Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa Szkoła Zawodowa otwarta już oficjalnie (zobacz film)

Marzena Sutryk [email protected]
Siedziba PWSZ jest w Koszalinie przy ul. Leśnej, ale inauguracja roku akademickiego została zorganizowana w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Siedziba PWSZ jest w Koszalinie przy ul. Leśnej, ale inauguracja roku akademickiego została zorganizowana w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Fot. Radek Koleśnik
Około 70 studentów wstąpiło dziś do grona koszalińskiej wspólnoty akademickiej. Oficjalnie otwarto bowiem pierwszy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie.

W październiku szkoła, która została utworzona na bazie Zespołu Kolegiów Nauczycielskich i Policealnego Studium Medycznego, uzyskała zgodę na działalność. Od razu rozpoczęto nabór, a wkrótce zajęcia. Natomiast dzisiaj władze uczelni w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej uroczyście otworzyły pierwszy w historii szkoły rok akademicki.

Nowo upieczonych studentów witano w gronie wykładowców, parlamentarzystów i samorządowców. Rektor Waldemar Żarski długo witał przybyłych gości: - A ze słowami podziękowania zwracam się do posła Jana Kuriaty, inicjatora powołania PWSZ i jej prorektora - mówił. Dorobek pańskich starań jest imponujący. W ciągu 10 lat zdołał pan sprawić, że kolegium oraz szkoła policealna zostały przekształcone w wielokierunkową szkołę wyższą.

- Mamy jeszcze wiele trudności - mówił Jan Kuriata. - Zwłaszcza finansowych. Udaje nam się je pokonać dzięki wsparciu samorządów, które zobowiązały się nas wspierać do końca roku. Od nowego roku będziemy się starali otworzyć pielęgniarstwo. Jeżeli się uda, to już od lutego. W planach mamy też kierunek dotyczący organizacji ruchu turystycznego i wychowanie fizyczne z uprawnieniami do prowadzenia drużyn szkolnych. Ponadto chcemy też tworzyć kierunki wokół pielęgniarstwa - fizjoterapię i ratownictwo medyczne.

Młodzi ludzie złożyli ślubowanie, że "będą wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy" i odebrali indeksy. Na koniec, w ramach wykładu inauguracyjnego, wysłuchali wystąpienia prof. dr hab. Bogumiły Staniów z Uniwersytetu Wrocławskiego o "Zagranicznych edycjach powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza".

Nauka w PWSZ jest bezpłatna i jest obecnie prowadzona na pięciu kierunkach: filologii polskiej (specjalność komunikacja medialna, bibliotekarstwo szkolne), filologii angielskiej (specjalność nauczycielska: język angielski z językiem niemieckim), filologii romańskiej (specjalność nauczycielska: język francuski w biznesie i turystyce), filologii germańskiej (specjalność nauczycielska: język niemiecki z językiem angielskim) i pedagogice (specjalność: pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo