Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy otwarcie basenów? Jest data powrotu na pływalnie

Magdalena Zimna
Magdalena Zimna
Kiedy otwarcie basenów?
Kiedy otwarcie basenów? PPG
Kiedy otwarcie basenów? Data powrotu na pływalnie już jest. Baseny będą otwarte już w czerwcu! Jakie zasady będą obowiązywały na pływalniach?

Kiedy otwarcie basenów?

Kryte i otwarte pływanie, podobnie jak siłownie i sale fitness, jeszcze nie mogą działać normalnie. W związku z pandemią koronawirusa zostały zamknięte do odwołania. Konkretna data otwarcia basenów jest już znana. Na basen będziemy mogli iść już w czerwcu.

Baseny otwarte zostaną dopiero w ostatnim etapie "odmrażania" sportu. Kiedy nastąpi IV etap? Graniczna data to początek czerwca. W tym etapie, zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami, otwarte mają zostać m.in. siłownie i sale fitness.

ZOBACZ: Kiedy otwarcie siłowni i sal fitness? Data już jest!

Kiedy będzie można iść na basen?

Razem z siłowniami i salami fitness, otwarte zostaną również baseny. Na pływalnie możemy wrócić 6 czerwca.

Korzystanie z pływalni na pewno będzie wymagało stosowania się do zaleceń, jakie - jak informuje Gazeta Wrocławska - dla ministerstwa zdrowia przygotował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny.

Co może nas czekać na basenach:

  • ograniczenie liczby osób korzystających z pływalni w tym samym czasie
  • utrzymywanie dystansu między pływającymi (2 metry, jeden tor dla jednej osoby)
  • zachowywanie odpowiedniego dystansu w szatniach i przebieralniach
  • obowiązkowy prysznic przed wejściem do basenu
  • konieczność dezynfekcji rąk po kontakcie z elementami wyposażenia, takimi jak krany, klamki, szafki itp

Na basenie nie trzeba korzystać z maseczki zasłaniającej usta i nos.

Uwaga! Z wizyty na basenie powinny zrezygnować osoby z objawami choroby; kaszlem, kararem, infekcjami czy powyższoną temperaturą ciała.

Otwarcie basenów. Czy pływanie jest bezpieczne? Czy w wodzie może być koronawirus?

Otwarcie basenów rodzi oczywiście pytania, czy korzystanie z pływalni jest bezpieczne. Czy na basenie, w wodzie, możemy zarazić się koronawirusem?

- Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji - napisali autorzy opracowania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, powołując się na dane "licznych instytucji zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WGO i CDC"

Koronawirusa zabija m.in. chlor - wystarczą jego standardowe dawki stosowane na basenach, by zarazek zginął w wodzie.

- Zwykła procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2. Niezbędne jest jedynie staranna kontrola właściwego przebiegu procesu uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej oraz niezwłoczna korekta w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Problemem nie jest więc wejście do wody, ale groźne może być samo przebywanie w zamkniętych obiektach, w większej grupie ludzi. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest zachowywanie dystansu 2 metrów oraz dbanie o higienę.

Odmrażanie sportu. Kiedy na basen?

Zakazy nałożone w związku z pandemią koronawirusa rząd systematycznie zdejmuje. Jakie są etapy odmrażania sportu? Jakie są zasady? Póki co, można (z zachowaniem zasad dystansu społecznego i ewentualnych, narzuconych ograniczeń):

  • biegać (poza terenami leśnymi w maseczce ochronnej)
  • jeździć na rowerze (w maseczce ochronnej)
  • wychodzić na spacery
  • uprawiać nordic walking
  • korzystać z boisk typu orlik
  • uprawiać sport na obiekcie przeznaczonym do siatkówki plażowej
  • grać w tenisa na kortach
  • organizować zajęcia w sportach wodnych (żeglarskich, kajakarskich, wioślarskich)
Trwa budowa nowych obiektów Astorii Bydgoszcz. Przy ul. Królowej Jadwigi w Bydgoszczy praca wre, a koniec modernizacji jest coraz bliżej.  Nowe obiekty to - w wielkim skrócie - 10 tys. m kw. powierzchni użytkowej, 10 tys. m sześc. betonu i 100 mln zł. Znajdzie się tam m.in. pierwszy w regionie basen o wymiarach olimpijskich. Basen będzie spełniał wymogi FINA, czyli Światowej Federacji Pływackiej, co oznacza, że będzie mógł być miejscem organizacji międzynarodowych zawodów. Maksymalna głębokość, jaką uda się uzyskać, a jaka pozwoli np. na treningi nurków, to 6 metrów. Sam basen będzie podzielony na 10 torów. Wokół niego powstają też trybuny na 450 osób.W połowie 2020 roku będziemy mogli się tam wykąpać. Poza basenem, nowa Astoria to również hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt oraz hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Zobaczcie jak już prezentuje się Astoria i wcześniejsze etapy prac >>>

Koniec remontu Astorii coraz bliżej. Jak wam się podoba? [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska