MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Księża skierują na badania?

(kat)
Lekarze alarmują - gruźlica znów staje się problemem społecznym. Rośnie ryzyko zarażenia prątkami gruźlicy od osób...

...które czasem w ogóle nie są świadome choroby. W powiecie brodnickim już wiedzą jak namówić mieszkańców na badania.

Plan jest taki by do końca br. z dodatkowych badań pulmonologicznych skorzystało pond 350 osób. Będą one finansowane przez NFZ, a program realizować będzie dr Anna Berg-Furgalska z poradni specjalistycznej działającej przy brodnickim szpitalu.

- Program profilaktyczny, który w tym roku będziemy realizować pozwala nam przebadać dokładnie znaczną grupę osób. Głównie kierujemy uwagę na środowiska szczególnie zagrożone: rodziny, w których choroba wystąpiła, osoby nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym, a także na środowiska patologiczne, z których pacjenci rzadko z własnej woli trafiają do lekarza - mówi dr Anna Berg-Furgalska.

Harmonogram badań jest już przygotowany. Pacjenci kierowani będą do poradni specjalistycznej przez lekarzy pierwszego kontaktu z przychodni działających w powiecie brodnickim.

- Z lekarzami z przychodni omówiliśmy system przyjęć.

Ponadto mieszkańcy będą namawiani na badania w dość nowatorski sposób - z kościelnej ambony. - Aby zmobilizować do badań także osoby unikające leczenia, współpracować będziemy z brodnickimi parafiami. Autorytet księży pomaga w dotarciu do różnych osób. Program jest otwarty i korzystać mogą z niego także osoby nieubezpieczone - wyjaśnia.

Osoby zagrożone chorobą będą badane przez pulmonologa, wykonywane będą także próby tuberkulinowe i specjalistyczne badania laboratoryjne, m.in. na obecność prątków gruźlicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska