KPFR, czyli jak efektywnie rozwijać swoją firmę

Materiał promocyjny .
Udostępnij:
Ponad 475 milionów złotych, to wartość pożyczek udzielonych od początku działania Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Skorzystało z nich blisko 1400 przedsiębiorców z regionu, którzy dzięki atrakcyjnym warunkom rozwinęli swoje firmy i mogli przetrwać trudne czasy pandemii.

Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju to działająca od prawie 5 lat spółka Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jej główny cel to finansowe wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, działających na terenie naszego regionu.

Fundusz administruje ponad 620 milionami złotych. Cała pula środków, poprzez współpracujących Pośredników Finansowych, od początku 2018 roku sukcesywnie trafia w formie atrakcyjnych pożyczek do firm z naszego regionu.

- Fundusz od ponad 4 lat wspiera mikro, małych i średnich przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego rozwijających się w naszym regionie - mówi Kamila Radziecka, prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Jak to wygląda w praktyce? - KPFR przygotowuje linie finansowe i programy wsparcia na rzecz wprowadzania innowacji i podnoszenia konkurencyjności MŚP. Są to środki na pożyczki, które w miarę spłacania przez przedsiębiorców mogą być wielokrotnie wykorzystywane i dzięki temu trwale wzmacniają potencjał kujawsko-pomorskiej gospodarki.

Ponad 475 mln zł przekazanych przedsiębiorcom z regionu

Właściciele firm mogą korzystać z wielu atrakcyjnych rozwiązań i mechanizmów finansowych. KPFR oferuje przedsiębiorcom z sektora MŚP m.in. pożyczki obrotowe wspomagające płynność finansową firm odczuwających problemy w wyniku pandemii oraz pożyczki na rozwój i inwestycje. Te ostatnie można przeznaczyć na wdrożenie w firmie nowych, innowacyjnych rozwiązań, zakup nowoczesnego sprzętu, modernizację produkcji, adaptację dotychczasowych pomieszczeń, wyposażenie nowych stanowisk, a nawet kompleksowe przebranżowienie firmy.

Do tej pory dzięki działalności Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju wsparcie w postaci pożyczek o łącznej wartości ponad 475 milionów złotych otrzymało już 1400 przedsiębiorców z naszego regionu. Najczęściej z pożyczek korzystają mikro przedsiębiorcy z powiatu toruńskiego, bydgoskiego i włocławskiego. Największą popularnością cieszą się natomiast pożyczki na rozwój.

Konkretna pomoc w czasie pandemii

Dodatkowo KPFR błyskawicznie zareagował też po wybuchu pandemii w 2020 roku. Fundusz uruchomił nowy produkt w postaci pożyczki płynnościowej dedykowanej mikro, małym i średnim przedsiębiorcom z naszego regionu dotkniętym negatywnymi skutkami spowodowanymi przez COVID-19.

W związku z pandemią Fundusz pomyślał także o przedsiębiorcach, którzy skorzystali z pożyczek już wcześniej, jeszcze przed wystąpieniem kryzysu. Wdrożył dla nich szereg ułatwień w postaci np. wydłużenia okresu spłaty wcześniej zaciągniętych pożyczek, wydłużenia okresu karencji w spłacie rat kapitałowych, zastosowania tzw. wakacji kredytowych, czyli karencji w spłacie kapitału i odsetek pożyczki, czy możliwości karencji lub wakacji kredytowych w dowolnym momencie trwania umowy pożyczki, a nie tylko na początku spłacania pożyczki.

Do tej pory z tej interwencyjnej pożyczki płynnościowej skorzystało prawie 200 przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 48 mln zł, natomiast 230 przedsiębiorców ułatwiło sobie spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek poprzez wprowadzone przez Fundusz ułatwienia i mechanizmy zmniejszające obciążenia finansowe w tym trudnym czasie.

Atrakcyjne pożyczki to nie wszystko

- Jednym z głównych zadań Funduszu jest ułatwianie regionalnym przedsiębiorcom dostępu do finansowania, stąd od początku funkcjonowania staramy się, aby nasza oferta produktów finansowych jak najbardziej odpowiadała na zapotrzebowanie rynku i miała atrakcyjne warunki - zapewnia prezes Kamila Radziecka.

Dzięki gwarancji przejrzystości i bezpieczeństwa umów pożyczkowych KPFR, szczególnemu dostosowaniu oferty Funduszu do aktualnej sytuacji na rynku oraz atrakcyjnym warunkom produktów finansowych, wiele firm z naszego regionu dostało szansę na rozwinięcie swojej działalności. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z oferty KPFR chętnie podkreślają niskie oprocentowanie pożyczek oraz sprawną procedurę przyznawania i wypłaty środków.

KPFR to nie tylko pożyczki dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Od stycznia 2022 zakres działalności Funduszu został rozszerzony o Kujawsko-Pomorskie Regionalne Obserwatorium Gospodarcze, którego rolą jest rozpoznawanie potrzeb, problemów i oczekiwań środowiska gospodarczego i naukowego, prowadzenie działalności analitycznej i formułowanie rekomendacji dla władz regionu w zakresie działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu.

Realizowane w ramach Obserwatorium działania pozwolą zdobyć najlepszą i najszerszą dostępną wiedzę o sytuacji gospodarczej województwa, niezbędną przy podejmowaniu prawidłowych decyzji, związanych z przyszłością regionu i realizowaniu efektywnej polityki wsparcia przedsiębiorczości.

Wpływ na gospodarczy krajobraz regionu i nie tylko

Działania Funduszu wychodzą także poza skalę regionu, gdyż od ponad dwóch lat KPFR jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Regionalnych Funduszy Rozwoju - organizacji skupiającej Regionalne Fundusze Rozwoju z całego kraju, wspierającej ich działania na rzecz rozwoju regionalnego w Polsce.

- Jako członek tego stowarzyszenia, aktywnie działający także w jego władzach, KPFR ma czynny wpływ na kształtowanie polityki gospodarczej wspierającej rozwój regionów i przedsiębiorczości, jak również współtworzenie rozwiązań legislacyjnych i merytorycznych w celu rozwoju finansowania zwrotnego w Polsce - informuje prezes Kamila Radziecka.

Kolejne lata działalności Kujawsko--Pomorskiego Funduszu Rozwoju zapowiadają się równie obiecująco.

- Fundusz zamierza nadal wspierać kreowanie aktywności gospodarczej w regionie, tworząc produkty finansowe nie tylko dla przedsiębiorców z sektora MŚP, ale docelowo również dla innych instytucji i podmiotów - dodaje prezes Kamila Radziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie