Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna rocznica stanu wojennego

Hanka Sowińska hanna.sowiń[email protected] Zdjęcia pochodzą z portalu www.13grudnia81.pl
"ZOMO - bijące serce partii" - propaganda polityczna opozycji.
"ZOMO - bijące serce partii" - propaganda polityczna opozycji. Fot. www.13grudnia81.pl
26 lat temu Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła stan wojenny.

Była niedziela. Mroźna, śnieżna. Do Bożego Narodzenia pozostało już tylko jedenaście dni. Tego dnia Polacy obudzili się w kraju, w którym od kilku godzin obowiązywał stan wojenny.

Ten dzień doskonale pamiętają ci, którzy wtedy byli nastolatkami, ich rodzice i dziadkowie. Współczesna młodzież o 13 grudnia 1981 r. dowiaduje się z podręczników historii. Sumienny uczeń, na pytanie co ta data oznacza w naszej najnowszej historii, odpowie, że tego dnia "Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie - izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, inne represje, zaś dziesiątki niewinnych straciły życie" (cytat z internetowej strony Instytutu Pamięci Narodowej).

Z myślą o młodym pokoleniu Polaków właśnie IPN stworzył specjalny portal edukacyjny, poświęcony stanowi wojennemu. Warto zajrzeć na stronę www.13grudnia81.pl.

"Nie zamiera szeroka społeczna dyskusja, odnosząca się przede wszystkim do zagadnienia, czy wprowadzenie stanu wojennego i związane z nim zbrodnie mogą być w jakikolwiek sposób usprawiedliwione. Trwa spór o to, czy Polska była w 1981 r. zagrożona przez interwencję wojsk Układu Warszawskiego. Instytut Pamięci Narodowej pragnie ułatwić tę debatę, zamieszczając na tej stronie podane w przystępnej formie podstawowe fakty, chronologię wydarzeń, relacje świadków, a także umożliwiając zapoznanie się z publikacjami naukowymi i filmami dokumentalnymi".

Oprócz historii, kalendarium stanu wojennego, słownika pojęć związanych z 13 grudnia internauci znajdą m.in. katalog "Milczących świadków" czyli zdjęcia i krótkie życiorysy ofiar stanu wojennego, relacje uczestników tamtych wydarzań, galerię zdjęć, w tym dokumenty. Z działu zatytułowanego "Kultura niezależna" można dowiedzieć się sporo o teatrze, książkach, "bibule", poczcie podziemnej czy podziemnym radiu. Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje wiadomości jest nawet quiz na temat stanu wojennego.

Polecamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska