Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka - wydarzenie

Szymon Kiżuk Fot. Autor
- To jedna z najważniejszych książek o Toruniu, jaka powstała w ostatnich latach - takie opinie bardzo często padały podczas poniedziałkowej promocji książki Zenona Butkiewicza "Festiwal w czasach PRL-u".

     Kafeterię Dworu Artusa szczelnie wypełnili ludzie, dla których Festiwal Teatrów Polski Północnej to nie tylko zapisana na kartach książki Zenona Butkiewicza historia, ale i wspomnienia z własnego życia.
     Jak doszło do powstania tej książki? - Inspiracja na pewno był wyjazd z Torunia do Szczecina - _mówi Zenon Butkiewicz. - To pozwoliło mi nabrać dystansu. Bo to, że napisze książkę o Festiwalu, wiedziałem od dawna.
     Nie mogło być inaczej, bowiem autor z Festiwalem Teatrów Polski Północnej stykał się "od zawsze". - Przez lata mieszkałem przy ul. Łaziennej - opowiadał na poniedziałkowym spotkaniu. - Chodziłem do szkoły przy Zaułku Prosowym. Codziennie przechodziłem przez Szeroką, a gdy nadchodził czerwiec ta ulica nagle się zmieniała - pojawiały się plakaty, zdjęcia ze spektakli, flagi miasta... To były pierwsze wspomnienia związane z Festiwalem.
     Autor wspominał też zapamiętane z dzieciństwa rozmowy dorosłych o festiwalowych wydarzeniach - jak choćby dyskusje o ogromnej owacji, jaką dostał po spektaklu jego autor - "taki bardzo młody człowiek". - Tym młodym człowiekiem, który przyjechał do Torunia był Sławomir Mrożek - wspominał Butkiewicz. Potem były czasy szkolne i wizyty na festiwalowych przedstawieniach, studia i studenckie jury, potem przyszły czasy współorganizowania Festiwalu. Wszystkie te lata odnaleźć można w książce Butkiewicza.
     Ważną rolę w książce Zenona Butkiewicza odgrywają społeczne uwarunkowania i historyczno - polityczne realia, w których odbywały się poszczególne edycje Festiwalu.
- Nie można było od tego odejść - teatr to sztuka tu i teraz, podobnie było z festiwalem - uważa autor. - Zawsze jest jakiś kontekst.
     Jako jeden z dobitnych przykładów podaje szczecińską adaptację "Hamleta", zrealizowaną tuż po wydarzeniach grudnia 70.
     
- Praca nad tą książką przypominała mi chwilami odkrywanie Atlantydy, zwłaszcza, gdy chodzi o wydarzenia z początków Festiwalu - _mówił Butkiewicz. Tą fascynację badacza teatralnych - i nie tylko teatralnych - historii, związanych z dziejami Festiwalu czuje się podczas lektury. Toruń zyskał kolejną wartościową książkę, dokumentującą historię miasta.
     n
     Zenon Butkiewicz, "Festiwal w czasach PRL-u - o Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu (1959-1989), Wydawnictwo Zapolex Media, Toruń 2004.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska