Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujęcie wody w Kobylanach zamknięte. Sześć wsi bez wody

/MLE/
Nawet i do jesieni mieszkańcy sześciu wsi w gminie Opatów: Kobylany, Kobylanki, Strzyżowice, Jagnin, Czerników Karski i Czerników Opatowski. mogą pozostać bez wody w kranach zdatnej do picia. Niewykluczone, że do tego czasu woda pitna będzie przywożona beczkowozami.

Sanepid na dobre zamknął ujęcie wody w Kobylanach, które zaopatrywało te sołectwa. Terasa Krawczyk, powiatowy inspektor sanitarny w Opatowie przyznaje, że zakaz spożywania wody z kranu długo pozostanie utrzymany w mocy.

Badania Sanepidu wykazały, że w wodzie ze studni głębinowej w Kobylanach przekroczone są dozwolone wartości żelaza, amoniaku i magnezu.

Według władz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Opatowie, zanieczyszczenie spowodowała przestarzała sieć wodociągową, z której zaczęły się uwalniać nieodpowiednie substancje. Zdaniem PGKiM, można temu zaradzić, intensywnie płucząc wodociąg.

Tymczasem niebezpieczna dla zdrowia człowieka woda wypływa wprost ze studni głębinowej. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, urządzenia do uzdatniania wody nie mogą sobie poradzić z jej przefiltrowaniem, gdyż zwyczajnie nadają się jedynie na śmietnik. Udało się nam potwierdzić, że do czasu całkowitej wymiany rur i urządzeń uzdatniających, woda w kranach w sześciu sołectwach będzie niezdatna do picia. Można ją wykorzystywać jedynie do celów gospodarczych, na przykład, jak czytamy na stronie Urzędu Miasta w Opatowie, do spłukiwania toalet.

Jak twierdzi Grzegorz Gajewski, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Opatowie, gotowy jest projekt wymiany siedmiu kilometrów rur i projekt renowacji ujęcia wody w Kobylanach. Dzięki temu woda spełni parametry nałożone przez przepisy.

Mieszkańcy sołectw, którzy na lato pozostali bez wody pitnej są zbulwersowani ignorancją obecnych władz gminy, dla której w tej kadencji priorytetem miała być poprawa jakości wody.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

- Od czterech lat w gminie buduje się piękne stadiony, place, dworce, czyli robi te inwestycje, które przed wyborami wyborca dokładnie widzi, a nie robi się tego, czego nie widać, a my, na co dzień pijemy gnojówkę - mówi jeden z mieszkańców wioski. - Dlaczego tak ważną inwestycję modernizacji ujęcia wody zostawia się na zakończenie kadencji?

Tymczasem dopiero na wrzesień zaplanowano modernizację wodociągu. Harmonogram dowozu wody beczkowozami rozpisano do siódmego lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie