Kredyt hipoteczny a spłata innych zobowiązań

Materiał informacyjny
Jesteś zadłużony i masz coraz większy problem z systematyczną spłatą swoich zobowiązań? Może warto pomyśleć o zamianie dotychczasowych kredytów i limitów kredytowych na jeden kredyt konsolidacyjny? Najbardziej opłacalny jest kredyt hipoteczny przeznaczony na konsolidację. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie nieruchomości, która może być zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem przeznaczonym na spłatę dotychczas posiadanych przez klienta kredytów i limitów. Polega on na połączeniu dotychczasowych zobowiązań w jeden kredyt. Dzięki temu kredytobiorca płaci jedną ratę zamiast kilku. Często ta jedna rata jest niższa niż suma rat poszczególnych kredytów. Dzieje się tak z kilku powodów. Głównym jest rozłożenie kredytu konsolidacyjnego na dłuższy okres, dzięki czemu rata miesięczna jest automatycznie niższa.

Można zawnioskować o kredyt konsolidacyjny w dwóch wariantach: standardowy kredyt konsolidacyjny oraz hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Oczywiście, o wiele bardziej korzystny finansowo jest kredyt hipoteczny.

Atuty kredytu hipotecznego przeznaczonego na konsolidację

Istnieje bardzo wiele zalet kredytu hipotecznego wziętego w celu skonsolidowania innych zobowiązań. Główną zaletą jest znacznie niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego, w ramach którego możesz otrzymać pieniądze na spłatę swoich zobowiązań z oprocentowaniem ok. 5%. Czyli od 30 000 zł rozłożonych na 5 lat płacisz ratę w wysokości 566,14 zł. Jeśli zdecydujesz się na standardowy kredyt konsolidacyjny, to oprocentowanie raczej nie będzie niższe niż 7% (co w przypadku 5-letniego okresu kredytowania daje znacznie wyższą ratę).

Kolejną zaletą jest możliwość rozłożenia kredytu hipotecznego konsolidacyjnego na znacznie dłuższy okres niż standardowego kredytu. Naturalnie, mało kto będzie rozkładał kwotę 30 000 zł na okres 20 lat. Jednak już samo rozłożenie tej kwoty na, powiedzmy, 10 lat, może być dla klienta dużym udogodnieniem.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny pozwala też na skonsolidowanie zobowiązań o łącznie o wiele wyższej wartości niż kredyt gotówkowy konsolidacyjny. Banki mają różne procedury dotyczące maksymalnej wysokości kredytu hipotecznego konsolidacyjnego – można go wziąć w kwocie od 60% do nawet 80% wartości zabezpieczenia, w zależności od oferty banku. Jeśli więc masz mieszkanie o wartości 200 000 zł i chcesz otrzymać kredyt hipoteczny konsolidacyjny na kwotę 80 000 zł, to – o ile tylko posiadasz dobrą historię kredytową oraz zdolność kredytową – teoretycznie nie powinno być przeszkód w otrzymaniu tak wysokiej kwoty.

Jakie zobowiązania możesz konsolidować kredytem hipotecznym

Kredyt hipoteczny przeznaczony na konsolidację może posłużyć do spłaty różnego typu zobowiązań finansowych. Mogą to być między innymi:

• kredyty gotówkowe,
• limity w rachunku bieżącym,
• limity przy karcie kredytowej,
• kredyty samochodowe,
• kredyty hipoteczne.

Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny konsolidacyjny, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające zdolność kredytową (przykładowo zaświadczenie o zarobkach w przypadku umowy o pracę) oraz dokumenty związane z nieruchomością, która będzie zabezpieczeniem kredytu (księga wieczysta, akt własności nieruchomości, zaświadczenie o braku zaległości czynszowych w przypadku mieszkania, wycena nieruchomości).

Jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Znalezienie najniżej oprocentowanego kredytu hipotecznego konsolidacyjnego to nie lada wyzwanie. W końcu na rynku jest bardzo dużo takich produktów. W celu wstępnego znalezienia oferty można skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych konsolidacyjnych online, które łatwo dostępne są w sieci. Należy jednak pamiętać, że szukanie oferty kredytu w internecie wiąże się z ryzykiem niedopasowania oferty do konkretnie Twojej sytuacji finansowej i majątkowej. Dlatego znalezioną ofertę zawsze należy zweryfikować z pracownikiem banku jeszcze zanim zaczniemy kompletować dokumenty kredytowe. Jeśli tego nie zrobimy, to może się okazać, że zebraliśmy wymagane dokumenty, a tak naprawdę nie mamy szansy na kredyt konsolidacyjny w danym banku.

Dodaj ogłoszenie