MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konfiskata samochodu - w tych sytuacjach można stracić samochód. Wojsko i policja mogą teraz zarekwirować auto z powodu powodzi

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Konfiskata pojazdu to surowa kara, ale istnieją inne sytuacje, w których można stracić prywatny samochód. Właścicielowi pojazdu można zabrać jego własność - tak mówią obowiązujące w Polsce przepisy. Na przykład wojsko może zarekwirować samochód podczas powodzi. W jakich jeszcze przypadkach można stracić auto? Kto może zabrać kierowcy jego prywatny samochód? Czytaj więcej o sytuacjach, w jakich prywatny pojazd może zostać zarekwirowany.

Spis treści

Wojsko i policja mogą zarekwirować auto w czasie powodzi

Wojsko ma prawo zarekwirować prywatny pojazd zarówno w czasie działań zbrojnych, jak i w okresie pokoju oraz wykorzystać nasze auto do ćwiczeń wojskowych, na potrzeby zwalczania klęski żywiołowej i jej skutków (na przykład usuwanie skutków powodzi) czy w celu "sprawdzenia gotowości bojowej jednostek wojskowych" - wynika z art. 61 par. 4 kodeksu postępowania administracyjnego. Podobne uprawnienia ma również policja.

To może Cię zainteresować

Właściciel pojazdu ma obowiązek stawić się w czasie i miejscu wskazanym w wezwaniu, zaś samochód musi być sprawny i zatankowany. W zamian należy się rekompensata pieniężna w wysokości ok. 300 zł za każdą dobę korzystania z niego przez żołnierzy. Dodatkowo armia zapłaci za wszystkie uszkodzenia powstałe w trakcie użyczenia auta a w ciągu roku może skorzystać z danego pojazdu trzy razy.

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej nie nakłada ograniczeń odnośnie rodzaju pojazdu, jednak podczas powodzi najbardziej przydatne są między innymi:

  • pojazdy terenowe,
  • autobusy,
  • auta ciężarowe,
  • quady.

Zgodnie z przepisami, pojazdy mogą być konfiskowane i użytkowane przez wojsko:

  • do 48 godzin w celu sprawdzenia gotowości bojowej jednostek wojskowych;
  • do 7 dni w związku z ćwiczeniami wojskowymi;
  • w miarę zapotrzebowania - w razie konieczności zwalczania klęsk żywiołowych i ich skutków.

Konfiskata samochodu po alkoholu - takie są przepisy w Polsce

14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu. Po konfiskacie samochodu, pojazd może zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa.

Samochód może stracić każdy nietrzeźwy kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Auta może zostać skonfiskowane także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.

W przypadku gdy samochód nie jest własnością kierowcy (np. jest w leasingu) lub został sprzedany, podarowany albo ukryty po popełnieniu przestępstwa, sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu. Decyzja o konfiskacie lub jej równowartości zależy od okoliczności sprawy i jest wydawana przez sąd. Wartość pojazdu będzie ustalana na podstawie np. danych na polisie ubezpieczeniowej czy średniej wartości rynkowej pojazdu podobnego, uwzględniając markę, model, rok produkcji, typ nadwozia, rodzaj napędu i silnika, pojemność lub moc silnika i przybliżony przebieg pojazdu prowadzonego przez sprawcę - wyjaśnia rzecznik ITS Mikołaj Krupiński.

W takich sytuacjach można teraz stracić prywatny samochód

Właścicielowi pojazdu można zabrać jego własność - tak mówią obowiązujące w Polsce przepisy. Jednak liczba przypadków, w których wojsko czy policja może skonfiskować samochód, jest bardzo ograniczona. Auta są rekwirowane dość rzadko i jedynie w ściśle uzasadnionych sytuacjach.

W jakich przypadkach można stracić samochód? Kto może zabrać kierowcy jego prywatne auto? Sprawdź to teraz w naszej galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska