Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze już atakują w Polsce. Przez zmiany klimatu szykuje się ich inwazja

JJ
Kleszcze już atakują. Szykuje się inwazja?
Kleszcze już atakują. Szykuje się inwazja? JerzyGorecki/pixabay
Zima w tym roku była wyjątkowo łagodna. Bardziej przypominała jesień. Wysokie temperatury sprzyjają kleszczom. Już pojawiły się pierwsze przypadki ukąszeń kleszczy. Czy w tym roku czeka nas prawdziwa inwazja tych pajęczaków? Sprawdzamy.

Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Niestety, ciepłe zimy sprawiają, że te pajęczaki budzą się do życia zdecydowanie szybciej i dłużej się utrzymują. Okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.

Wystarczy, że temperatury przez kilka dni będą przekraczać około 5 stopni, a te niebezpieczne pajęczaki obudzą się do życia.

W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus).

Występujący głównie:

  • w lasach,
  • na paprociach
  • na roślinach leśnych,
  • na polanach.

Osobnik może osiągać nawet 4 mm wielkości ciała, a jego charakterystyczną cechą jest odwłok ubarwiony w karminowoczerwonym kolorze.

Od kilku dni w klinikach weterynaryjnych szczególnie w centrum kraju słyszy się o przypadkach ukąszeń przez kleszczy. - Co kilka dni pojawia się u nas pies z kleszczem - mówi jeden z weterynarzy z województwa kujawsko-pomorskiego.

Trzeba pamiętać o prewencji i zapobieganiu przed ukąszeniem kleszcza. Dla człowieka istotnym jest, aby w trakcie spaceru był ubrany w odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę. Po wyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Nie zapominajmy o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia.

Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, czyli boreliozę, kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy rzadsza choroba odzwierzęcą – babeszjozę.

Mity na temat kleszczy!

Jeśli kleszcz jest przyczepiony do skóry nie należy smarować go tłuszczem ani środkami zawierającymi alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać, trzeba usunąć go prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach.

Wyciągniętego ze skóry kleszcza można oddać do laboratorium, wtedy będzie stuprocentowa pewność, czy nie był on nosicielem groźnych dla ludzi i zwierząt chorób.

Po ukąszeniu przez kleszcza

Gdy wyciągniemy pasożyta w całości, miejsce ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym oraz umyć ręce. Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki, czyli rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.

Bądźmy ostrożni i uważni, a wracając ze spaceru po lasach lub łąkach sprawdzajmy dokładnie siebie, swoich najbliższych oraz domowego pupila.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska