Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Jest termin znany od pokoleń, a jaką datę zalecają eksperci?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pomidor nie ma zbyt dużych wymagań, co do gleby. W zasadzie może być uprawiany na glebie każdego rodzaju, zasobnej w składniki pokarmowe, żyznej, niezbyt ciężkiej i zlewnej, będącej w dobrej kulturze, przepuszczalnej i łatwo podsiąkającej. Pomidor dobrze rośnie na glebach ciepłych, w których temperatura utrzymuje się na poziomie 18-22°C. W niższych temperaturach, pomidor słabiej pobiera wodę i składniki pokarmowe.
Pomidor nie ma zbyt dużych wymagań, co do gleby. W zasadzie może być uprawiany na glebie każdego rodzaju, zasobnej w składniki pokarmowe, żyznej, niezbyt ciężkiej i zlewnej, będącej w dobrej kulturze, przepuszczalnej i łatwo podsiąkającej. Pomidor dobrze rośnie na glebach ciepłych, w których temperatura utrzymuje się na poziomie 18-22°C. W niższych temperaturach, pomidor słabiej pobiera wodę i składniki pokarmowe. pixabay.com
Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Wybór tego momentu jest bardzo ważny, żeby nasze sadzonki nie przemarzły. Pomidory należą do roślin ciepłolubnych. Rolniczki i ogrodniczki mają stałą datę w kalendarzu, której na ogół przestrzegają. Mowa o dniach tzw. zimnych ogrodników i zimnej Zośce. Rozsady warzyw z domowych parapetów, szklarni czy werand stopniowo trafiają do gruntu.

Spis treści

Pomidory należą do najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach, na działkach, a nawet balkonach. Rolnicze plantacje tego warzywa zajmowały w 2021 roku ponad 5 tysięcy hektarów, rok wcześniej obejmowały blisko 5,7 tys. ha (dane ARiMR). Dzięki szklarniowym uprawom smakiem krajowych pomidorów możemy cieszyć się przez cały rok.

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Strzeż się przymrozków

Dla lubiących ciepło pomidorów niebezpieczne są wiosenne przymrozki, dlatego z wysadzeniem rozsad do gruntu nie można się spieszyć. Najlepiej zaczekać przynajmniej do tzw. zimnych ogrodników. Jak mówi stare przysłowie: "Pankracy, Serwacy i Bonifacy to wielcy dziwacy, a każdy zimnem raczy".

Dni, kiedy przypadają imieniny osób o tych imionach, odznaczają się spadkami temperatur, przygruntowymi przymrozkami.

  • 12 maja Pankracy
  • 13 maja Serwacy
  • 14 maja Bonifacy

Okres chłodów kończy zazwyczaj 15 maja "zimna Zośka" (imieniny Zofii). Wówczas większość z nas sadzonki pomidorów z doniczek wysadza do ziemi. Niektórzy ogrodnicy radzą, by poczekać nawet do 25 maja.

Zimni ogrodnicy w tradycji ludowej

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tak pisze o dniach tzw. zimnych ogrodników: "Religijność i zapobiegliwość ludowa uczyniła z tych świętych patronów rolni­ków i ogrodników – orędowników pomocnych podczas wiosennych przymrozków".

„Zimni ogrodnicy” według ludowych przysłów żartobliwie nazywani są „świętymi złodziejami”, gdyż narażają ogrodników na straty w zasiewach i sadach. Wspomniani święci to męczennicy za wiarę w Jezusa, którzy, mimo że patronują tym zimnym dniom, niewiele mają wspólnego z ogrodnictwem.

Źródła meteorologiczne podają, że przymrozki spowodowane są zmianami cyrkulacji atmosferycznej.

Uprawa pomidorów w gruncie. Lubią ciepło

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przygotował publikację (Metodyka Integrowanej produkcji pomidorów gruntowych, GIORiN, luty 2020), w której omawia zasady uprawy pomidorów gruntowych, głównie pod kątem upraw rolniczych, jednak wiele z tych wskazań ma uniwersalny charakter i sprawdzi się w przypadku małej działki.

Przymrozki są dla pomidorów zagrożeniem, ponieważ przy spadku temperatury poniżej 0ºC rośliny giną. Inspektorat wskazuje, w jakiej temperaturze pomidory rosną najlepiej.

Optymalna temperatura wzrostu dla pomidora mieści się w granicach 18- 25°C w dzień i 16-18ºC w nocy. Dokładna wartość optymalnej temperatury zależy od fazy rozwojowej rośliny i intensywności światła. Temperatura powyżej 30ºC i poniżej 10-12ºC stanowi tzw. maksimum i minimum rozwojowe. W związku z wymaganiami cieplnymi ważna jest długość okresu bezmroźnego, która powinna wynosić co najmniej 4 miesiące.

Autorzy opracowania GIORiN wskazują, że agrotechniczny termin sadzenia rozsady przypada w Polsce na drugą połowę maja, ale uzależniony jest głównie od przebiegu pogody w danym roku. "W rejonach o sprzyjających warunkach można rozsadę sadzić wcześniej, zdarza się to już pod koniec kwietnia. Rozsadę na późniejsze zbiory można sadzić nawet na początku czerwca".

Więcej wskazówek GIORiN znajdziesz w galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Jest termin znany od pokoleń, a jaką datę zalecają eksperci? - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska