inni nie kryli oburzenia. - Taka agencja musiałaby zatrudniać kilkaset osób. Można by oczywiście zagospodarować w ten sposób część ludzi z likwidowanych urzędów wojewódzkich. Ale czy o to chodzi? - usłyszeliśmy w kuluarach.
     Marszałkowie są zgodni, że oddanie wielkich unijnych funduszy w ręce takich agencji w istocie odbierałoby samorządom możliwość kreowania polityki regionalnej, a odpowiedzialność za dzielenie pieniędzy byłaby bardzo rozmyta. - Kolejna agencja poza wszelką kontrolą miałaby w swojej pieczy wielkie publiczne pieniądze - tak intencję MG tłumaczył "Pomorskiej" proszący o anonimowość samorządowiec. Konwent postanowił wczoraj blokować tego typu rozwiązania. - Wątpię, by zapis o agencjach znalazł się w Narodowym Planie Rozwoju, jeśli nasze stanowisko będzie twarde - uważa Achramowicz.
     BiT ma szansę
     
Wczorajszym gościem marszałków był szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych Lech Nikolski, odpowiedzialny za nową koncepcję zagospodarowania przestrzennego kraju, w której mają się znaleźć m.in. zapisy dotyczące metropolii. Nikolski nazwał podpisane w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie metropolii bydgosko-toruńskiej "bardzo dobrym posunięciem". Zaliczył też przyszły BiT do 9 "ukształtowanych obszarów metropolitalnych" kraju. "Pomorska" zapytała, czy to oznacza, że nasza metropolia jest już "zaklepana". - Spełnia kryteria ludnościowe i jakościowe. Ale ostateczną decyzję podejmie Sejm i to raczej w przyszłej kadencji - odpowiedział szef RCSS.
     Minister kontra NIK
     
Wiceminister gospodarki Marek Szczepański oświadczył wczoraj, że jego resort nie zgadza się z żądaniem Najwyższej Izby Kontroli, która chce powtórzenia całego procesu dzielenia w naszym regionie unijnej pomocy, przeznaczonej na inwestycje w ochronie środowiska. Chodzi o słynny konkurs, w którym rywalizowały o pieniądze Mogilno i Janikowo. MG uważa, że wystarczy powtórzyć tylko ocenę poprzednio złożonych projektów. Skrytykował NIK za próby zdestabilizowania procesu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska