Kijewianie odwiedzili Niemców. Wkrótce rewizyta

  Kijewianie odwiedzili Niemców. Wkrótce rewizyta

  mona

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Algermissen młodzież kijewska spędzała czas z rówieśnikami.

  W Algermissen młodzież kijewska spędzała czas z rówieśnikami. ©arch. M.Pudło

  Młodzież z gminy Kijewo Królewskie spędziła kilka dni u kolegów z partnerskiego Algermissen. - Braliśmy udział między innymi w warsztatach teatralnych, rękodzielniczych i plastycznych - wymienia Magdalena Pudło, opiekunka grupy.
  W Algermissen młodzież kijewska spędzała czas z rówieśnikami.

  W Algermissen młodzież kijewska spędzała czas z rówieśnikami. ©arch. M.Pudło

  Kulturalno - integracyjne spotkanie młodzieży z Klubu Wolontariusza w Kijewie Królewskim u swoich niemieckich przyjaciół po raz kolejny okazała się ciekawym doświadczeniem.

  W Dolnej Saksonii kijewianie spędzili kilka dni.- Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem "My w przyszłości, czyli Kijewo i Alger w 2040 roku" - mówi Magdalena Pudło. - Młodzi ludzie, w ramach warsztatów teatralnych, filmowych, rękodzielniczych i plastycznych, przedstawiali swoje pomysły dotyczące wyglądu świata w przyszłości. Mieli również okazję do aktywnego uczestnictwa w ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach przygotowanych przez ochotnicze straże pożarne i Niemiecki Czerwony Krzyż.

  Wolontariusze odwiedzili też Wolfsburg, gdzie znajduje się fabryka produkująca volkswagena golfa. Widzieli linię produkcyjną oraz muzea najbardziej popularnych marek samochodowych na świecie. - Natomiast w Hanowerze oprócz zwiedzania starówki, młodzież spędziła dwie godziny jeżdżąc na łyżwach na krytym lodowisku - dodaje Magdalena Pudło. - Najwięcej emocji, jak zwykle, dostarczało wspólne przygotowanie potraw tradycyjnych dla obydwu państw. Aby przygotować ruskie pierogi, sałatkę warzywną kluchy śląskie oraz żurek, należało większość produktów zabrać z Polski. Wybór menu okazał się bardzo trafiony, bo po piętnastu minutach w trakcie kolacji, wszystkie potrawy zniknęły ze stołów.

  Równie ciekawe co piękne okazały się Góry Harz, gdzie młodzi mieli okazję zejść do kopalni rudy miedzi, cynku, ołowiu oraz srebra. Kopalnia wraz ze średniowiecznym starym miastem w Goslarze zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, co niewątpliwie było dodatkową atrakcją. Młodzież najlepiej oceniła wizyty w domach rówieśników, gdzie zostali zaproszeni na obiad oraz warsztaty teatralne i filmowe.

  Podczas oficjalnej kolacji życzono sobie rozwoju przyjaźni, szczególnie w kręgu młodych ludzi, ponieważ oni budują nowoczesną wspólną Europę.- Mówiono też o tym, aby nie zamykać się na współpracę i wymianę doświadczeń w innych sferach i grupach społecznych z obu gmin - podkreśla opiekunka grupy. - Projekt wymiany współfinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i budżetu gminy Kijewo Królewskie.

  W tym roku Kijewo Królewskie będzie gościło swoich przyjaciół z Niemiec w sierpniu.Osoby chcące uczestniczyć w wymianach mile widziane są w Klubie Wolontariusza w Kijewie Królewskim. Skupia on 15 osób, które mają ciekawe pomysły na działanie w lokalnym środowisku. Obecnie realizują projekt "Cool-tura dla młodzieży", w ramach którego uczestniczyć będą m.in. w wyjazdach do kina, teatru, opery, rajdzie rowerowy szlakiem dziedzictwa kulturowego zaklętego w małej, przydrożnej architekturze sakralnej.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Kujaw i Pomorza