Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Potrwa do końca kwietnia

Kinga ANIOŁ-BZÓWKA
Mimo to, że w Polsce nie ma już obowiązku zasadniczej służby wojskowej, przed komisjami lekarskimi w województwie świętokrzyskim stanie w tym roku 10 tysięcy 830 osób. Wśród nich będzie 35 kobiet.

Celem kwalifikacji wojskowej, jest obecnie przede wszystkim określenie zdolności do służby w wojsku. Stawiające się osoby są badane przez lekarzy i otrzymują książeczkę wojskową. A następnie są przenoszone do rezerwy.

- W tej chwili obowiązek zasadniczej służby wojskowej w Polsce jest zawieszony, ale w przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba, może zostać odwieszony, dlatego konieczne jest określenie przydatności do ewentualnej służby wojskowej młodych ludzi - tłumaczy pułkownik Eugeniusz Nikulin, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. Dodaje, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może podjąć decyzję o odwieszeniu obowiązku zasadniczej służby wojskowej na przykład wówczas, gdyby bezpieczeństwo państwa zostało zagrożone.

W województwie świętokrzyskim kwalifikację wojskową przeprowadza czternaście powiatowych komisji lekarskich. Ponad 1880 osób stanie w tym roku przed Powiatową Komisją Lekarska numer 2 w Kielcach. - Jesteśmy bardzo zapracowaną komisją, ponieważ mamy największą ilość osób podlegających w tym roku kwalifikacji wojskowej w województwie świętokrzyskim. Jest więcej, niż w ubiegłym roku - mówi major rezerwy Marek Bogucki z Wojskowej Komisji Uzupełnień Kielce - Śródmieście. Przez pierwsze dwa dni tegorocznej kwalifikacji wojskowej, czyli w miniony poniedziałek i wtorek, przed PKL nr 2 w Kielcach stanęło 48 osób. Są wśród nich tacy, którzy swoją przyszłość chcą związać z polską armią. - Jedna osoba zgłosiła chęć kształcenia się w Wojskowej Akademii Technicznej, a trzy inne chcą przystąpić do służby w korpusie szeregowych zawodowych. My sobie to odnotowujemy, ale plany młodych ludzi mogą się oczywiście zmienić - informuje major rezerwy Bogucki.

Do końca kwietnia przed komisjami lekarskimi w województwie świętokrzyskim muszą pojawić się mężczyźni kończący w tym roku 19 lat, czyli urodzeni w 1991 roku oraz starsi - do 24 roku życia, którzy do tej pory nie dopełnili tego obowiązku. Do stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi wezwane zostały także kobiety urodzone w latach 1986 - 1991, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. - Umiejętności kobiet, które kończą naukę w szkołach medycznych, weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych mogą być w przypadku, gdyby zaistniała w kraju sytuacja kryzysowa, dlatego są wzywane przed komisje - tłumaczy pułkownik Nikulin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie