Kongres 590. Multienergetyczny koncern, czyli ważna fuzja na trudne czasy

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Źródło: Kongres590
Źródło: Kongres590
Udostępnij:
Bezpieczeństwo energetyczne Polski w ostatnich miesiącach zyskało na znaczeniu. W tym kontekście w nowym świetle prezentuje się koncepcja budowy jednego multienergetycznego koncernu, który powstanie w wyniku połączenia PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG. Nowy podmiot wzmocni bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz wpłynie na rozwój regionu.

Tematem debaty „Połącznie szansą rozwoju polskich przedsiębiorstw” podczas Kongresu 590 była fuzja trzech spółek energetycznych. Zagadnienie zyskało na aktualności, ponieważ kongres odbywał się tuż po wydaniu przez Komisję Europejską zgody na połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. Moderator dyskusji Dawid Piekarz wskazał na wstępie, że sytuacja na rynkach zmieniła wraz z atakiem Rosji na Ukrainę, który wywołał kryzys energetyczny.

Multikoncern to bezpieczeństwo energetyczne

Zarówno pandemia, jak i agresja Rosji na Ukrainę potwierdzają, że fuzja PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG jest dobra dla naszego kraju i dla całego regionu. W tych okolicznościach Polska potrzebuje silnego multienergetycznego koncernu, który powstanie z konsolidacji tych trzech spółektłumaczył Maciej Małecki, sekretarz stanu z Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Jak wyjaśniał minister, nowy koncern zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, ułatwi dostęp do surowców oraz podniesie konkurencyjność naszej gospodarki. Powiększona grupa będzie miała przychody na poziomie ok. 250 mld zł i będzie obsługiwała 100 mln klientów w tej części Europy. Będzie bardziej odporna na różne zawirowania na rynkach światowych, będzie miał łatwiejszy dostęp do finansowania i zdywersyfikowany portfel przychodów.

To będzie integracja od poszukiwania i wydobycia, przez rafinerie i petrochemię, aż po hurt i detal, a także energetykę. Nie zapominajmy, że Grupa Energa już jest w tym koncerniezaznaczył Maciej Małecki.

Minister przypomniał, że Polska jest w Unii Europejskiej ostatnim krajem, w którym na tym samym rynku rywalizują dwie firmy należące do tego samego właściciela, czyli do Skarbu Państwa.

Fuzja na trudne czasy

Historia połączenia Orlenu z Lotosem to dwadzieścia lat dyskusji. Dopiero na początku 2018 roku ten proces ruszył. Potrzeba było nie tylko przekonania do podjęcia takiej decyzji, ale i ogromu pracy, którą musieliśmy wykonać, aby w ogóle móc ten proces rozpocząć, ponieważ już byliśmy członkiem Unii Europejskiejpodkreślał Marek Garniewski, ekspert w Biurze Relacji Inwestorskich PKN Orlen.

Kryzys energetyczny, wzmocniony wojną w Ukrainie, pokazuje, że do tej fuzji powinno dojść dużo, dużo wcześniej. Połączony koncern łatwiej poradzi sobie z szeregiem wyzwań, z którymi musimy się dziś mierzyć i z którymi bez tej fuzji ciężko byłoby nam sobie poradzićstwierdził.

Finansowe korzyści dla regionu

Połączenie tych spółek, a co za tym idzie zwiększenie skali ich działalności, przełoży się także na stabilne podatki dla Pomorza, gdzie swoją siedzibę ma Lotos. Najważniejsze wpływy z podatków pozostaną więc w Gdańsku. Nadal będzie odprowadzany podatek od nieruchomości, który wynosi ok. 100 mln. zł rocznie. Podobnie będzie z dochodami z PIT pracowników, które wpływają do lokalnego samorządu.

W debacie podczas Kongresu 590 uczestniczyli:

  • Maciej Małecki – sekretarz stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych,
  • Artur Cieślik – wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Regulacji PGNiG ,
  • Marek Garniewski – ekspert w Biurze Relacji Inwestorskich PKN Orlen,
  • Krzysztof Nowicki – wiceprezes Zarządu ds. Fuzji i Przejęć Grupy Lotos ,
  • Leszek Wiwała – prezes, dyrektor generalny POPiHN,
  • Moderatorem dyskusji był dr Dawid Piekarz – niezależny ekspert rynku paliw i energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kongres 590. Multienergetyczny koncern, czyli ważna fuzja na trudne czasy - Strefa Biznesu

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska