MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy samowola nie zaboli

Oprac. (mkj)
Nawet takie eleganckie mury pobudowane nielegalnie, trzeba będzie rozbierać
Nawet takie eleganckie mury pobudowane nielegalnie, trzeba będzie rozbierać Fot. Atlas
Bardzo często, gdy w grę wchodzi obrót nieruchomościami, pojawiają się wątpliwości prawne.

Dziś, dwa przykłady - jak wyliczyć wartość spadku oraz w jaki sposób zalegalizować coś, co pobudowaliśmy wbrew prawu?

Często powtarzane pytanie brzmi: co po otrzymaniu spadku można sobie odliczyć przy ustalaniu podstawy opodatkowania?

Co z postępowaniem?
Czy na przykład można odliczyć koszty postępowania spadkowego?
Okazuje się, że nie wszystkie wydatki zmniejszą wartość spadku.
Podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (ustawa z dnia 28 lipca 1983 r., t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość). Co zatem może być takim długiem czy ciężarem?

Koszty choroby lub wynagrodzenie wykonawcy testamentu
Mogą to na przykład być koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby tego, kto pozostawia spadek (jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku), mogą też być koszty pogrzebu spadkodawcy (łącznie z nagrobkiem, jeżeli nie zostały pokryte z jego majątku, z zasiłku pogrzebowego lub nie zostały zwrócone w innej formie).

Długiem i ciężarem spadku będzie także koszt postępowania spadkowego, wynagrodzenie wykonawcy testamentu, obowiązki wykonania zapisów i poleceń zamieszczonych w testamencie, wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki dotyczące spadków.

Hipoteka też po stronie długów
Można właściwie powiedzieć tak: do długów spadkowych można zaliczyć wszelkie pieniężne roszczenia cywilnoprawne związane z przedmiotem spadku, łącznie z roszczeniem spadkobiercy z tytułu poczynionych przez niego nakładów na przedmiocie spadku, a także hipotekę ustanowioną na nieruchomość, która jest gwarancją dla kredytu bankowego.

Kiedy samowola nie zaboli?
Walka z samowolą budowlaną przynosi - jak dotąd - raczej mizerne efekty. Ale - przynosić ma dużo większe. Dla tych, którzy złamali prawo i pobudowali obiekt bez pozwolenia w czasie od 1 stycznia 1995 r. do 11 lipca 2003 r., - jest światełko w tunelu. Do końca tego roku swoją budowę mogą zalegalizować bezpłatnie!

Od lipca kolejna nowela Prawa Budowlanego?
Na przełomie czerwca i lipca ma wejść w życie nowelizacja prawa budowlanego (w tej chwili czeka na podpis prezydenta). Z bezpłatnej legalizacji skorzystają osoby, które popełniły samowolę przed 11 lipca 2003 r., ale nigdy nie występowały o pozwolenie na użytkowanie obiektu ani nie próbowały w inny sposób zalegalizować budynku wzniesionego z naruszeniem prawa. Musiały też przed tą datą przez pięć lat użytkować budynek (lub inny obiekt) będący samowolą budowlaną.

50 tysięcy za domek, 25 - za garaż?
Po tym terminie trzeba będzie wnosić wysokie opłaty, które mają odstraszać od rozpoczynania budowy bez załatwienia wszystkich formalności budowlanych. Za domek jednorodzinny płaci się 50 tys. zł, za garaż - 25 tys. zł. Powierzchnie handlowe będą jeszcze droższe.

Niewniesienie opłaty stanie się jedną z przyczyn odmowy legalizacji i nakazu rozbiórki. Powodem nowelizacji jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2006 r. (sygn. P 27/05). Stwierdził on niekonstytucyjność dwóch przepisów przejściowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska