Zamknij

Gazeta Pomorska

Kogo NIE można zwolnić z pracy? Sprawdź, czy znasz te wyjątki

Kiedy NIE można zwolnić pracownika lub pracownicy? Sprawdź

Unsplash.com

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [4/14] Poprzednie Następne

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim

Pracownik niezdolny do wykonywania pracy z powodu choroby nie może zostać zwolniony. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Przede wszystkim, na zwolnieniu lekarskim nie można przebywać w nieskończoność.

Zgodnie z art. 41. Kodeksu pracy pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy o pracę w trakcie urlopu pracownika lub z powodu innej, usprawiedliwionej nieobecności.

Chory pracownik ma zagwarantowaną kilkumiesięczną ochronę przed zwolnieniem, a czas jej trwania pozostaje uzależniony od okresu zatrudnienia.

Jeżeli dana osoba pracuje u jednego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a niezdolność do wykonywania pracy trwa dłużej niż 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Jeżeli okres zatrudnienia wynosi minimum sześć miesięcy, osoba zatrudniona nie może pracować z powodu wypadku przy pracy lub ze względu na chorobę zawodową, do zwolnienia może dojść wówczas, gdy okres niezdolności do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Przekroczenie wyżej wymienionych okresów może skutkować zwolnieniem na podstawie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, bez winy pracownika. Pozostawienie pracownika w pracy po okresie ochronnym zależy od dobrej woli pracodawcy.

Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy w okresie ochronnym może także nastąpić w przypadku likwidacji lub upadłości firmy.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy