
Czy konwalie są trujące?
Konwalia majowa, choć piękna i niewinnie wygląda, jest w wysokim stopniu toksyczna. Wszystkie jej części - liście, kwiaty, łodyga, a zwłaszcza czerwone owoce - są silnie trujące. Ponieważ glikozydy konwalii majowej mają wpływ na pracę serca, przy zatruciu mogą pojawić się zaburzenia jej rytmu.

Gdzie postawić wazon z konwaliami?
Konwalie najlepiej postawić w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby kwiaty przetrwały dłużej. Cięte kwiaty nie przepadają za ciepłem, nie powinny też stać w przeciągu. Wazon z kwiatami najlepiej trzymać w chłodnym, wilgotnym miejscu. Jeśli jednak muszą stać w suchym pomieszczeniu, dobrze co jakiś czas spryskiwaczem rozpylać wodną mgiełkę obok wazonu.

Cukier do wody w wazonie
CUKIER działa na konwalie jak odżywka. Można wsypać do wody pół łyżeczki. Ten trik hamuje rozwój bakterii i pleśni w wodzie. Niektórzy zamiast cukru stosują miód lub wódkę, a nawet wybielacz.

Zapałka do łodyżki
Ciekawą metodą jest zrobienie w łodyżce kwiatu niewielkiej pionowej dziurki i wsadzenie w nią zapałki główką do góry. Ma to zahamować procesy gnilne, przez co konwalie nie zwiędną wcale - zamiast tego zasuszą się, nawet stojąc w wodzie.